Образотворче мистецтво 6 клас

Розділ I. Анімалістичний жанр

 

 

Тема 1. Зародження анімалістичного жанру

 

Перші кроки до зародження мистецтва були зроблені прадавньою людиною. Первісні зображення зберегли сцени життя наших предків. У наскельних рельєфах і малюнках відображено одухотворені сили природи, культ тварин.

 Прадавні художники малювали тварин гострим каменем, вуглем, природними барвниками з вохри, соку рослин. Ці зображення і нині вражають точністю передання форм і забарвлення звірів, особливостей їхніх рухів.

Рельєфи виконували на опуклих поверхнях печер, скель, що нагадували обриси тварин. Об'ємні фігурки ліпили з глини, вирізали з кістки, висікали з каменю.

Отже, саме зображення світу тварин дає уявлення про первісне мистецтво. Тоді й зародився анімалістичний жанр образотворчого мистецтва, пов'язаний із створенням образів тварин у живописі, скульптурі та графіці.

Художника, який працює в цьому жанрі, називають анімалістом.

Анімалістичний жанр — зображення тварин в образотворчому мистецтві.

• Погляньте, як виразно первісні художники зобразили тварин.

Наскельні малюнки в печері Альтамірі (Іспанія) і Шове (Франція)


Рельєф тварини в печері Ле-Рок-де-Серс (Франція)

Наскельний малюнок у печері Ляско (Франція)

• Роздивіться художні твори, порівняйте зображення тварин у графіці, живописі та скульптурі. Проаналізуйте, як митці відобразили характерні пози тварин.

Артур Брагінський. Голова коня

Фігурка кабана

Альбрехт Дюрер. Носоріг

Костянтин Фльоров. Тигр

Секрети художніх матеріалів і технік. Вугіль. Сангіна. Крейда

Вугіль — матеріал для малювання у вигляді тонких стержнів, отриманих способом обпалювання гілочок липи, верби чи інших порід дерев, або виготовлених зі спресованого вугільного порошку з додаванням рослинного клею. Вугіль вирізняється пластичністю лінії, оксамитовістю штриха, м’якістю тональних ефектів.

Сангіна — матеріал для малювання у вигляді паличок без оправи від червоного до темно-коричневого кольорів. Сангіна буває натуральна (мінеральна) та штучна (із глинистих речовин та окисів заліза). Вона м’яка і добре розтушовується. Під час роботи сангіну можна змочувати, що дає змогу урізноманітнити плями, товщину і щільність штрихів.

Крейда — матеріал для малювання у вигляді білих стержнів без оправи. У загальному значенні крейда — це передусім осадова гірська порода, до складу якої входять кальцитові залишки морських водоростей і дрібні частинки черепашок. Матеріал широко використовується у графіці для створення контрасту з вуглем, малюють крейдою по тонованому паперу.

Погляньте, як можна намалювати різних тварин.

Практичне завдання (групова робота)

Уявіть себе прадавніми художниками та намалюйте тварин (матеріали на вибір: вугіль, сангіна, крейда; різнофактурний папір).

Поради

Об’єднайтесь у групи «первісних художників» відповідно до назви «племені»: Білої скелі, Червоної гори, Жовтої печери тощо. Виконуйте малюнки на папері однакового кольору і фактури.

Спочатку окресліть основну форму тварини, поступово її деталізуйте. Звертайте увагу на будову та пропорції тіла. За допомогою світлотіні підкресліть особливості форми й передайте об’єм. Склейте готові роботи у спільні композиції, оцініть їх і визначте найцікавіші.

Послідовність зображення тварин

Запитання і завдання

1. Як зародився анімалістичний жанр?

2. Назвіть матеріали, які використовували первісні художники. Самостійна робота для допитливих

1. Знайдіть зразки первісного мистецтва, зокрема наскельних малюнків.

2. Спостерігайте за домашніми тваринами, замальовуйте їх.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити