Образотворче мистецтво 6 клас

Розділ IV.  Побутовий жанр


Тема 20. На відпочинку


Сім'я на відпочинку — один із улюблених сюжетів у художників. Вирізняє такі картини складна багатофігурна композиція, у якій поєднані фігури дітей і дорослих. Трапляються сюжети із зображенням масових гулянь, різноманітних святкових заходів, які відбуваються в містах і селах та присвячені різним подіям. Художники зображають також людей, що збираються в тісному колі й займаються спільною справою. Зазвичай такі події розгортаються в інтер'єрі або просто неба.


Федір Слав’янський. Сімейна картина на балконі

Секрети художніх матеріалів і технік. Пуантилізм

Пуантилізм — художній прийом у живописі, суть якого полягає в нанесенні окремих дрібних мазків із чистих кольорів. Під час споглядання картини глядач сприймає ці мазки цілісно. Така техніка нагадує мозаїку. Засновник художньої техніки — Жорж Сьора, який розробив її на основі законів кольорознавства.

Шедеври жанру. Жорж Сьора.

«Недільна прогулянка на острові Гранд-Жатт»

Композиція картини — багатофігурна. На ній зображені відпочивальники в сонячний літній день. Картина написана дрібними мазками різного кольору, які передають мерехтіння світла та рух повітря.

Перший, затінений план, виконаний у холодних відтінках кольорів, а другий — освітлений яскравим сонцем, передає різнобарв'я літнього дня.

• Роздивіться картину, виконану в техніці пуантилізму. Як передано повітряну перспективу, мінливість сонячного освітлення, рух повітря? Як художня техніка впливає на враження від твору живопису?

Жорж Сьора. Недільна прогулянка на острові Гранд-Жатт

• Придивіться, як у картинах передано простір: на передньому плані розміри людей, тварин, дерев більші, ніж на дальньому. Вони детально промальовані, тоді як віддалені виглядають значно меншими і зображені узагальнено.

Мартін Булінья. Церемонія

Шарлота Лашапель. Ярмарок

• Які події, свята й розваги зображено у творах побутового жанру? Проаналізуйте композиції картин. Які з них статичні, а які — динамічні? Як колорит картин впливає на створення атмосфери свята?

Роздивіться одяг персонажів художніх творів. Назвіть елементи українського національного костюма.

Надія Линнікова. Народне святок

На талія Чернова. Великодні гуляння

• Які захоплення людей відображено в художніх творах побутового жанру?

Моніка Блаттон. Весняна соната

Тетяна Яблонська. В'язальниці

Фредерик Лейтон. Урок музики

Статуетка «Вишивальниця». Конаковський фаянс


Приклади сюжетних композицій

Практичне завдання

Намалюйте композицію побутового жанру. Тематика за вибором: «Свято», «Сім’я на відпочинку», «Світ моїх захоплень» (гуаш).

Поради

Спочатку намітьте головне в композиції — основних персонажів, на яких спрямована увага. Другорядні елементи підпорядковуйте основному задуму. Звертайте увагу, щоб тло, на якому розгортається дія, допомагало сприймати головне, а не відволікало зайвими деталями. Намагайтеся передати настрій зображених людей.

Запитання і завдання

1. Які картини побутового жанру сподобалися вам найбільше і чому?

2. Назвіть особливості багатофігурних композицій.

Самостійна робота для допитливих

1. Віднайдіть в Інтернеті приклади картин побутового жанру, в яких відображено мистецькі або спортивні захоплення людей.

2. Намалюйте «кадри» до ймовірних фільмів: «На відпочинку», «Найкращі канікули», «Один день із життя школяра» (на вибір).

Тематична виставка

Найкращі роботи побутового жанру представте на шкільній виставці «Щоденник юного художника».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити