Образотворче мистецтво 6 клас

Розділ V. Натюрморт


 

Тема 21. Чарівний світ речей


Зображення предметів можна побачити на витворах мистецтва часів античності. На давніх настінних розписах, у творах декоративно-прикладного мистецтва намальовані фрукти та овочі, риба, глеки й вази тощо. Згодом виник жанр — натюрморт. Спочатку він був лише частиною композиції на історичну або побутову тему. Перші натюрморти використовували в побуті: ними прикрашали дверцята шаф або маскували нішу в стіні. Майстерність голландських і фламандських художників XVII ст. сприяла виокремленню натюрморту в самостійний

жанр.


Олекса Новаківський. Натюрморт

Настінним розпис будинку в Помпеях

Давньогрецька таріль

Натюрморт — жанр образотворчого мистецтва, здебільшого станкового живопису; художній твір, у якому зображаються речі, що оточують людину.

На старовинних натюрмортах ретельно виписані найдрібніші деталі всіх зображених предметів: овочів і фруктів, квітів, посуду, тканин. Також тут можна побачити дивовижні мушлі й комах. Митці зображали предмети у просторі відповідно до законів перспективи.

Бальтазар вам дер Аст. Фруктовий натюрморт із мушлями

Слово «натюрморт» у перекладі з французької означає «мертва натура». Ідеться про зображення різних побутових предметів (посуду, знарядь праці), дарів природи (овочів, фруктів, квітів), мисливської здобичі (дичини, риби). Такі предмети художник спеціально поєднує в певну тематичну композицію.

Часто митці включають у композицію задрапіровані (спеціально складені) тканини, які допомагають не тільки привернути увагу глядача до стола, ай установити композиційну рівновагу.

• Яке значення драперії у композиції натюрморту, представленого на ілюстрацїї?

Ніна Стасюкова. Натюрморт із лялькою і клоуном

Антоніо Переда-і-Сальгадо. Натюрморт з годинником

Щоб предмети «трималися» в композиції, їх розміщують на столі, на другому плані (на першому — край стола).

• Зверніть увагу, як реалістично зображено речі, передано матеріали, з яких вони виготовлені. Який предмет, на вашу думку, є центром композиції?

Вікторія Кір'янова. Маска на столику

Це цікаво. Якопо де Барбарі. «Натюрморт із куріпкою, залізною рукавицею і гвинтом»

Роздивіться натюрморт із рукавицею, написаний художником Якопо де Барбарі в 1504 р. Цю картину вважають першим натюрмортом в Європі. Намальовані на ній речі розміщені відповідно до задуму митця. Це зображення належить до так званих «натюрмортів-обманок», адже глядач сприймає намальовані предмети як справжні.

Серед популярних сюжетів натюрморту — сервірований стіл. Гарний, вишуканий посуд нерідко зображається з букетом квітів, фруктами. У реалістичних натюрмортах художники застосовують різнобарв'я кольорів і відтінків, щоб передати форму та об'єм зображуваних предметів. А в декоративних натюрмортах зазвичай використовуються локальні кольори.

• Опишіть особливості натюрмортів, поданих нижче (перелік предметів, тло, композиція, колорит тощо). Визначте і порівняйте реалістичні й декоративні зображення.

Віктор Долуда. Сонячний натюрморт

Поль Сезанн Натюрморт із кошиком фруктів

Від задуму автора залежить кількість предметів у натюрморті та вибір формату зображення — горизонтального, вертикального або квадратного.

• Поясніть, чому художник и обрали такі формати натюрмортів.

Локальний колір — незмінний колір зображуваних предметів, без відтінків.

Шин Йонг Сік. Натюрморт зі оливами

Кріс Кеннінг. Зелене й золоте

Приклади композицій декоративних натюрмортів

Практичне завдання

Створіть декоративну композицію — натюрморт із предметів, які побажаєте (кольоровий, тонований, фактурний папір).

Поради

Оберіть предмети для натюрморту, виріжте їх із паперу. Виділіть головне в композиції за допомогою розміру та кольору. Для того щоб зробити композицію врівноваженою, продумайте гармонійне розташування та поєднання її частин. Бажано, щоб відстань між предметами в натюрморті була меншою, ніж відстань від них до краю аркуша.

Робота в парі. За бажанням складіть композицію удвох із однокласником.

Запитання і завдання

1. Назвіть предмети, які найчастіше поєднуються в натюрмортах.

2. Що треба врахувати, аби композиція натюрморту була гармонійною?

Самостійна робота для допитливих

1. Віднайдіть в Інтернеті цікаві натюрморти із зображенням шкільного приладдя або іграшок.

2. Потренуйтеся складати тематичні композиції для натюрмортів з різних побутових предметів так, щоб вони гармонійно доповнювали один одного.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити