Образотворче мистецтво 6 клас

Розділ VI.  Історичний жанр та його різновиди


Тема 28. Міфи рідного краю


Українська міфологія своїм корінням сягає сивої давнини, далеких дохристиянських часів. Прадавні племена, які проживали на території України, творили перекази про обожнений світ природи.

Слов'янські міфи пов'язані також із землеробською працею наших предків, які жили в повній гармонії з довкіллям. Вони одухотворяли природу, вірили в її чарівну силу, створювали міфологічні образи в різних видах мистецтва.

Олексій Альошин. Перун

Статуетка «Русалка»

У міфах і легендах давні слов'яни оспівували сили і явища природи: сонце, місяць, зірки, грім і блискавку, мороз, вітер, вогонь. Люди створили образи різних духів — лісовиків, водяників, русалок, мавок, польовий в, перелесників, домовиків.

• Які обрядові дії зображено на картині? Як художники передають єдність людини та природи?

Микола Реріх. Весна священна.

Вітa Кіт. На Івана Купала

До головних божеств давніх слов'ян належать: Перун (бог блискавки), Берегиня (богиня домашнього затишку), Хоре (бог сонця), Стрибог (бог вітру), Даждьбог (бог урожаю). У фольклорі популярні також міфологічні персонажі: Ярило (символ сонця, родючості, весни), Купало (покровитель літнього сонцевороту, кохання) тощо. Деякі боги вважалися покровителями різних видів творчості: Велес — бог мистецтва, зокрема музики, поезії; Сварог — бог ковальства та ремесел, Мокош — богиня ткацтва, рукоділля.

• Спробуйте визначити, яких саме богів Давньої Русі зобразив скульптор В. Коміссаров.

Софія Караффа-Корбут. Лукаш і Мавка (ілюстрація до поеми Лесі Українки «Лісова пісня»)

Віктор Коміссаров. Боги Давньої Русі

Більшість міфів передавалися від покоління до наступних поколінь в усній формі, однак живуть вони й у витворах мистецтва —      дерев'яних скульптурах. Зображення богів, що вирізалися з колоди, називались ідолами. Після Хрещення Русі їх знищували, проте сучасні майстри не забули давню традицію і нині створюють скульптури за мотивами давньослов'янських міфів.

Зображення Берегині поширене в народній творчості, зокрема у вишивці, витинанці.

Тетяна Білокрилець. Лялька-мотанка «Берегиня»

Тетяна Дидоренко. Рушник «Берегиня» (фрагмент)

Маріанна Любас. Витинанка «Берегиня»

• Роздивіться скульптурні зображення слов'янських богів. Зверніть увагу на художні матеріали, з яких створено скульптури. Чи впливає матеріал і його фактура на створення художніх образів?

Альбін Поласек. Перун

Микита Зігура. Велес

Практичне завдання

Створіть скульптурний образ міфологічного персонажа українських легенд, міфів (солоне тісто, глина або пластилін на вибір).

Поради

Продумайте образ міфологічного персонажа. Доберіть природні матеріали, які допоможуть найкраще його зобразити. По закінченні колективно обговоріть роботи, їх виразність.

Приклади виконання завдання

Запитання і завдання

1. У чому виявляється своєрідність слов'янських міфологічних образів?

2. Наведіть приклади міфологічних персонажів у різних видах мистецтва.

Самостійна робота для допитливих

1. Дізнайтеся про народні легенди, міфи, поширені у вашому краї.

2. Створіть сувенір — ляльку-мотанку.

Художній проект (колективна робота).

Створіть ескізи до серії поштових марок на тему «Боги Давньої Русі».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити