Образотворче мистецтво 6 клас

Розділ VI.  Історичний жанр та його різновиди


Тема 31. Батальний жанр


У композиціях батального жанру — живописних, графічних, скульптурних — розкриваються історичні воєнні події. Зображення баталій дійшло до нас у давніх рельєфах, розписах, книжкових- мініатюрах, гобеленах тощо. На них поширені сюжети зі сценами сухопутних або морських битв, військових походів, а також армійський побут різних епох.

У творах батального жанру можна побачити військову амуніцію, зброю, тварин (коней, слонів), техніку.

Кацусіка Хокусай. Театральна гравюра (фрагмент)

Батальний жанр — зображення воєнних подій в образотворчому мистецтві.

Скіфський золотий гребінь із зображенням битви

Шедеври жанру. Паоло Учелло. «Битва під Сан-Романо»

Одним із перших зразків батального жанру е триптих Паоло Учелло «Битва під Сан-Романо», присвячений бойовим діям між Флоренцією і Сієною в 1432 р. Цей твір прикрашав залу в палаці Медічі. Паоло Учелло був одним з тих, хто почав застосовувати перспективу для зображення простору, малювати персонажів у різних ракурсах.

Паоло Учелло Битва під Сан-Романо (частина триптиха)

• Розгляньте живописні картини з батальними сценами. Зверніть увагу на динамічність рухів зображених осіб, контраст кольорів і тону в композиціях. Як вони сприяють вираженню драматизму подій?

Георг Мітрачіта. Міхай Хоробрий у битві з турками

Зазвичай у картинах батального жанру зображається широкий простір. Персонажі битв на передньому плані прописані детально, а вдалині — оповиті гарматним димом, курявою кінноти — нечітко.

Жан-Батист Детайль. Битва під Фрідландом


Юліуш Коссак. Татарський танок

Це цікаво. Відомий гобелен із Байо

Значну історичну і мистецьку цінність становить стародавній гобелен із м. Байо (Франція). Вражають його розміри: гобелен завширшки 51 см, а завдовжки — 70 м. Його ткали протягом десяти років. Гобелен складається з восьми частин, на яких зображено 58 військових сцен, пов'язаних із захопленням Англії Вільгельмом Завойовником в XI ст. Завдяки своїм незвичайним розмірам він має вигляд довгої барвистої стрічки. На світлому гобелені вовняними нитками чотирьох кольорів: чорними, синіми, зеленими, вохристими (декількох відтінків), вишиті деталізовані зображення воєнних подій. Окрім того, на виробі можна побачити тварин, дерева, споруди, кораблі тощо. За малюнками на килимі можна дізнатися про одяг військових, їхню зброю, звичаї людей того часу.

Килим зберігається і виставляється для огляду у спеціальному музеї в м. Байо, що в Нормандії.


Килим з Байо (фрагменти)

• Роздивіться та схарактеризуйте, як художник передає динамічний характер битви. Зверніть увагу на зброю персонажів.


Сергій Овчаренко. Ілюстрації до повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»

Практичне завдання

Намалюйте композицію в батальному жанрі на сюжет історичної події, яку вивчали на уроках історії (пастель або інші графічні матеріали). Дайте назву своїй картині.

Поради

Продумайте сюжет композиції, образи головних персонажів, щоб передати динаміку битви, Спочатку намітьте постаті людей, дотримуючись пропорцій фігури, далі деталізуйте персонажів, одяг, зброю. За допомогою контрасту кольорів, тону виділіть центр композиції. Спробуйте передати емоції персонажів.

Схематичні малюнки персонажів баталій

Запитання і завдання

1. Які сюжети зображаються у творах мистецтва батального жанру?

2. Які композиції — статичні чи динамічні — найбільше притаманні творам батального жанру? Поясніть чому.

Самостійна робота для допитливих

1. Знайдіть у різних джерелах зображення козацького одягу, зброї.

2. Розробіть ескізи образів для комп’ютерної гри «Козацькому роду нема переводу».


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити