Образотворче мистецтво 6 клас

Розділ I. Анімалістичний жанр

 

Тема 3. Образи тварин у мистецтв

 Художники малюють тварин з натури, тобто безпосередньо спостерігаючи за ними у природі чи в зоопарку, а також по пам'яті або за уявою.

В ілюстраціях до книг про природу головним завданням анімаліста є точність, реалістичність у зображенні тварини, її вдачі та звичок, середовища проживання. У художньому зображенні основна увага приділяється образній характеристиці тварини, декоративній виразності її силуету та кольору.

В ілюстраціях до дитячих книжок художники часто застосовують стилізацію, надаючи анімалістичним образам фантастичних або людських рис.

У декоративно-прикладному мистецтві зображення звірів і птахів, як правило, стилізовані. Ними прикрашають тарелі, глечики, килими, рушники, одяг.

Утагава Кунійосі. Яструб

Степан Каракашян. Декоративна таріль

• Знайдіть стилізоване зображення тварин.

Бодо Майєр. Ведмеді

Юлія Гетьман. Ящірки

Ріхард фрізе. Дві антилопи

Стилізація — узагальнення зображуваних фігур і предметів, спрощення їхніх форм.

Порівняйте зображення котів на картинах. У чому полягає відмінність між ними? Обґрунтуйте відповідь.

Валентина Матвієнко. Котик

Дрема Толле Перрі. Кішка

Портрет митця. Марія Приманенко

Марія Оксентіївна Примаченко (Приймаченко) (1909-1997) — українська художниця, яка належить до когорти найкращих митців-примітивістів світу. Займалася живописом, вишивкою, керамікою, ілюстраціями до дитячих друкованих видань.

Народилася в с. Болотня, що на Київщині. У дитинстві перехворіла на поліомієліт. У 1936 р. закінчила Школу народних майстрів у Києві. За рік малюнки М. Примаченко вразили відвідувачів Першої міжнародної виставки в Парижі, де художниця отримала золоту медаль. Пабло Пікассо називав її твори «прекрасними роботами геніальної жінки». Марк Шагал настільки захопився творчістю мисткині, що почав писати дивних істот, дуже схожих на примаченківських звірів.

Природа і фольклор рідного краю вплинули на всі роботи художниці: тут дивовижно переплітаються реальне і фантастичне, триває одвічне протистояння добра і зла. У композиціях М. Примаченко знаходять своє втілення образи неймовірних квітів, кущів, дерев, фантастичних звірів і птахів. Авторські назви й підписи до картин — наче передмова до дивовижних історій, які народжуються в уяві глядача.

Художниця нагороджена Державною премією ім. Т. Шевченка (1966 р.) за цикл робіт «Людям на радість».

Значення творчості Марії Примаченко, зокрема її «звіриної серії», полягає в тому, що в ній поєднуються витоки найдавнішої української культури і сучасність. Твори художниці представлені в багатьох музеях світу. На її честь названо одну з малих планет.

Марія Примаченко. Дикий бик і ворон — це тварини-друзі

Марія Примаченко. Сонячний птах

Марія Примаченко. Дика овечка

• Роздивіться зображення птахів у декоративно-прикладному мистецтві. Зверніть увагу на особливості стилізації.

Надія Білик. Плесканець із птахом

Ольга Пілюгіна. Килим «Пісенний край»

Наталія Статива-Жарко. Ваза «Павич»

Секрети художніх матеріалів і технік. Гуаш

Гуаш — непрозора матова водорозчинна щільна фарба з домішками білил. Гуашшю можна малювати не тільки на папері, а й на ґрунтованому полотні, картоні, фанері, тканині. Цю фарбу зручно використовувати, оскільки вона добре змішується, дає змогу вносити виправлення, перекривати темні тони світлими. Однак треба враховувати, що під час висихання гуаш дещо висвітлюється через наявність у ній білил, а при нанесенні товстим шаром — осипається.

Практичне завдання

Намалюйте ілюстрацію до літературного твору, головним персонажем якого є тварина. Зобразіть її реалістично або стилізовано в русі (гуаш).

Поради

Оберіть літературний персонаж і спосіб створення його образу — реалістичного чи стилізованого. Перш ніж малювати фарбами, намітьте композицію олівцем. Добирайте кольори та відтінки, що відповідають забарвленню тварини, якщо її зображення натуралістичне. Якщо створюваний образ стилізований — добирайте кольори, що найвиразніше передадуть риси казкового персонажа.

• Визначте та порівняйте реалістичний і стилізований образи тварини. Якого з казкових персонажів зображено у русі?Ілюстрації до казки «Коза-дереза»

Миколи Баликіна та Єлизавети Парфиненко

Запитання і завдання

1. Які різновиди зображень існують в анімалістичному жанрі?

2. Що є важливим у створенні художнього образу тварини?

3. Поясніть, чому художники наділяють тварин людськими рисами в літературі для дітей.

Самостійна робота для допитливих

1. Спостерігайте за домашніми тваринами, за можливості відвідайте найближчий зоопарк, щоб подивитися на диких тварин.

2. Виконайте замальовки птаха з натури та створіть його стилізоване зображення. Порівняйте їх.

Тематична виставка

Організуйте в класі (у школі) виставку малюнків «З життя тварин».

 


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити