Образотворче мистецтво 6 клас

Розділ II. Пейзаж

 

Тема 5. Гірський краєвид


Серед різновидів пейзажу поширений гірський краєвид, у якому зображаються кам’янисті скелі, гори, укриті лісовими хащами, снігами та льодовиками.

У гірських краєвидах художники приділяють значну увагу композиції твору. Адже в такому пейзажі необхідно гармонійно розмістити різні за формою, кольором і тоном природні об’єкти.

Дерева, рослини, камені на передньому плані картини деталізовані та зберігають чіткість форм, яскравість і насиченість кольорів. Вони загороджують віддалені, менш деталізовані об’єкти, що допомагає передати глибину простору.

На гірському пейзажі часто можна побачити море, долини із садами, полями, ріками і селами. Однак композицію картини будують таким чином, що головними в ній є саме гори.


Мартірос Сар’ян. Гірський пейзажКаспар Давид Фридрих. Крейдові гори на острові Рюген

Мартірос Сар'ян. Гори

Зазвичай митці зображають гори, розташовані вдалині, а трапляється, що саме з висоти гір ми роздивляємося далечінь.

• Який краєвид розкривається з висоти крейдових гір?

Композиція — побудова художнього твору, зумовлена його змістом і призначенням; взаємне гармонійне розташування частин твору; самостійний художній твір.

Колорит — гармонійне співвідношення і поєднання кольорів у картині.

• Роздивіться пейзажі. Схарактеризуйте колорит картин.

 

Антон Кашшай. Раня весна

 

Йосип Бокшай. Шауль

 

Кацусіка Хокусай. Червона Фудзі


Вінсент ван Гor. Лука в горах Ле-Мас-де-Сен-Поль

• Проаналізуйте композицію картини. Які засоби використав художник, щоб передати далечінь? Які основні кольори утворюють колорит пейзажу?

Золтає Шолтес. Гірська річка

Секрети художніх матеріалів і технік. Пастель

Пастель — сухі, м'які кольорові олівці без оправи, спресовані з розтертих у порошок пігментів; твір мистецтва, виконаний у цій техніці. Пастельними олівцями малюють на шорсткому папері, картоні, ґрунтованому полотні, замші, пергаменті. Готовий малюнок закріплюють рідким фіксатором.

Практичне завдання

Намалюйте гірський пейзаж «Засніжені гори» або «Золота осінь у Карпатах» (пастель).

Поради

Розпочинаючи роботу над композицією, виконайте кілька пошукових ескізів та оберіть вертикальний або горизонтальний формат. Продумайте розміщення природних об'єктів на передньому, середньому, дальньому планах. Відповідно до задуму доберіть колорит пейзажу.

Послідовність зображення гірського пейзажу

Запитання і завдання

1. Яка роль композиції в художньому творі?

2. Як передати плановість у картині?

3. Поясніть, що таке колорит.

Самостійна робота для допитливих

1. Знайдіть репродукції графічних пейзажів і поміркуйте, як передасться простір у графіці.

2. Спробуйте виконати у графіці той самий гірський пейзаж, який раніше був зображений у кольорі. Проаналізуйте, як змінюється враження від краєвиду, створеного у графіці й живописі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити