Образотворче мистецтво 6 клас - С.М. Железняк

РОЗДІЛ 5. ЖАНРОВЕ РІЗНОМАНІТТЯ В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ

 

25. ШЕВЧЕНКО-ХУДОЖНИК


Деяких людей природа щедро обдарувала багатьма талантами. Таким був і Тарас Шевченко - великий народний поет, мислитель, один з найвидатніших майстрів українського живопису та графіки.

Тарас Григорович Шевченко народився в сім’ї кріпака, але в одинадцять років залишився круглим сиротою. Він змалку відчув потяг до малювання. Прагнучи оволодіти мистецтвом малярства, «пішов у науку» до дяків-малярів, але замість навчання вони примушували хлопця прислужувати їм. Незабаром управитель пана Енгельгард повернув п’ятнадцятирічного хлопця до поміщицького двору, панським «козачком». Подорожуючи зі своїм паном, Шевченко за будь-якої нагоди копіював репродукції, картини, виконані народними майстрами.


Т. Шевченко. Автопортрет

 

Т. Шевченко. Дві дівчини

Т. Шевченко. Пожежа в степу

У 1832 р. пан Енгельгардт віддав Шевченка для навчання петербурзькому художнику-декоратору В. Ширяеву. В його артілі молодий учень засвоїв різні техніки живопису: аквареллю, олійними та клейовими фарбами. Під час «білих» ночей Шевченко любив малювати в Літньому саду Петербурга. Одного разу за цим заняттям його побачив учень Академії мистецтв І. Сошенко. Він познайомив Шевченка з поетом В. Жуковським і художником К. Брюлловим. Шевченко багато чув про Брюллова, захоплювався його творами. Малюнки Шевченка надзвичайно сподобалисяБрюллову. Він намалював портрет В. Жуковського, який потім розіграли в лотерею, а на виручені гроші (2500 карбованців) Шевченка викупили з кріпацтва. Це сталося 1 квітня 1838 року. Наступного ж дня Шевченко почав відвідувати рисувальні класи Академії, де успішно навчався, одержував високі оцінки. Тричі його нагороджували срібними медалями.

У цей час він захоплювався творчістю «божественного» Карла - так сучасники називали Брюллова. Серед творів цього періоду відзначаються «Циганка-ворожка», «Катерина», серія офортів «Мальовнича Україна», «Портрет Є. Гребінки».

Після навчання в Академії мистецтв Шевченко повернувся в Україну. За дорученням Київської археографічної комісії він протягом майже двох років подорожував Україною і робив замальовки пам’яток старовини.

У 1847 році за участь у політичній організації Кирило-Мефодіївське братство Шевченка відправили рядовим солдатом в Орську фортецю, що загубилась у далеких оренбурзьких степах, із забороною писати й малювати, а потім - у Новопетрівську фортецю на півострові Мангишлак. Але Шевченко продовжував творити. Він виконав ряд портретів, малюнків на сюжети казахського побуту, серію сепій «Блудний син». Їх можна побачити в експозиції Національного художнього музею України.


Репродукція - відтворення картини або рисунку засобами друку.

Артіль - об’єднання майстрів, які працюють разом над великим замовленням.

Т. Шевченко. Шевченко серед товаришів

Учнівські роботи за мотивами творів Т.Г. Шевченка

У 1857 р. Шевченка було звільнено. Спочатку він мешкає в Нижньому Новгороді, а через рік повернувся до Петербурга. У цей час Шевченко написав багато портретів та автопортретів. У 1860 році рада Академії мистецтв затвердила його в званні академіка гравюри. Це була перемога таланту, праці, волі над тяжкою долею.

1. Пригадайте першу частину повісті «Широкий шлях» В. Стефаника - «В бур’янах». Які дитячі враження Т. Шевченка могли відбитися в його подальшій творчості художника?

2. Уважно роздивіться репродукції творів Т. Шевченка в нашому підручнику. З якими віршами Кобзаря вони у вас асоціюються?

3. Поміркуйте разом: яким мистецьким жанрам Шевченко-художник віддавав перевагу і чому?

Намалюйте ілюстрацію до творів Шевченка.

Намалюйте композицію-спогад у теплому або холодному колориті. Інструменти та матеріали: аркуш паперу, гуашеві або акварельні фарби, олівець, гумка, пензлі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити