Астрономія 11 клас

§ 4. Закони руху планет

 

1. Конфігурації' планет

 

Усі планети світяться відбитим сонячним промінням, тому краще видно ту планету, яка розташована ближче до Землі, за умови, якщо до нас повернена її денна, освітлена Сонцем півкуля.

На рис. 4.1 зображено протистояння (ПС) Марса (Mj), тобто таку конфігурацію, коли Земля буде перебувати на одній прямій між Марсом і Сонцем. У протистоянні яскравість планети найбільша, тому що до Землі повернена вся її денна півкуля.

Орбіти двох планет, Меркурія і Венери, розташовані ближче до Сонця, ніж Земля, тому в протистоянні вони не бувають. У положенні, коли Венера чи Меркурій перебувають найближче до Землі, їх не видно, бо до нас повернена нічна півкуля.

    Конфігураціями планет називають характерні взаємні положення планет відносно Землі й Сонця.

 

 

Рис. 4.1. Конфігурації Венери і Марса. Протистояння Марса — планета перебуває найближче до Землі, її видно всю ніч у протилежному від Сонця напрямку. Венеру найкраще видно ввечері у східну елонгацію ліворуч від Сонця S, та вранці під час західної елонгації праворуч від Сонця В2

   Протистояння — планету видно із Землі цілу ніч у протилежному від Сонця напрямку.

   Елонгація — видима з поверхні Землі кутова відстань між планетою і Сонцем планети (рис. 4.1). Така конфігурація називається нижнім сполученням із Сонцем. У верхньому сполученні планету теж не видно, бо між нею і Землею розташовується яскраве Сонце.

Найкращі умови для спостереження Венери і Меркурія бувають у конфігураціях, які називаються елонгаціями. Східна елонгація (СЕ) — це момент положення, коли планету видно ліворуч від Сонця ввечері By, Західна елонгація (ЗЕ) Венери спостерігається вранці, коли планету видно праворуч від Сонця у східній частині небосхилу В2. Конфігурації яскравих планет наведено у таблиці.

Конфігурації яскравих планет

Планета

2011 р.

2012 р.

2013 р.

2014 р.

2016 р.

Венера

8.01 (ЗЕ)

22.03 (СЕ)

1.11 (СЕ)

22.03 (ЗЕ)

6.06 (СЕ)

Марс

3.03 (ПС)

18.04 (Сп)

8.04 (ПС)

14.06 (Сп)

Юпітер

29.10 (ПС)

3.12 (ПС)

19.06 (Сп)

5.01 (ПС)

6.02 (ПС)

Сатурн

4.04 (ПС)

15.04 (ПС)

28.04 (ПС)

10.05 (ПС)

23.05 (ПС)

Умовні позначення: ПС — протистояння, планету видно цілу ніч; Сп — сполучення із Сонцем, планету не видно; СЕ — східна елонгація, планету видно ввечері в західній частині обрію; ЗЕ — західна елонгація, планету видно вранці у східній частині небосхилу.

Увага! Вранці 6 червня 2012 року відбудеться проходження Венери по диску Сонця, коли планета в нижньому сполученні перетинає площину екліптики. Наступне проходження треба чекати до грудня 2117 року.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити