Біологія 6 клас

Тема 2. ОДНОКЛІТИННІ ОРГАНІЗМИ. ПЕРЕХІД ДО БАГАТОКЛІТИННОСТІ

 

§12. ШКІДЛИВІ БАКТЕРІЇ

 

Ви дізнаєтесь, які бактерії небезпечними та які правила допоможуть уникнути бактеріальних захворювань.

Чи можуть бактерії вбити людину? Чи всі бактерії небезпечні? Яка найнебезпечніша?

Скільки бактерій міститься в здоровому організмі людини? Чому деякі бактерії є шкодливими, а деякі корисними? Які органи людини знищують бахтарії?

У багатьох людей слово «бактерія» часто пов’язується, у першу чергу, з хворобами. Проте кількість хвороботворних для людини видів, порівняно в загальною кількістю відомих видів бактерій, зовсім незначна.

Наразі вченими описано близько 30 тис. видів бактерій. Серед них лише менше 100 видів є визнаними збудниками небезпечних хвороб людини. Такі бактерії потрапляють в організм, оселяються, розмножуються у великій кількості і при цьому виділяють отруйні для організму людини речовини — токсини. Як наслідок, виникає захворювання. За ступенем небезпечності для людини виділяють чотири групи бактерій — особливо небезпечні, небезпечні, умовно-небезпечні та безпечні.

До особливо небезпечних належать бактерії, які спричинюють чуму, висипний тиф, холеру, сибірську виразку, орнітоз (мал. 31), Ці бактерії здатні швидко вражати значну кількість людей — викликати епідемії, «вміють» долати захисні системи організму, а їх токсини є більш отруйними, ніж в інших бактерій, і тому небезпечнішими.

Епідемія (від грецького «епі-» — серед, та «демос» — народ) — швидке поширення на значній території певного захворювання, переважно, — Інфекційного. Епідемії, які охоплюють територію багатьох країн або цілих континентів, називають пандеміями.

Цікаво знати

За історію людства найбільше людей загинуло не у війнах. За перше місце у рейтингу найстрашніших вбивць змагання йде між особливо небезпечними бактеріями, голодом та хвороботворними вірусами. На рахунку одного лише збудники чуми — бактерії чумної палички — до 300 млн загиблих, збудника холери — холерного вібріона — понад 40 млн, збудника висипного тифу — понад 22 млн. Для порівняння: за різними оцінками у 15 тисячах війн, які людство пережило протягом всієї своєї історії, загинуло від 60 до 100 млн людей.

Maл. 31. Збудники найнебезпечніших бактеріальних захворювань людини: чуми, висипного тифу, холери, сибірської виразки, орнітозу

Деякі бактерії виділяють небезпечні токсини не в тілі людини, а в продуктах харчування при порушенні правил їх зберігання. Серед них найнебезпечнішою є бактерія, що спричинює хворобу ботулізм. За відсутності кисню ця бактерія здатна розвиватися у консервах (найчастіше м’ясних, грибних та рибних), виділяючи за межі клітин одну з найсильніших, відомих людині, отрут — ботулотоксин. Для дорослої людини смертельна доза цього токсину становить менш ніж 0,1 мг. Тому треба бути особливо уважними при споживанні консервів, необхідно пам’ятати, що консерви з банок із роздутими кришками не можна вживати в їжу.

Небезпечних для людини бактерій у кілька десятків разів більше, ніж особливо небезпечних. Небезпечні бактерії періодично потрапляють в організм людини, проте якщо їх кількість невелика, а людина здорова, то хвороба не розвивається.

Але якщо до організму потрапляє велика кількість клітин небезпечних бактерій, яким організм не може протидіяти, — захворювання розвивається. За певних умов небезпечні бактерії здатні викликати епідемії з високим рівнем смертності. До найбільш відомих небезпечних бактерій належать, зокрема» збудники туберкульозу (туберкульозна паличка), дифтерії (дифтерійна паличка), виразки шлунка та дванадцятипалої кишки (гелікобактер), черевного тифу та сальмонельозу (сальмонели), прокази (мікобактерія прокази).

 

Умовно-небезпечні бактерії складають численну групу. Більшість цих бактерій є звичайними мешканцями тіла людини, і шкідливого впливу на організм не спричинюють. Навпаки, деякі умовно-небезпечні бактерії допомагають людині перетравлювати їжу та здатні пригнічувати розвиток небезпечних мікроорганізмів. Більшість умовно-небезпечних бактерій живе не лише в тілі хазяїна, але й у зовнішньому середовищі. До них належить кишкова паличка.

Проте масове розмноження лише одного виду таких бактерій може викликати різноманітні запалення, розлад шлунка, головний біль, слабкість та ін. Умовно-небезпечні бактерії перетворюються на збудників хвороб внаслідок:

•   раптового надходження в організм великої кількості таких бактерій із зовнішнього середовища (причиною є порушення правил особистої гігієни, споживання зіпсованих продуктів, брудної води);

•   послаблення організму (причиною є незбалансоване харчування, нестача вітамінів, чистого повітря, відсутність фізичних навантажень, малорухливий спосіб життя, недосипання, нервове перевантаження);

•   тимчасового зменшення кількості тих мікроорганізмів, що пригнічують розвиток умовно-небезпечних бактерій.

Кількість мікроорганізмів, що стримують розвиток умовно-небезпечних бактерій, найчастіше різко зменшується тоді, коли людина під час лікування приймає антибіотики.

Економічно шкідливими є бактерії, які псують харчові продукти, спричинюють гниття виробів з деревини та тканин, викликають біологічне руйнування промислових матеріалів та виробів, а також є збудниками хвороб сільськогосподарських рослин та тварин.

ВИСНОВКИ

1. Людина живе в оточенні бактерій — як шкідливих, так і корисних.

2. Дотримання правил гігієни дає змогу значно знизити ризик бактеріальних інфекцій.

3. Дотримання здорового способу життя, правил харчування допомагає організму тримати під контролем умовно-небезпечні бактерії та частково протидіяти збудникам небезпечних бактеріальних хвороб.

4. Захистом від особливо небезпечних бактеріальних захворювань є лише особиста гігієна та профілактика захворювань. Зі збудниками цих хвороб, а також більшістю небезпечних бактеріальних захворювань організм самостійно впоратися не може: необхідна допомога лікаря.

ІТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ

Токсини, епідемії, пандемія.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

Дайте відповіді на запитання школярів, що наведені на початку параграфа.

ЗАВДАННЯ

1. Нижче наведено правила, дотримання яких допоможе вберегтися від особливо небезпечних збудників бактеріальних захворювань. Ці правила сформульовані, виходячи з біологічних особливостей поширення відповідних бактерій. Спробуйте самостійно доповнити ці правила положеннями щодо особистої гігієни, здорового способу життя та харчування таким чином, щоб створити перелік правил захисту від усіх трьох груп збудників бактеріальних захворювань.

Деякі правила профілактики особливо небезпечних бактеріальних захворювань

1. Не намагайтеся браги до рук диких тварин (в першу чергу — мишей, щурів, ховрахів, бабаків), особливо — якщо вони дозволяють себе впіймати. Млява тварина напевно хвора і може бути переносником різноманітних інфекційних захворювань, включаючи чуму.

2. Уникайте контакту з міськими дикими птахами (в першу чергу — з голубами), особливо млявими та слабкими. Птахи є переносниками орнітозу.

3. Слідкуйте за одягом та волоссям. Блохи є переносниками чуми, а воші — висипного тифу.

4. Не пийте сиру воду з відкритих водойм, не купайтесь в озерах та ставках, вода яких непрозора або має навіть легкий неприємний запах. Брудна вода є одним з основних шляхів розповсюдження холерного вібріона.

5. Перш ніж відкрити консерви, переконайтесь, що термін їх придатності не збіг, а банка не здута. Це допоможе знизити ризик захворювання на ботулізм.

6. Додайте правила гігієни:…

7. Додайте правила харчування:…

2. Використовуючи матеріали попереднього завдання, дайте відповідь на запитання: «Збудники яких небезпечних бактеріальних хвороб людини поширюються через об'єкт, зображені на малюнках (сторінка 56)7».

 

 


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити