Біологія 6 клас

Тема 3. КВІТКОВА РОСЛИНА

 

§36. ПЛІД

 

Ви дізнаєтеся про те, що таке плід, про різноманітність плодів та їхнє значення.

Звідки беруться плоди? Чому плоди такі різноманітні? Навіщо рослині плоди, що так смакують тваринам і людині?

За допомогою плодів рослини поширюють свої насінини. Стійка плода розвивається зі стінки зав'язі і складається із зовнішнього, середнього й внутрішнього шарів (мал. 157). Під стінкою плода знаходиться одна або кілька насінин.

Плід — це частина рослини, яка розвивається із квітки при достиганні насінин.

Мал. 157. Схема внутрішньої будови плода

 

Відомо багато різних видів плодів, які відрізняються, в першу чергу:

1) за розвитком (із простої або складної маточки);

2) за будовою стінки (сухі або соковиті);

3) за числом насінин у плоді (однонасінні або багатонасінні);

4) за здатністю розкриватися або розпадатися.

Якщо плід розвивається з квітки з кількома простими маточками, то відповідні плоди із кількома плодиками називають багатолистянка (орлики, калюжниця), багатогорішок (жовтець, суниця, шипшина), багатокістянка (ожина, малина) (мал. 158).

 

Мал. 158. Плоди, утворені з квіток із кількома простими маточками: а — багатолистянка орликів; б—багатогорішок суниці; в — багатокістянка малини

 

Із суцвіть зі щільно розташованими квітками утворюються супліддя, які ми часом не відрізняємо в побуті від звичайних плодів. Такими є супліддя шовковиці, у яких м’якоть утворена розрослими листками оцвітини довкола плодів-горіхів, інжиру з плодами горіхами (не насінинами!)всередині, величезні супліддя ананасів (мал. 159).

Величезна різноманітність плодів забезпечує розселення квіткових рослин, які можуть поширюватись як насінинами, так і цілими плодами або його частинами. Інколи насінини просто падають поблизу материнської рослини. Часом вони із силою виштовхуються із плода, що розкривається, як у розрив-трави і жовтої акації, або випорскуються на відстань до 10 метрів з рідиною із плода скаженого огірка.

Супліддя — щільне зібрання плодів, утворене із суцвіття.

Maл. 159. Супліддя:а—шовковиці; б—інжиру; в—ананаса

Вода розносить плавучі сухі кістянки поширеної вздовж узбережжя тропічних країн кокосової пальми, оточені мішечком горіхи осок, занурені у слив насінини латаття і валіснерії. Вітер розносить пилоподібні насінини орхідей, крилаті плоди ясеня і клена, вкриті волосками насінини зніту і сім'янки кульбаби. Із розкритих коробочок на пружних сухих стеблах (як у маку) насінини катапультуються, коли їх розхитує вітер або тварини»

Коли тварини поїдають соковиті плоди, насінини можуть приклеїтись до їхнього тіла (наприклад, дзьоба птаха) і бути перенесеними на великі відстані. А часто насінини або кісточки проходять неушкодженими крізь травний тракт тварини, навіть краще після цього проростають. А от клейкі плоди шавлії клейкої, чіпкі обгортки кошиків ріп'яхів, вкриті гачечками частини плодів моркви переносяться на поверхні тіла тварин.

Людина поширює насінини рослин на взутті й одязі, на колесах транспорту і з вантажами. Так із Америки до Європи потрапили бур’яни амброзія і цикла хена, пилок яких викликає сильну алергію у багатьох людей. Натомість європейський подорожник великий став мешканцем Америки. Деякі бур'яни пристосувалися до ритму посіву і збору, способів очищення зерна сільськогосподарських культур, і тепер людина сама поширює ці рослини посівом, оскільки дуже важко позбавитися від них у посівному матеріалі.

ВИСНОВКИ

1. Плід розвивається із квітки при достиганні насінин.

2. Плід забезпечує поширення насінин. Насінини квіткових рослин висипаються із плодів або поширюється цілий плід чи його частина.

3. Різноманітність плодів пов’язана з різними способами поширення рослин.

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ

Плід, супліддя.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1. Що таке плід?

2. За якими ознаками виділяють види плодів?

3.  За допомогою чого рослини можуть поширюватися на нові території?

4. Які ознаки плодів і насінин характерні для рослин, що поширюються вітром?

5. Які ознаки плодів і насінин характерні для рослин, що поширюються тваринами?

ЗАВДАННЯ

Поміркуйте та дайте відповідь на запитання.

Легкі плоди сім’янки кульбаби легко підхоплюються вітром і розносяться на великі відстані завдяки придаткам з волосків. Натомість плоди крилатки ясеня і клена відносно важкі, хоча також поширюються вітром. Як ви думаете, у чому різниця в способі поширення цих плодів? Чому плоди крилатки характерні власне для дерев?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити