Біологія 7 клас

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН


Тема 5. ГОЛОНАСІННІ


40. Різноманітність і значення хвойних


Тільки коли настає холод, помічаєш, як зеленіють сосни та кипариси.

Китайська приказка

Світ навколо нас

Чому в ялиновому лісі мало трав’янистих рослин, а в сосновому — багато? Чому в сосновому лісі повалене дерево є рідкістю, а в ялиновому — навпаки? Чому сосну називають «лісовим піонером»? Чим пахнуть сосна та ялина? Продовжте перелік запитань про сосну та ялину, спираючись на свій досвід спілкування з природою.

Іл. 40.1. Різноманітність хвойних: 1 — модрина європейська; 2 — яловець звичайний: 3 — кипарис пірамідальний; 4 — тис ягідний

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

До Хвойних відносять близько 600 сучасних видів. Сосни, ялини, модрини, ялиці, яловці утворюють ліси на величезних територіях, особливо в північній півкулі Землі. Відносно невеликі площі займають ліси, де основними деревами є туя, кедр, тис.

В Україні хвойні утворюють чисті ялинові та соснові ліси або входять до складу мішаних лісів, поширених у Лісостеповій та Лісовій зонах, в Українських Карпатах і Кримських горах, а ліси — це легені нашої планети (іл. 40.1). Найпоширенішими в Україні є сосна звичайна та ялина звичайна. Сосна звичайна — світлолюбне дерево заввишки 30-40 м, яке живе до 400 років. Ялина звичайна — тіньовитривале дерево заввишки 25-40 м і живе до 250 років.

Хвойні мають велике господарське значення. їхня деревина використовується в будівництві, для виготовлення меблів, паперу, музичних інструментів, з неї отримують смоли, бальзами, вітаміни тощо. Багато видів використовують в озелененні, медицині тощо. Висаджуючи на схилах сосни, людина запобігає змиванню фунтів. Лісові масиви хвойних затримують на полях сніг, послаблюють вітри.

ПОГЛИБЛЕННЯ ТЕМИ

Які хвойні є в лісах України?

У лісах України трапляються різні представники хвойних. Рід Сосна представлений 9 видами: сосна звичайна, сосна гірська, сосна кримська тощо. Вони поширені в різних регіонах нашої країни. Світлі соснові ліси, насичені запахами живиці, мають лікувальне значення. Видам роду Ялина характерні пірамідальна крона, укорінення гілок, що лежать на поверхні вологого Грунту. Шишки довгі, циліндричні, звисають донизу. В Україні зростає ялина звичайна, або смерека (іл. 40.2). До роду Модрина відносять дерева з опадаючою м’якою хвоєю, зібраною в пучки. Шишки дрібні, достигають за один рік, тримаються на гілках кілька років, не розсипаючись. Модрини світлолюбні, вибагливі до ґрунту, чутливі до сухості повітря, швидкорослі. В Україні поширена модрина європейська та модрина польська. До роду Ялиця відносять дерева з конусоподібною кроною. Хвоя плеската, на нижньому боці з двома білуватими смужками. Шишки довгі, циліндричні, спрямовані вгору. Ялиці тіньовитривалі, вологолюбні рослини. В Україні зростає ялиця біла, що поширена в Карпатах. Рід Яловець представлений кущами чи невеликими деревами, відмінною ознакою яких є наявність шишкоягід — шишок, утворених м’ясистими лусками, які зовні схожі на ягоди. Вони можуть мати різний колір, наприклад, у ялівця звичайного вони мають темно-синій колір із сизим нальотом, у ялівця червоного — червонувато-бурий. Усі ялівці світлолюбні, посухостійкі, невибагливі до ґрунту. В Україні поширені яловець звичайний, яловець червоний, яловець козацький тощо. Рід Тис представлений кущами чи деревами з червонувато-сірою корою, у яких відсутні смоляні ходи. Молоді пагони, кора, деревина та листки отруйні. Після запліднення утворюється насінина з розрослим принасінником, який спочатку зелений, а згодом стає червоним або жовтим. В Україні є лише один вид — тис ягідний, або негній- дерево.

Де ростуть сосна і ялина?

Сосна звичайна росте на пісках і піщаних ґрунтах. Її можна побачити й на болотах. Це можливо тому, що сосна має добре розвинену стрижневу кореневу систему, що може проникати на значну глибину до води або розташовуватися в поверхневих шарах ґрунту. Хвоя зверху випукла, знизу жолобчаста, довжиною 5-7 см, зібрана по 2-3 у пучки на вкорочених пагонах, живе 3-5 років. Стовбур укритий червонувато-бурою лускуватою кіркою. Нижні гілки поступово відмирають, що зумовлює утворення світлохвойних лісів. Дозрілі шишки 3-7 см завдовжки, яйцеподібні, сірувато-бурого кольору. Насінина довгасто-яйцеподібна, з крилоподібним додатком.

Ялина звичайна росте невеликими острівками в Поліссі, поширена в Карпатах. Вона вимоглива до вологості та родючості ґрунту, її корені розміщуються в поверхневих шарах, тому ялини часто вивертаються з корінням під час сильного вітру. Хвоя чотиригранна, довжиною 1-3 см, розміщена поодинці, живе 6-12 років. Стовбур укритий сірувато-бурою кіркою. Нижні гілки ялини не відмирають і вкривають стовбур знизу доверху, що зумовлює утворення темнохвойних лісів. Дозрілі шишки 10-15 см завдовжки, циліндричні, бурі, пониклі. Насінина яйцеподібна, з носиком і крилоподібним додатком.


Яке значення хвойних в природі та в житті людини?

За своїм значенням хвойні посідають друге місце після покритонасінних. Майже 90% лісів земної кулі у своєму складі мають хвойні дерева або кущі. Оскільки ліси — основне джерело кисню та летких протимікробних речовин, їх називають легенями й зеленим щитом нашої планети. Ліси є домівкою для багатьох тварин, які знаходять в них захист і їжу. Людина використовує деревину, яка є сировиною для хімічної промисловості (отримання скипидару, ацетону, смоли, спиртів, штучного шовку тощо). Деревина ялини має особливу цінність як сировина для виготовлення паперу та штучного шовку. Багато хвойних використовують в озелененні. У садах і парках, містах і селах вирощують сосну кримську, тую західну, кипарис вічнозелений (іл. 40.3), тис ягідний, ялину колючу та її форми — сріблясту, блакитну тощо. У меблевому виробництві дуже цінується деревина кипариса болотного, секвої вічнозеленої, тису ягідного тощо. Деревина модрини йде на виготовлення паркету, оскільки є міцною і не трухлявіє. З деревини ялини виготовляють музичні інструменти (скрипки, піаніно). Ефірні олії ялиці, сосни використовують у медицині та парфумерії. Насіння сосни сибірської (відоме під назвою кедрові горішки), сосни італійської вживають у їжу, оскільки в ньому міститься до 50% олії. Хвоя багатьох видів є лікарською сировиною, оскільки містить вітамін С, її відвар вживають для лікування та профілактики цинги. Окремі види хвойних використовують під час проведення різних свят (наприклад, новорічними деревами є ялиця, ялина, сосна). Закам’янілу смолу давніх голонасінних використовують для виготовлення дорогоцінних прикрас, як ізолятор тощо. Таке практичне застосування хвойних призводить до того, що багато видів стали рідкісними й потребують охорони. До Червоної книги України занесені сосна Станкевича, сосна крейдяна, сосна європейська кедрова, модрина польська, яловець високий, тис ягідний та деякі інші.


САМОПЕРЕВІРКА Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ


Зміст матеріалу

Ви опанували цю тему, якщо можете:

38. Голонасінні — перші насінні рослини

—      назвати переваги насінних рослин порівняно з вищими споровими;

—      порівняти цикл відтворення насінних рослин і цикл відтворення вищих спорових;

—      охарактеризувати розвиток насінних рослин;

—      порівняти голонасінні й папоротеподібні;

—      охарактеризувати особливості циклу відтворення голонасінних;

—      назвати значення голонасінних

39. Загальна характеристика хвойних

—      охарактеризувати особливості будови й життєдіяльності хвойних;

—      охарактеризувати особливості розмноження хвойних;

—      зробити висновок про особливості поширення хвойних

40. Різноманітність і значення хвойних

—      назвати хвойні, які є в Україні;

—      охарактеризувати пристосування хвойних до умов середовища;

—      зробити висновок про значення хвойних у природі та в житті людини


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити