Біологія 7 клас

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН


Тема 6. ПОКРИТОНАСІННІ


46. Родина Пасльонові

                            

Печуть мене, варять мене, їдять мене, хвалять мене.

Загадка

Цікаво знати

«У 1521 р. кораблі іспанського конкістадора Ернана Кортеса з ацтецьким золотом у трюмах ішли до берегів Іспанії. Проте вони везли й екзотичні плоди, і бульби мексиканських рослин. Перець, помідори, картопля, тютюн, звичні для ацтеків, незабаром не тільки підкорили Європу, а й завоювали весь світ. Тепер можна лише дивуватись, як без них обходилися раніше. «Заморські гості» виявилися близькими «родичами» баклажана, фізалісу, блекоти та ще 2,5 тисячі видів з 90 родів» (Енциклопедія для дітей). Які ж ознаки поєднують ці рослини в одну родину — Пасльонові?

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

Картоплю в Україні називають другим хлібом, не менш відомими й популярними є також помідори.

Картопля в Україну потрапила наприкінці XVIII ст. й відтоді стала дуже важливою не тільки харчовою та кормовою рослиною, а й технічною сировиною. З картоплі одержують картопляне борошно (крохмаль), спирт. У картоплі використовують бульби — видозмінені підземні пагони. Її плоди — ягоди — є отруйними для людей та тварин і в їжу не вживаються. У садках та на засмічених місцях можна побачити паслін чорний. Це — родич картоплі, недозрілі плоди якого також отруйні.

Помідори, солодкий перець і баклажани є близькими родичами картоплі (іл. 46.1). У них на відміну від картоплі в їжу вживають плоди, які є соковитими, смачними й корисними. У плодах міститься багато важливих для організму людини речовин.

Як технічні культури в Україні вирощують близьких родичів картоплі — тютюн і махорку. Листки цих рослин використовують для виготовлення цигарок і сигар. Сьогодні в усьому світі проводиться боротьба з курінням, оскільки воно дуже шкідливе для організму людини, особливо молодого. Рослини з родини Пасльонові мають п’ятичленні квітки, у яких чашолистки й пелюстки зростаються; чашечка залишається при плодах. У квітці 5 тичинок, маточка утворюється з кількох плодолистків, зав’язь верхня. Плід — ягода чи коробочка.


Іл. 46.1 Овочі з родини Пасльонові:

1 — помідори: 2 — перець (а — гіркий, 6 — солодкий)

 

ЗАГАЛЬНІ ОЗНАКИ РОДИНИ

Квітка

Ч(5)П(5)Т(5)М(2)

Суцвіття

Китиця

Плід

Ягода та коробочка

Листки

Прості


До пасльонових належать також улюблені декоративні рослини — петунія, тютюн запашний, фізаліс, який називають ще «ліхтариком». У нього розросла при плодах чашечка має яскраве оранжеве забарвлення й дійсно нагадує ліхтарик.

Іл. 46.2. Отруйні рослини:

1 — блекота чорна; 2 — беладона; З — дурман звичайний

ПОГЛИБЛЕННЯ ТЕМИ

Які біологічні особливості рослин родини Пасльонові?

Пасльонові накопичують в різних органах отруйні речовини. Особливо отруйними рослинами в нас є блекота чорна, дурман звичайний, беладона звичайна (іл. 46.2). Вони можуть спричинювати тяжкі, навіть смертельні отруєння людини й тварин. При отруєнні в людини з’являється головний біль, надмірне нервове збудження, прискорюється серцебиття, ускладнюється дихання, розширюються зіниці, у роті відчувається сухість. Причиною отруєння є достиглі ягоди, що мають привабливий вигляд (беладона), великі квітки з дурманним запахом (дурман), насіння, що подібне до насіння маку (блекота). Тому отруйні рослини з родини Пасльонові не можна брати руками, забороняється їсти їхні ягоди та насіння. Отруєння можуть зумовлювати й зелені ягоди картоплі, пасльону чорного та червоні ягоди пасльону солодко-гіркого тощо. До особливостей родини можна віднести також наявність залозистих волосків, виділення яких має своєрідний запах. Отже, біологічними особливостями пасльонових є наявність отруйних речовин і залозистих волосків із характерним запахом.

Чому картоплю відносять до родини Пасльонові?

На території України пасльонові — виключно трав’янисті рослини. У Південній і Центральній Америці, де росте більша частина видів цієї родини, є кущі та дерева. Найважливішим для людини та найбільшим за кількістю видів є рід Паслін, у якому нараховують близько 1700 видів. Перше місце в Україні серед культурних рослин цього роду займає картопля, або паслін бульбистий, а серед дикорослих — паслін чорний і паслін солодко-гіркий. Пригадайте, як надається назва родині. Так, назву родини утворюють від назви основного роду. У цій родині таким родом є паслін, до якого належить і картопля.

Яке господарське значення рослин родини Пасльонові?

Найважливішими овочевими рослинами є картопля, помідор, баклажан, перець тощо. Картопля — рослина, яку розмножують за допомогою бульб. Батьківщина цієї рослини — береги Чилі й гори Перу. Бульби картоплі бувають різними за забарвленням (білі, червоні, жовті, сині), формою, строками достигання. Нині відомо понад 3000 сортів картоплі, які поділяють на харчові, кормові й технічні (для виготовлення крохмалю, спирту, ацетону). Баклажан синій овочева культура з жовтими, білими чи фіолетовими плодами, що походить з Індії. Помідор їстівний культивують як однорічну рослину, яку вирощують із розсади. Плоди помідорів мають різну форму, розміри, забарвлення тощо. Нині відомо понад 600 сортів із червоними, жовтими, помаранчевими й навіть майже чорними плодами. Перець однорічний має дві групи сортів — овочеві та пряні (гострі). Тютюн справжній і тютюн махорку вирощують як технічні культури. Вони є сировиною для отримання лимонної кислоти, вітамінів і деяких медичних препаратів. Листки цих рослин використовують для виготовлення цигарок. А оскільки тютюн містить сильну отруйну речовину — нікотин, то куріння є дуже небезпечним для здоров’я людини. У медицині використовують беладону, скополію, дурман, блекоту, які є дуже отруйними рослинами. Тому навіть збирати їх можна лише дорослим. Кашкою із сирої картоплі лікують опіки. Серед пасльонових є декоративні рослини. Так, у фізаліса звичайного чашечка утворює навколо плоду яскравий червоний ліхтарик, що використовується для створення квіткових композицій. Досить популярною є петунія гібридна, яка має сорти з простими та махровими квітками різних кольорів і відтінків. Із родини Пасльонові до Червоної книги України занесені беладона звичайна, скополія карніолійська (іл. 46.3).

Іл. 46.3. Різномантність пасльонових:

1- фізаліс звичайний; 2 - плід баклажана; 3 — петунія гібридна; 4 — паслін чорний; 5 — тютюн крилатий


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити