Біологія 7 клас

Розділ 3. ГРИБИ ТА ЛИШАЙНИКИ

 

Тема 7. ГРИБИ


54. Шапкові гриби


Є шапка, та немає голови, є нога, але без черевика.

Загадка

Подорож у світ грибів

1. Ви зайшли в старий ліс, де багато зрубів. Які гриби там найчастіше траплятимуться (іл. 54.1)?

2. Ви завітали в сосновий ліс. Якими грибами ви можете наповнити свій кошик?

3. Під осиками ви побачили багато струнких, із червонястою шапкою грибів. Чи будете ви їх брати?

4. Вашу увагу привернув гриб, що має червону з білими цятками шапку (іл. 54.2). Чи візьмете його?

Іл. 54.1. Опеньки справжні

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

Найвідоміші серед грибів — шапкові гриби. Усі шапкові гриби є сапротрофами. Вони поширені по всій земній кулі; їх нараховують близько 8000 видів. Зазвичай поняття «гриб» більшість людей пов’язує саме з шапковими грибами. Назва пояснюється тим, що на поверхні міцелію утворюються плодові тіла — щільно переплетені гіфи, які мають вигляд ніжки й шапки (іл. 54.3). Шапкові гриби можна побачити не тільки в лісах, де їх найбільше, а й на луках, у степах і на полях. Шапкові гриби можуть вступати в співжиття з вищими рослинами чи споживати речовини відмерлих решток.

Особливості будови шапки зумовлюють поділ шапкових грибів на трубчасті (наприклад білий гриб) та пластинчасті (наприклад печериця). За використанням у їжу ці гриби можна поділити на їстівні (наприклад білий гриб, підберезник) та отруйні (бліда поганка, мухомор червоний тощо).

Шапкові гриби людина вживає в їжу, цілющі властивості деяких грибів використовує для лікування.

Іл. 54.2. Мухомор червоний

Іл. 54.3 Будова шапкового гриба


Які особливості відрізняють шапкові гриби від інших грибів?

Як вам відомо, шапкові гриби складаються з грибниці та плодових тіл, які за сприятливих умов, головними з яких є певні температура та вологість, виникають на грибниці. Плодові тіла — пристосування цієї групи грибів до розмноження: спори утворюються з нижнього боку шапки у великій кількості. Наприклад, з печериці за 5 днів розпорошується понад 10 мільярдів спор. Спори надзвичайно життєздатні, витримують температуру -150 С і не втрачають здатності проростати протягом десятиріч. Якщо розтерти частину плодового тіла гриба й розглянути за допомогою мікроскопа, то побачимо, що воно утворене пучками ниток грибниці, які щільно прилягають одні до одних. Зверху шапка вкрита тоненькою шкіркою, забарвленою в яскраві кольори. За способом живлення більшість шапкових грибів є сапротрофами, бо живляться органічними речовинами решток організмів. Значна кількість шапкових грибів утворює грибокорінь, або мікоризу, — взаємовигідне співжиття міцелію гриба з коренями насінних рослин (підберезник із березою, підосичник з осикою, боровик із сосною тощо). Гриби отримують від рослин кисень, вуглеводи, а рослини від грибів — сполуки азоту, фосфор, вітаміни, ростові речовини тощо. Розмножуються шапкові гриби нестатево (спорами), вегетативно (частинами міцелію) та статево. Отже, найхарактернішими особливостями шапкових грибів є наявність плодових тіл, які складаються з ніжки та шапки, сапротрофний спосіб живлення і здатність утворювати мікоризу (грибокорінь).

Які є шапкові гриби?

Якщо покласти шапку «спілого» гриба нижньою поверхнею на аркуш паперу, то через кілька годин під нею можна побачити малюнок, утворений висипаними спорами. Він буде радіальним або сітчастим. Чому? Це залежить від будови нижнього боку шапки. У сироїжок, хрящів, печериць, опеньок, мухоморів на шапці з нижнього боку розміщуються пластинки, що розходяться від верхівки ніжки до краю шапки. У шпаринах між пластинками й утворюються спори. Такі гриби називають пластинчастими. А білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк мають іншу будову нижнього боку шапки. Ззовні він має вигляд сита, бо складається з численних трубочок, усередині яких і розвиваються спори. Такі гриби називають трубчастими. За використанням у їжу шапкові гриби поділяють на їстівні, умовно їстівні й отруйні. їстівні гриби — це гриби, які вживають у їжу (іл. 54.4). Найціннішими їстівними грибами є білий гриб, підберезник, маслюк, підосичник (красноголовець), лисички, хрящі, опеньки. Можна вживати в їжу молоді дощовики. В Україні росте близько 200 видів їстівних грибів, але в їжу практично використовується не більше 40 видів. Слід знати, що найбільше цінних, смачних, їстівних грибів є серед трубчастих. Лише один вид з трубчастих грибів, які ростуть в Україні, отруйний — це чортів гриб. Отруйні гриби — це гриби, що викликають отруєння людини й тварин (іл. 54.5). Білки грибів досить швидко розкладаються з утворенням небезпечних речовин, тому отруєння може бути викликане не тільки отруйними, а й старими їстівними грибами. Найотруйнішим грибом у нашій країні є бліда поганка, яка зовні подібна до сироїжки, проте на відміну від неї бліда поганка має розширену основу ніжки й облямівку на ніжці. Отруїтися можна також і тими їстівними грибами, що ростуть поблизу автомобільних шляхів або в місцевостях із підвищеним рівнем радіації. Гриби в таких місцях накопичують шкідливі речовини з вихлопних газів або радіоактивні частки. Серед отруйних шапкових грибів, які схожі на їстівні, найбільш небезпечними є бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, несправжні печериці тощо. Отже, за особливостями будови шапки шапкові гриби поділяють на трубчасті та пластинчасті, а за використанням у їжу — на їстівні та отруйні.

Яке значення шапкових грибів у природі та в житті людини?

Шапкові гриби відіграють важливу роль у мінеральному живленні рослин, що забезпечується мікоризою.

Про використання грибів у їжу ви вже знаєте. Але навіть коли ви впевнені в їстівних якостях зібраних грибів, треба бути дуже обережними. Якщо вони виросли на субстраті, отруєному хімічними речовинами або трупною отрутою мертвих тварин, може статися лихо.

Ознаки отруєння грибами можуть з’явитися через 30-40 хвилин або через 2-3 доби після їх вживання. Отруйні речовини грибів (синильна кислота тощо) діють передусім на нервову систему, спричинюють сонливість, судоми, болі в шлунку, блювоту, холодний піт і пронос.

Шапкові гриби є джерелом лікувальних речовин. З білих грибів виділяють сполуки, які мають тонізуючі й протипухлинні властивості.

У народній медицині витяжкою з плодових тіл білого гриба змащують обморожені частини тіла для швидшого заживлення. Маслюк застосовують при головному болю, а дощовик їстівний — як кровоспинний засіб. Зі смертельно небезпечної для людини блідої поганки одержують речовину, якою лікують холеру.Окремі види шапкових грибів можна використовувати як органічні добрива, наприклад печерицю звичайну. До Червоної книги України занесені боровик темно-каштановий, боровик королівський, гриб-зонтик дівочий, рижик червоний, сироїжка синювата тощо.


Іл. 54.4. Плодові тіла їстівних грибів: 1 — білий гриб; 2 — підосичник;

З — рижик; 4 — лисичка; 5 — синяк; 6 — підберезник

Іл. 54.5. Плодові тіла отруйних грибів: 1 — мухомор цитриновий; 2 — мухомор зелений (бліда поганка); 3 — мухомор пантерний; 4 — несправжні лисички; 5 — несправжні опеньки; 6 — печериця темно-зелена


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити