Підручник Біологія 7 клас - Соболь В.І. - Абетка 2015 рік

ТЕМА 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Без різноманітності живих істот не може бути біосфери.

З підручника

§16. ПАВУКОПОДІБНІ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Ключові терміни: Павуки. Скорпіони. Кліщі. Косарики

Пригадайте! Які ознаки павукоподібних?

Поміркуйте

Перед Вами фото павука-вовка. Він має очі, які дозволяють йому чудово бачити на відстані до 30 см.

А скільки ж у павука очей, і навіщо йому така їх кількість?

Іл. 60. Павук-вовк

ЗМІСТ

Чим зумовлена різноманітність павукоподібних?

Павукоподібні об’єднують майже 70 000 видів, поширених на всіх материках. Основними групами є павуки, кліщі, скорпіони, косарики, сольпуги та несправжні скорпіони.

Павуки - група павукоподібних, характерними ознаками яких є наявність отруйних залоз та здатність снувати павутину, що виробляється павутинними залозами. Це найбільша група павукоподібних, з якої описано приблизно 30 000 видів (в Україні - понад 400), що заволоділи сушею від полярних областей і високих гір до степів і пустель. У прісній воді живе лише один вид - павук-сріблянка, що дихає повітрям, яким наповнює підводне гніздо, збудоване з павутини. Павуки є хижаками, живляться різною тваринною їжею. Єдиним рослиноїдним видом, раціон якого на 90% складають особливі виділення листків акацій, є багіра Кіплінга. Отрута деяких павуків небезпечна для здоров’я та життя людини, наприклад, тарантула та каракурта. Тарантул поширений на півдні України, може проникати навіть на територію лісової зони, а каракурт - у Криму та степовій зоні. Павуки-скакуни мають дуже добрий предметний зір, вони бачать муху в деталях на відстані 8 см. Павуки-скакуни розрізняють кольори. Тривалість життя павуків різна, але більшість із них закінчує життєвий цикл упродовж одного року. Найдовше живуть павуки-птахоїди (не менше 7-8 років). У помешканні людини живе павук домашній, поширений у всьому світі. Серед павуків є види, які не плетуть ловильних сіток. Наприклад, павуки-вовки підстерігають здобич у засідці і наздоганяють її кількома стрибками.

Іл.61. Piзноманітність павукоподібних: 1 - павук-сріблянка; 2 - багіра Кіплінга; 3 - тарантул: 4 - павук-скакун; 5 - павук-птахоїд, 6 - скорпіон кримський

Скорпіони - група павукоподібних, у яких тіло розчленоване на головогруди та довге членисте черевце з жалом. В Україні ці тварини живуть у Криму (кримський скорпіон), Одеській та Закарпатській областях (карпатський скорпіон). Їх укуси, як правило, не смертельні для людини, але викликають біль. Укуси великих тропічних видів (наприклад, африканського скорпіона) можуть стати смертельними. Більшість скорпіонів живородні, лише частина відкладає яйця.

Кліщі - група павукоподібних, їх особливості: 1) повне злиття головогрудей із черевцем; 2) злиття хеліцер і ногощупалець із утворенням голівки; 3) непрямий розвиток. У світовій фауні існує приблизно 20 000 видів. Більшість кліщів вільноживучі (грунтові кліщі, хижі кліщі), є паразити рослин (павутинний, галовий кліщі), паразити тварин (тайговий, собачий, бичачий, пір'яні кліщі), паразити людини (коростяний свербун, залозник вугровий). Паразитичні види живуть у покривах, у дихальній, травній, статевій системах. Дорослі кліщі, як і всі павукоподібні, мають 4 пари ходильних ніг.

Іл. 62. Різноманітність кліщів: 1 - коростяний; 2 - грунтовий; З - павутинний; 4 -зернові; 5 - собачий: 6 - червоний плодовий

Косарики - група павукоподібних, тіло яких має довгі ходильні ноги та сегментоване черевце, сполучене з головогрудьми широкою основою, а не стеблинкою. Найбільш поширеним видом в Україні є косарик звичайний. Покриви, як правило, дуже тверді, а хеліцери озброєні клешнями. Косарики не отруйні і не мають павутинних залоз. У них є залози, що виділяють різкий пахучий секрет, саме тому косариків майже не їдять хижаки.

Іл. 63. Павукоподібні: 1 - сальпуга, 2 - книжковий несправжній скорпіон, 3 - косарик звичайний

Сольпуги, або фаланги, - павукоподібні, які не мають отруйних залоз і ніколи не снують павутину. Для захоплення й подрібнення їжі в них є потужні хеліцери. Більшість нидів мешкає у степах, саванних пустелях усіх континентів. Удень сольпуги ховаються в глибоких норах, а ввечері виходять на полювання.

Несправжні скорпіони - дрібні павукоподібні, схожі на справжніх скорпіонів, але не мають довгого черевця та жала. Живуть під корою, у ґрунті, поширені в усьому світі, але люди рідко їх помічають. Звичайним представником є книжковий несправжній скорпіон, який живе в запилених книгах, гербаріях, колекціях тощо. Проте тут він абсолютно не шкідливий, оскільки винищує личинок молі тощо.

Отже, різноманітність павукоподібних зумовлена способом життя в певних умовах існування.

Яке знамення павукоподібних у природі та житті людини?

Павукоподібні відіграють важливу роль у житті природних угруповань. Як хижаки, вони знищують комах, а самі є здобиччю для багатьох дрібних ссавців, птахів, ящірок, жаб та ін. Ґрунтові кліщі беруть участь у процесах ґрунтоутворення.

Павукоподібні, знищуючи комах-шкідників сільськогосподарських та лісових насаджень, відіграють позитивну роль. Деяких хижих кліщів широко використовують у біологічній боротьбі зі шкідниками, особливо в закритому ґрунті. Чимало павуків завдають шкоди людині як отруйні тварини. Від укусів каракурта часто гинуть коні та верблюди, вони є небезпечними й для людини. Небезпечною для людини є отрута скорпіонів, що викликає почервоніння та набряк ураженого місця, нудоту й судоми. Серед павукоподібних є переносники захворювань. Особливо небезпечними є кліщі. Найбільш відомі кліщ тайговий (переносник тайгового енцефаліту), кліщ собачий (переносник туляремії, енцефаліту). Чимало кліщів є збудниками захворювань тварин і людей. Свербун коростяний, паразитуючи в товщі шкіри людини, є збудником корости. Постільний кліщ, живлячись злущеними частинками шкіри, є джерелом алергічних захворювань людини. Свербун коней, свербун собак, свинячий свербун паразитують у шкірі свійських тварин і можуть поселятися в шкірі людини. У домашніх умовах зустрічаються борошняні кліщі (живуть у борошні) і сирні кліщі (псують сир). Серйозними шкідниками рослин, особливо плодових дерев і кущів, є павутинні кліщі. До Червоної книги України занесено скорпіона кримського та сольпугу звичайну, які є рідкісними видами.

ДІЯЛЬНІСТЬ

3’ясуйте

Вивченням павуків займається окрема зоологічна наука. Якщо і ви правильно дасте відповіді на завдання кросворду, то у виділених клітинках прочитаєте її назву: 1 - павукоподібна тварина з довгими кінцівками; 2 - отруйна тварина з жалом на хвості; 3 - павук «чорна смерть»; 4 - найбільший з павуків; 5 - міфічна дівчина, з іменем якої пов’язана латинська назва павуків; 6 - хвороба людини, спричинена одним із видів кліщів; 7 - водяний павук; 8 - утвір з павутини для здобичі; 9 - органи дихання павуків; 10 - перша пара ротових органів павукоподібних; 11 - дихальна трубка павукоподібних.

Біологія + Відпочинок

Під час роботи на дачі, походів, відпочинку біля озер, ставків необхідно пам’ятати про кліщів і дотримуватися певних правил, щоб запобігти їх укусам. Якщо кліщ все ж таки присмоктався до тіла, необхідно змастити його маслянистою речовиною (кремом, олією та ін.), яка закриє дихальце. Кліща легше буде видалити пінцетом, похитуючи з боку в бік, або ниткою, перев’язавши та легенько посмикуючи. Можна обхопити кліща шматочком бинта або марлі та намагатися «викрутити» його зі шкіри за ходом годинникової стрілки. Кліщів, яких ви «впіймали», треба обов’язково знищити! Поясніть, чому?

РЕЗУЛЬТАТ

Оцінка

Запитання для самоконтролю

1-6

1. Назвіть основні групи павукоподібних? 2. Наведіть приклади павуків. 3. Наведіть приклади кліщів вашої місцевості. 4. Проілюструйте значення павукоподібних у природі. 5. Чи водяться скорпіони й отруйні павуки в Україні? 6. Наведіть приклади рідкісних павукоподібних України.

7-9

7. Чим зумовлена різноманітність павукоподібних? 8. Охарактеризуйте роль павукоподібних у екосистемах. 9. Яке значення павукоподібних у житті години?

10-12

10. Яке значення для людини має наука про павуки?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити