Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник Біологія 7 клас - Костіков І. Ю. - Освіта 2015 рік

ВСТУП ХТО ТАКІ ТВАРИНИ І ЯК ЇХ ДОСЛІДЖУЮТЬ

§ 3. БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ ТКАНИН У ТВАРИН

Ви дізнаєтеся про те. що являють собою тканини у тварин, які є різновиди тканин, які функції вони виконують.

- З яких тканин складається тіло тварини?

Клітини у тварин, як і в рослин, об’єднані в тканини. Тканина — це сукупність клітин, подібних за будовою, функцією і тією міжклітинною речовиною, яку вони виділяють.

Тіло тварин складеться з таких тканин: епітеліальна, сполучна, м'язова і нервова. Клітини кожної тканини відрізняються будовою і функціями.

Епітеліальна тканина (мал. 5) утворює покриви тіла тварин, вистилає порожнини тіла та внутрішніх органів. Різні типи епітеліальної тканини можуть складатися з одного або кількох шарів щільно прилеглих клітин, між якими майже немає міжклітинної речовини. Епітеліальні тканини містяться у верхньому шарі шкіри тварин і захищають їхнє тіло від пошкоджень.

Епітелій кишечника всмоктує поживні речовини. Епітелій, яким утворена поверхня органів дихання, бере участь у газообміні, а епітелій органі в виділення — у виведенні з організму шкідливих продуктів обміну речовин. Різноманітні залози тваринного організму складаються з епітеліальних тканин. Тому піт, жовч і шлунковий сік утворюються особливим видом епітелію.

7klas_3.files/image007.jpg

Мал. 5. Різні епітеліальні тканини

Сполучна писанина виконує опорну, підтримуючу та захисну функції. З цій тканини складаються хрящі, кістки, сухожилля, зв'язки. Особливістю сполучної тканини (мал. 6) є те, що навколо її клітин є багато міжклітинної речовини.

Сполучна тканина, що входить до складу скелета, підтримує тіло, є його опорою, захищає внутрішні органи. В жировій сполучній тканині відкладаються запасні поживні речовини у вигляді жиру.

Особливий тип сполучної тканини — це кров. Кров забезпечує внутрішній зв’язок між органами: від органів, що здійснюють газообмін, до всіх інших органів і тканин вона переносить кисень, а від них до органів, що здійснюють газообмін, — вуглекислий газ. Кров переносить поживні речовини від кишечника і транспортує до органів виділення шкідливі продукти життєдіяльності організму.

М'язова тканина (мал. 7) складається з видовжених клітин, які у відповідь на подразнення нервової системи здатні скорочуватися. Завдяки м'язовій тканині (скелетним м’язам) здійснюється рух тварини (переміщення у просторі всього тіла або його окремих частин). М’язи надають тілу певної форми, підтримують та захищають внутрішні органи.

Посмугована м’язова тканина складає скелетні м’язи. Її м’язові клітини дуже довгі, багатоядерні, а також на них добре помітні поперечні смуги (мал. 7,1). Внутрішні органи тварин мають гладку м’язову тканину, що складаються з витягнутих одноядерних клітин (мал. 7,2).

7klas_3.files/image008.jpg

Мал. 6. Сполучні тканини:

 1 — хрящова тканина; 2 — кров

7klas_3.files/image009.jpg

Мал. 7. М'язові тканини:

1 — тканина зі скелетних м'язів; 2 — м'язова тканина внутрішніх органів

7klas_3.files/image010.jpg

Мал. 8. Нейрони різної форми

Нервова тканина складається з нервових клітин — нейронів (мал. 8). Тіла нейронів мають зірчасту форму та довгі і короткі відростки. Вони здатні сприймати подразнення та проводити збудження до м’язів, шкіри та інших тканин і органів.

ВИСНОВКИ

1. Тканина — це сукупність клітин, подібних за будовою, функцією і тією міжклітинною речовиною, яку вони виділяють.

2. Основними тканинами організму тварин є епітеліальна, м'язова, нервова і сполучна тканини.

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ

Епітеліальна тканина, кров, м’язова тканина, нервова тканина, сполучна тканина. тканина.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1. Які типи тканин розрізняють у тварин?

2. Які функції виконують епітеліальні тканини?

3. Назвіть подібності та відмінності епітеліальних тканин, що зображені на мал. 5?

4. Яка головна відмінність у будові епітеліальної і сполучної тканин?

5. Яка тканина транспортує речовини по організму? До якого типу тканин вона належить?

6. Назвіть види м’язової тканини? Які функції вони виконують?

ЗАВДАННЯ

1. Пригадайте, які тканини є у рослин. Які з них виконують функції, що подібні до функцій таких тваринних тканин: а) епітеліальної, б)сполучної кісткової, в) крові.

2. Чому в рослин немає тканин, що подібні до м'язових? Як це пов'язано з будовою рослинної клітини?

3. Нейрони — зірчасті клітини, що мають відростки. Поясніть, як це відповідає функціям нервової тканини.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.