Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник Біологія 7 клас - Остапченко Л.І. - Освіта 2015 рік

ТЕМА 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

§16. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ХОРДОВИХ

Пригадайте, які систематичні категорії застосовують у зоології. Що утворюють хрящова та кісткова тканини в організмах тварин?

Ви вже знаєте, що всіх тварин поділяють на безхребетних і хребетних. З безхребетними тваринами - кишковопорожнинними, червами, членистоногими, молюсками ми вже ознайомилися.

ЯКИХ ТВАРИН ВІДНОСЯТЬ ДО ХРЕБЕТНИХ?

Усім вам добре відомі такі тварини, як риби, жаби, ящірки, птахи, ссавці - хребетні тварини (мал. 92). Вони дуже різні, поширені в усіх середовищах життя: наземно-повітряному, ґрунтовому, морських і прісних водоймах. Об’єднує всіх цих різних тварин в одну групу єдиний план будови (мал. 93. А). Насамперед усім їм притаманний внутрішній осьовий скелет - хорда. Ось чому всіх хребетних відносять до типу Хордові. Хорда має вигляд суцільного тяжа і слугує опорою для м’язів, а також надає тілу певної пружності. У більшості тварин цього типу хорда в дорослому стані замінюється на хребет (хрящовий або кістковий) і лише в небагатьох форм залишається протягом усього життя (наприклад, осетрові риби). Хребет - осьовий скелет, що складається з послідовності коротеньких хребців, утворених з хрящової чи кісткової тканини.

У більшості хордових розвинений скелет голови - череп. Ще однією важливою ознакою хордових тварин є будова їхньої нервової системи. У хребетних вона складається з двох частин. Передня частина розширена в головний мозок і захищена черепом, а задня має вигляд видовженої трубки. Її називають спинним мозком. Від цієї центральної нервової системи відходять нерви, які складають периферичну нервову систему.

Мал. 92. Різноманіття хребетних тварин: 1 - риба; 2 - жаба; 3 - змія; 4 - птах; 5 - ссавець

Мал. 93. А. План будови хордових тварин. Б. Схема будови зародка хордової тварини:

1 - нервова трубка; 2 - хорда; 3 - кишка; 4 - серце; 5 - зяброві щілини

У глотці хордових тварин е зяброві щілини. У видів, що виникли у водному середовищі та ніколи його не залишали (риби), вони зберігаються впродовж усього життя. У решти тварин, що перейшли до життя на суходолі або знову повернулися до існування у водному середовищі (крокодили, тюлені, кити, дельфіни), зяброві щілини закладаються тільки під пас зародкового розвитку (мал. 93. В) і ніколи не функціонують як органи дихання в дорослому стані. Замість них газообмін забезпечують легені - парні органи, які дають змогу дихати атмосферним повітрям.

Хордовим тваринам притаманні різні способи живлення, але в них спільний план будови травної системи. Так, наскрізний кишечник відкривається назовні анальним отвором або в клоаку (розширення заднього відділу кишечнику, у який відкриваються також вивідні протоки видільної та статевої систем). У більшості хордових тварин є спеціалізовані травні залози - печінка, підшлункова залоза, а в наземних хребетних - ще й слинні. У всіх хребетних тварин є також видільна, кровоносна, статева та ендокринна системи.

Складна будова хребетних тварин дала їм змогу опанувати різні регіони нашої планети. Вони поширені в усіх кліматичних поясах - від Арктики до екватора та від екватора - до Антарктики.

Біологічний словничок  хорда, хребет, зяброві щілини, клоака.

УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

Хордові - це найбільш високоорганізовані тварини. Від безхребетних вони відрізняються такими ознаками: скелет внутрішній, у зародковому стані представлений хордово. У більшості тварин цього типу хорда в дорослому стані замінюється на хребет (хрящовий або кістковий): у зародків закладаються зяброві щілини в глотці. Дорослі хордові - мешканці водойм - дихають за допомогою зябер, види, що перейшли до життя на суходолі, - за допомогою легень. Центральна нервова система має вигляд трубки, що закладається над хордою. У більшості видів вона поділяється на головний і слинний мозок.

ПЕРЕВІРТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ

1. Які ознаки характерні для представників типу Хордові? 2. У яких середовищах мешкають хордові тварини? 3. Що таке хорда? Які її функції?

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ І КМІТЛИВИХ

Виберіть з перелічених тварин тих, предки яких виникли у водному середовищі й ніколи його не залишали, і тих, чиї предки повернулися до життя у водне середовище: морські змії, ланцетники, крокодили, морські черепахи, риби, дельфіни. Відповідь обґрунтуйте.

Цікаво!

•   1774 року відомий російський біолог Петро Симон Паллас (1741-1811) (мал. 94, 1) знайшов у Чорному морі маленьку видовжену напівпрозору тварину (мал. 94,2). Сприйнявши її за молюска, він назвав цю тварину «ланцетоподібним слимаком». Тільки через 60 років учені встановили, що цей вид є хордовою твариною. Особлива роль у вивченні ланцетника належить видатному українському вченому Олександру ОнуфрійовичуКовалевському (1840-1901) (мал. 94. 3). який свого часу працював у Київському університеті Св. Володимира. Завдяки його працям стало відомо, що ланцетник дуже нагадує прадавніх хордових, від яких колись виникли хребетні тварин. Один з видів ланцетників - ланцетник європейський - трапляється в Чорному морі. За способом живлення ланцетники - фільтратори. Вони живляться різними мікроскопічними організмами.

Мал. 94.1. Петро Симон Паллас. 2. Ланцетник європейський. 3. Олександр Онуфрійович Ковалевський

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.