Підручник Біологія 7 клас - Остапченко Л.І. - Освіта 2015 рік

ТЕМА 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

§19. РЕПТИЛІЇ

Пригадайте, що таке регенерація. Які функції eпітеліальної тканини? Яке значення процесу линяння?

ЯКІ РИСИ ПРИТАМАННІ РЕПТИЛІЯМ?

Рептилії, або плазуна, - холоднокровні, переважно наземні, хребетні тварини, розмноження і розвиток яких відбувається на суходолі (навіть у мешканців водойм). Це пов’язано з тим, що яйця рептилій, на відміну від риб і амфібій, оточують захисні яйцеві і зародкові оболонки.

Тіло рептилій має голову, тулуб і хвіст. На відміну від амфібій, вони мають чітко означену шию (мал. 118). Кінцівки розташовані по боках тулуба, унаслідок чого тіло торкається землі - «плазує», звідки й походить інша назва цих тварин - плазуни. Пальці плазунів закінчуються кігтиками. У багатьох видів (змій, деяких ящірок) кінцівки зникають або дуже зменшені.

Зовнішній шар покривів рептилій, на відміну від амфібій, роговіє. Шкіра суха, практично без залоз, вкрита роговими лусками, щитками або пластинками. Такі покриви захищають тварин від механічних ушкоджень і зайвих втрат вологи. Щільний покрив заважає росту рептилій, тому він періодично змінюється: старий покрив скидається, і тварина росте, поки новий не зроговіє. Як ви пам’ятаєте, цей процес називають линянням.

У ящірок спостерігають явище самокаліцтва. Якщо схопити ящірку за хвіст, то внаслідок сильного скорочення м’язів, один з хвостових хребців переламується й кінець хвоста відпадає. Це явище має захисне значення, бо надає змогу тварині втекти від хижака, пожертвувавши хвостом. Згодом втрачена частина хвоста відновлюється.

ЯК ВІДБУВАЮТЬСЯ РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК РЕПТИЛІЙ?

Це роздільностатеві тварини. Більшість рептилій відкладає яйця, які мають запас поживних речовин (жовток). Яйце вкрите кількома оболонками, що захищають зародок від висихання, проникнення шкідливих мікроорганізмів, механічних ушкоджень і забезпечують його газообмін. Такі особливості будови яйця визначають прямий розвиток рептилій, оскільки зародок у ньому забезпечений поживними речовинами, водою, киснем. Тому зародки рептилій розвиваються не у водному середовищі, а на суходолі (мал. 119). У деяких видів (ящірка веретільниця, живородна ящірка, гадюки) яйця затримуються у статевій системі самки до моменту виходу малят. Це явище має назву яйцеживонародження.

Мал. 118. Зовнішня будова ящірки: 1 - голова; 2 - шия; 3 - тулуб; 4 - хвіст; 5 - парні кінцівки

Мал. 119. Вихід молодого крокодила з яйця

У житті рептилій, як і в житті амфібій, можна відзначити такі сезонні періоди: зимівлі, розмноження та літньої активності. Для зимівлі рептилії використовують різні місця. Так, болотяні черепахи зимують на дні водойм, зарившись у мул. Змії, вужі та ящірки димують у норах гризунів, під пеньками дерев тощо. Упродовж зими вони не живляться, процеси обміну речовин у них значно вповільнюються. Щойно навесні промені сонця прогріють землю, на її поверхню виповзають зі своїх зимових притулків гадюки і вужі. У цей час вони ліниво лежать і вигріваються в променях весняного сонця неподалік від місць зимівлі. Пізніше пробуджуються черепахи, ящірки та інші плазуни. У степах і пустелях надзвичайно висока температура влітку спонукає тварин впадати в неактивний стан, сховавшися під землю.

ЯКИМ Є РІЗНОМАНІТТЯ РЕПТИЛІЙ?

Більшість представників рептилій належать до лускатих, черепах і крокодилів.

• Лускаті поширені майже скрізь на суходолі, деякі - у морях чи прісних водоймах. До них належать ящірки, змії та хамелеони. Об’єднує цих тварин наявність рогових лусок і щитків на поверхні тіла.

В Україні поширені ящірки прудка (мал. 120, 1), зелена та живородна. Найбільша з них зелена ящірка, довжина тіла якої сягає 25 см. Безногу ящірку веретільницю (мал. 120, 2) часто плутають із змією. Від змій її відрізняє наявність барабанної перетинки, яка вкриває слуховий прохід, та рухомі повіки, що захищають око. Вона також відкидає хвіст у разі

небезпеки.

Безногі лускаті рептилії - змії - живляться різними хребетними тваринами, рідше - безхребетними. Рухомо сполучені кістки лівої та правої частин щелеп дають змогу зміям заковтувати велику здобич цілком. Барабанні перетинки у змій відсутні, а прозорі та нерухомі повіки приросли до поверхні ока. В отруйних змій передні зуби верхньої щелепи більшого розміру. Вони мають зовнішні борозни або внутрішні канати, по яких стікає отрута. Серед отруйних змій найбільша - королівська кобра (до 5,6 м завдовжки), яка живе в лісах Південно-Східної Азії.

Мал. 120. Представник лускатих: 1 - ящірка прудка; 2 - веретільниця

В Україні з отруйних видів мешкають гадюки звичайна (мал. 121, 1), степова та гадюка Нікольського. Звичайна гадюка поширена в лісовій та лісостеповій зонах, степова - у степах і на півдні лісостепу. У лісостеповій зоні трапляється гадюка Нікольського.

Більшість змій неотруйна: вони вбивають здобич за допомогою зубів та обвиваючися навколо неї (удави, пітони). В Україні поширені неотруйні змії: водяний (мал. 121,2) та звичайний вужі, мідянка, сарматський, візерунчастий, чотирисмугий, леопардовий, ескулапів, лісовий та жовточеревий полози.

Життя вужів пов’язане з водоймами, а полози та мідянка живуть на суходолі.

Хамелеони (мал. 122) - це група тропічних лускатих, пристосованих до існування на деревній рослинності. Вони мають цупкі пальці й довгий хвіст, якими охоплюють гілки.

Добре відома здатність цих тварин змінювати своє забарвлення залежно від тла навколишнього середовища. Це відбувається за рахунок перерозподілу пігментів шкіри. Здобич (переважно комах) захоплюють довгим клейким язиком, який різко викидають з рота й потім утягують назад разом зі здобиччю. Цікаво, що довжина язика може перевищувати довжину тіла самої тварини.

• Черепахи мають настільки своєрідний вигляд, що переплутати їх з жодною іншою групою рептилій просто неможливо. їхнє тіло сховане в кістковому панцирі, що слугує досить надійним захистом від ворогів. Він складається з верхньої та нижньої частин, укритих роговими щитками. Із частинами панцира зростаються певні кістки скелета. Зуби в черепах відсутні. їхню функцію виконують рогові чохли, що мають гострі краї та вкривають щелепи подібно дзьобу птахів.

Черепахи мешкають на суходолі, у прісних водоймах і морях. Перевалена більшість видів - рослиноїдні, але є і хижаки, які живляться рибою, земноводними або безхребетними тваринами. Усі черепахи розмножуються на суходолі та відкладають від десяти до декількох сотень яєць. У морських видів черепах кінцівки перетворилися на ласти, які зовні нагадують плавці риб. Завдяки ластам вони легко плавають у воді. В Україні у стоячих або слабопроточних водоймах мешкає черепаха болотяна (мал. 123).

Мал. 121. Змії: 1 - гадюка звичайна; 2 — вуж водяний

Мал. 122. Хамелеон

Мал. 123. Черепаха болотяна

Зелена та слонова черепахи е об’єктом промислу. Людина споживав її м’ясо, жир, яйця. У деяких країнах черепах розводять на фермах.

• Крокодили пристосовані до напівводного способу життя. їхнє тіло вкрите роговими щитками. Довгий хвіст слугує для плавання, також за його допомогою тварини глушать здобич. Крокодили - хижаки, які живляться різноманітними тваринами: від безхребетних (молюски, ракоподібні тощо) до птахів і ссавців. Свою здобич вони затягують під воду, зменшуючи її опір. За допомогою своїх гострих зубів крокодили відривають шматки від здобичі та заковтують їх. Якщо крокодил за певних причин втрачає зуб, то на його місці із часом виростає новий.

Крокодили мають плавальні перетинки між пальцями задніх ніг. Очі та ніздрі, що виступають над поверхнею голови, дають їм можливість дихати атмосферним повітрям і спостерігати довкола, перебуваючи у воді (пригадайте будову голови жаб). Під час пірнання ніздрі та слухові отвори закриваються клапанами. На суходіл крокодили виходять для відпочинку та розмноження. Самки відкладають яйця у гніздо в піску, яке може мі стати органічні рештки. Ці рештки розкладаються і виділяють додаткове тепло, необхідне для розвитку зародків. У багатьох видів самки виявляють турботу про нащадків, охороняючи кладку яєць.

Поширені крокодили в тропічних і субтропічних регіонах. Найбільшим серед крокодилів є нільський (завдовжки до 6,5 м) (мал. 121, 1), який живе у водоймах тропічної Африки. Гребенястий крокодил (завдовжки до 6 м) поширений у Південно-Східній Азії, береговій смузі Австралії, на островах Океанії, Нової Гвінеї, Гавіал (мал. 124, 2) живе на півдні Індії та в Бірмі. Відомі також китайський та міссісіпський алігатори, американські каймани.

Зі шкіри крокодилів виготовляють різноманітні вироби, людина споживає в їжу їхнє м’ясо та жир. У деяких країнах створено спеціальні ферми для розведення цих тварин. Нині крокодили перебувають на межі зникнення, і в багатьох країнах їх охороняють. Майже всі види крокодилів занесено до Міжнародної Червоної книги.

ЯКА РОЛЬ РЕПТИЛІЙ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ?

Рептилії є поживою різних тварин (зокрема, певних видів птахів і ссавців). Деякі види змій, черепах, крокодилів, а також їхні яйця споживає в їжу людина. Змії знищують велику кількість гризунів - шкідників сільського господарства, а ящірки - комах-шкідників.

Іноді люди стають жертвами отруйних змій унаслідок необережного поводження з ними або коли наступають на змію. Водночас отруту змій широко використовують у медицині для виготовлення різноманітних ліків. Людина використовує шкіру крокодилів, панцири черепах для виготовлення різних виробів, які дуже високо цінуються.

Мал. 124. Крокодили: 1 - нільський; 2 - гавіал

До Червоної книги України занесено такі види: гекон кримський, жовтопуз, мідянка звичайна, пологи жовточеревий, візерунковий, сарматський, ескулапів, леопардовий, гадюки Нікольського та степова, ящірка зелена.

Біологічний словничок: рептилії, лускаті, черепахи, крокодили, самокаліцтво.

УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

Рептилії - справжні наземні хребетні тварини. У них суха шкіра, вкрита роговими лусками, щитками або пластинками. Кінцівки розташовані по боках тулубе. завдяки чому їхнє тіло наче плазує по землі.

Оболонки яйця захищають зародок рептилій від пошкоджень і висихання; запас поживних речовин та води забезпечує прямий розвиток плазунів на суходолі.

До рептилій належать лускаті (ящірки, змії, хамелеони), черепахи та крокодили. Багато видів рептилій є об'єктами промислу. Їх використовують у медицині тощо. Водночас хижі та отруйні види за певних обставин можуть бути небезпечними для людини та свійських тварин.

ПЕРЕВІРТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ

1. Які біологів особливості дали змогу рептиліям позбутися залежності від водного середовища? 2. Чому рептилії ще називають плазунами? 3. Які особливості розмноження й розвитку рептилій? 4. Які сезонні явища спостерігають у житті рептилій? 5. Які ознаки спільні, а які - відміні для ящірок і змій? 6. Які отруйні види рептилій вам відомі? 7. Які ознаки притаманні черепахам? Які середовища життя цих тварин? 8. Які пристосування є в крокодилів до напівводного способу життя? 9. Поясніть, яку роль відіграють рептилії у природі та житті людини.

ОБГОВОРІТЬ У ГРУПАХ

Які пристосування різних рептилій до наземного й водного середовища життя?

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ І КМІТЛИВИХ

Чому рептилії, що повернулися до життя у воді (наприклад, крокодили, морські черепахи), розмножуються на суходолі та дихають атмосферним повітрям?

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

Дослідіть, які види рептилій вашої місцевості потребують охорони. Які охоронні заходи, на вашу думку, слід здійснити?

Цікаво!

• Дрібні ящірки - гекони - активні в присмерках чи вночі, тому мають великі очі. Вони живляться безхребетними тваринами і, завдяки особливим чіпким роговим лусочкам на пальцях, здатні лазити по скелях, стінах та стелях помешкань, стовбурах дерев тощо.

• Найбільші розміри серед ящірок мають варани (сірий і велетенський), поширені в тропіках і пустелях. Велетенський (комодоський) варан сягає понад 3 м завдовжки. Він живе на індонезійському острові Комодо (звідки й походить його назва). Варани - хижаки, які живляться дрібними хребетними тваринами, а комодський варан полює навіть на диких свиней та оленів.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити