Підручник Біологія 7 клас - Шабанов Д.А. - Грамота 2015 рік

Тема 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

§ 20. Клас Променепері риби

1. Найчисленніший клас хребетних. До променеперих риб належить приблизно 27 тис. видів, які населяють майже всі водойми нашої планети. Дані про деяких їхніх представників, що живуть у водах України, наведені в таблиці 20.1. До речі, на рисунку 18.6 (с. 73) зображені саме променепері.

Вам відомо, що існують морські й прісноводні променепері риби. Кількість їхніх видів є порівняно однаковою, але морських видів нараховують дещо більше. Водночас багато видів риб може переходити з морської води до прісної на нерест для розмноження (рис. 20.1), як-от багато представників рядів Осетроподібні й Лососеподібні. Такі риби дістали назву прохідні. Навпаки, річкові вугрі виходять на нерест із річок у море (див. табл. 20.1).

Рис. 20.1. Лососі, що стрибають через річковий поріг під час руху на місця нересту

Таблиця 20.1

Представники променеперих риб, які населяють води України

2. Особливості променеперих риб. Тіло типових променеперих укрите дрібного кістковою лускою — тонкими пластинками, що накладаються одна на одну (рис. 20.2). Розмір луски залежить від величини риби. Луска й шкіра вкриті слизом, який виділяють шкірні залози риб. Він захищає шкіру від бактерій, робить її слизькою та зменшує тертя об воду при плаванні.

Із чим пов’язана наявність кілець на лусці риби? Річні кільця виникають на лусці тому, що в різні сезони року риба росте з різною швидкістю. Улітку, коли корму вдосталь, риба росте швидко, і на лусці залишається широка світла смужка. Узимку їжі мало, риба майже не росте - смуга, відповідно, вузька й темна. За річними кільцями можна визначити вік риби й швидкість її зростання.

Більшість кісткових риб має торпедоподібну, сплющену з боків форму тіла. Риби, що живуть у товщі води, зазвичай зверху темні, а знизу — світлі. Це пояснюється тим, що, коли поглянути зверху, глибина води здається темною, а поверхня знизу — світлою. В обох випадках риба є непомітною для можливих хижаків і жертв.

Із боків голови риби розташовані зябра, прикриті спільною зябровою кришкою. Вона не тільки захищає зябра, а й допомагає прокачувати крізь них воду (рис. 203).

У більшості представників кісткових риб над органами травлення міститься плавальний міхур, заповнений газом. Цей орган розвивається як випин стінки стравоходу. Якби не плавальний міхур, тіло риб було б важчим від води, і їм доводилося б докладати багато зусиль, щоб не опуститися на дно. Завдяки плавальному міхуру риби в товщі води перебувають у невагомості.

Рис. 20.2. За смугами на лусці можна встановити вік риби та швидкість її зростання

Рис. 20.3. Схема руху води крізь зябра кісткових риб

Рис. 20.4. Траулер (риболовецьке судно) підіймає сітку з рибою

3. Рибальство. Сучасна людина перейшла від пошуку їжі в природі до її вирощування (наприклад, від полювання — до тваринництва). Однак і дотепер рибальство — це вилов диких тварин. Навіть рибні господарства зазвичай лише створюють умови для розмноження диких риб. Наприклад, одержавши молодняк осетрових, рибозаводи випускають мальків у природні водойми. Змінилися способи риболовлі: із появою гігантських траулерів (рис. 20.4) людина може швидко винищити будь-який промисловий вид риб.

Запам’ятайте: риболовля під час нересту заборонена й карається законом, бо під час неї знищуються і риби, і їхнє потомство. Електровудка (браконьєрське знаряддя лову) призводить до загибелі всіх водних тварин від електрошоку. Не беріть участь у нищенні риб!

Променепері риби вкриті тонкою кістковою лускою. їхні зябра прикриті зябровою кришкою. Більшість із них має плавальний міхур. За річними кільцями на лусці можна визначити вік риби. Прохідні риби переходять на нерест із моря до річок або навпаки.

Прохідні риби; нерест; зяброва кришка; плавальний міхур.

1. Для чого тіло риб укрите слизом?

2. Про що можна дізнатись, вивчаючи луску риб різного віку з однієї водойми?

3. Висловте припущення, як поводитимуться променепері риби, втративши плавальний міхур. Поясніть ваші міркування.

4. Порівняйте зображених на рисунку 20.5 (с. 81) риб (зверху вниз): форель (ряд Лососеподібні), піскаря (ряд Коропоподібні) та річкового окуня (ряд Окунеподібні). Чим відрізняється складі розташування їхніх плавців? Які ще відмінності в зовнішній будові цих риб ви вважаєте важливими?

5. Наведіть приклади характерних для вашої місцевості риб.

6. Підготуйте повідомлення для однокласників, у якому покажіть маршрути мандрівок річкових вугрів на географічній мапі.

4. Акваріум у домі. Утримання вдома риб — одне з найпоширеніших людських захоплень. На відміну від собак і котів, які живуть у тому самому середовищі, що і їхні хазяї, риби живуть в особливій штучній екосистемі — акваріумі. Заводячи акваріум з рибами, ви берете на себе велику відповідальність. Чи впевнені ви, що будете регулярно доглядати за своїми годованцями, а не покинете їх напризволяще, удосталь натішившись ними? Не забувайте: краса акваріума залежить передусім не від рідкісних риб, рослин і дорогої допоміжної техніки, а від того, наскільки дбайливо за ним доглядають. Перш ніж придбати акваріум, ознайомтеся зі спеціальною літературою, порадьтеся з досвідченими акваріумістами.

Рис. 20.5.

5. Найнебезпечніша риба України. Деякі з придонних риб небезпечні для людини, і це не тільки морський кіт (табл. 19.1, с. 75). Найнебезпечнішою рибою України є морськийдракончик (рис. 20.6), що належить до ряду Окунеподібні. Він трапляється на піщаному та мулистому мілководді Чорного моря. Дракончик сягає 40 см у довжину, його характерна ознака — чорний колір першого спинного плавця. Якщо наступити на цю рибу, що заховалася в мулі, можна отримати укол її отруйних шипів. Такий укол спричиняє дуже сильний біль і навіть може бути смертельним.

6. З води — у повітря. Летючі риби, що живуть біля поверхні води в усіх тропічних морях, здатні ненадовго злітати (рис. 20.7). У разі нападу хижака вони розганяються за допомогою могутнього хвостового плавця (швидкість руху на поверхні досягає 65 км/ год) і підіймаються в повітря, використовуючи свої величезні грудні плавці як крила! Звичайна для них дальність польоту — кілька десятків метрів, але іноді вони пролітають до 400 м.

7. Ті, що розмножуються в океані. Деякі прохідні риби, наприклад, річкові вугри, що належать до ряду Вугроподібні (табл. 20.1, с. 77), виходять для нересту з річок у моря. Європейський річковий вугор мешкає в річках Атлантичного басейну, хоча може заходити й у Чорне море, а звідти — у річки України. Європейські вугри прямують на нерест через усю Атлантику до Саргасового моря!

Рис. 20.6. Морський дракончик

Рис. 20.7. Летюча риба над поверхнею води

Це район із найсолонішою й найглибше прогрітою водою в Атлантичному океані, зарослий гігантськими водоростями — саргасами. Туди ж припливають і американські вугри. Після нересту дорослі риби гинуть. Личинки європейських вугрів вирушають із теплою течією Гольфстрім у кількарічну подорож. Розселяючись, вугри можуть запливати до найменших струмків і навіть переповзати суходолом!


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити