Біологія 8 клас

Тема 4. ЧЕРВИ


§ 17. Тип Круглі черви


До типу Круглі черви належать паразити людини і тварин, численні шкідники культурних рослин, а також вільноживучі черви, поширені на дні водойм або в сирому ґрунті.

Розглянемо загальний вигляд, спосіб життя, будову і системи органів круглих червів на прикладі людської аскариди.

Загальний вигляд і спосіб життя. Людська аскарида — черв’як веретеноподібної форми завдовжки близько 40 сантиметрів (мал. 32). Це паразит, що живе в організмі людини. Тіло черв’яка вкрите міцною кутикулою — щільною речовиною, яку виділяють клітини шкіри. Кутикула обмежує зріст черв’яка. Лише постійно змінюючи стару тісну кутикулу на нову просторішу, аскарида може рости. Період змінювання покривів тіла у тварин називається линянням.


Мал. 32. Людська аскарида (загальний вигляд).


Під кутикулою розташований шкірно-м’язовий мішок.

Внутрішня будова (мал. 33). Безпосередньо під шкірно-м’язовим мішком утворюється вільна порожнина, яку заповнює рідина. Вона дістала назву первинної порожнини тіла. Ця порожнина разом із кутикулою і шкірно-м’язовим мішком складають опору організму — гідроскелет.

• Надуй повітряну кульку і легенько натисни на неї, вона увігнеться. Якщо відпустити — вирівняється. А якщо кульку наповнити водою, то її пружність зросте в кілька тисяч разів. Пружним є і тіло тварин, що мають гідроскелет.

Травна система. На передньому кінці тіла знаходиться ротовий отвір аскариди, він оточений трьома губами. Ротовий отвір сполучається з кишечником, що має вигляд трубки. Кишечник складається з трьох відділів: глотки, стравоходу і кишки, яка на задньому кінці тіла закінчується анальним отвором. (Зверни увагу, ти вперше вивчаєш тварину, в якої ротовий та анальний отвори розмежовані, тобто травна система має «вхід» і «вихід».)

Видільна система аскариди своєрідна. Вона представлена шийною залозою, до якої підходять спеціальні канали.

Нервова система утворена ганглієм у формі навкологлоткового кільця. Від нього відгалужуються нервові стовбури, що проходять уздовж усього тіла.

Органи чуття недорозвинені. На передньому кінці тіла навколо рота розташовані органи дотику у вигляді щетинок. Окрім того, аскарида має органи, які допомагають їй відчувати певні хімічні речовини — щось на зразок органів смаку у високоорганізованих тварин.

Розмноження аскариди відбувається тільки статевим способом. (Пригадай, у чому його сутність.) Самки аскариди за розміром більші від самців. Запліднення жіночих статевих клітин сперматозоїдами відбувається всередині організму самки. Потім із заплідненої яйцеклітини нормується яйце із щільною оболонкою. За один день самка аскариди виділяє 200 000 яєць!Мал. 33. Внутрішня будова аскариди:

1 — яєчник; 2 — первинна порожнина тіла; 3 — кишка; 4 — м'язи; 5 — шкіра;

6 — рот; 7 — глотка; 8 — анальний отвір.

Мал. 34. Галова нематода: 1 — самка з яйцями; 2 — самець.

Мал. 35. Гали на коренях рослини.


Життєвий цикл. Яйця аскариди розвиваються у вологому ґрунті. Через місяць у яйці формується личинка. Найчастіше яйцями аскариди людина заражається, коли споживає немиті овочі або фрукти. Проникаючи крізь стінку кишечнику людини, личинка з кров’ю потрапляє в легені. Далі з легенів дихальними шляхами вона піднімається до глотки (у цей час у людини починається напад кашлю) і зі слиною опускається знову до кишечнику. Тут аскарида завершує свій розвиток і перетворюється на дорослого, готового до розмноження черв’яка.

Різноманітність круглих червів. Круглі черви — це одна з найчисленніших груп тварин. Кількість видів цього типу червів можна визначити лише приблизно, і за останніми припущеннями їх не менш як мільйон. Переважна частина круглих червів — це вільноживучі мешканці ґрунту, морського або річкового дна, товщі води. Безліч видів круглих червів паразитує в тканинах рослин. Окремі види червів завдають великої шкоди сільському господарству, знищуючи врожай картоплі або пшениці. Особливо небезпечна галова нематода (мал. 34), що живе в тканинах коренів багатьох рослин. Під час розмноження нематод на коренях утворюються розрощення — гали, в яких міститься безліч червів (мал. 35). Спричинюють великі втрати врожаю також бурякова нематода, стеблева нематода картоплі, пшенична угриця.

Довжина більшості вільноживучих круглих червів не перевищує 1— 2 мм, а деяких з них взагалі не можна побачити неозброєним оком. Паразитичні черви тварин значно більші за розміром, трапляються особини завдовжки 1 метр. А найбільшим серед круглих червів вважають паразита, що живе в тілі кита-кашалота,— завдовжки понад 8 метрів!

•    Мабуть, ти чув про «живий волос», що плаває у воді й нібито може швидко упиватися в тіло необережного купальника? Водяний волос — це не волосина, а круглий черв’як з групи волосових, які паразитують у тілі великих жуків та коників. Дорослий черв’як, довжина якого може сягати 1,5 м, залишає тіло хазяїна і потрапляє у воду, де деякий час вільно плаває. Для людини він безпечний.

Окрім аскариди, паразитами людини є й інші види круглих червів, наприклад гострик, волосоголовець і трихінела. Зараження личинками трихінели небезпечне не лише для здоров’я, а й для життя людини.

Особливість життєвого циклу трихінели полягає в тому, що її яйця не потрапляють у навколишнє середовище. Зараження людини відбувається при споживанні недостатньо просмаженого або провареного м’яса свині, зараженої личинками трихінели. У кишечнику нового хазяїна личинка перетворюється на дорослого черв’яка. Тут відбувається процес запліднення. Після запліднення самці гинуть, а самки проникають у кров, де продукують тисячі личинок. Личинки розносяться током крові в різні ділянки тіла хазяїна. Проникаючи в окремі м’язові волокна, осідають там і згодом покриваються вапняними капсулами. Різке погіршення стану хворої людини спостерігається саме в період проникнення личинок у м’язові волокна: підвищується температура тіла, виникає сильний біль у суглобах і м’язах кінцівок. Хвороба може тривати понад 1,5 місяця.

Щоб запобігти зараженню паразитичними червами, дотримуйся наступних порад:

— ніколи не їж немиті фрукти й овочі;

— не пий воду з відкритих водойм;

— не купайся в зарослих травою мілких водоймах зі стоячою теплою водою;

— не бери до рук і не гладь бродячих собак і кішок. Своїм чотирилапим улюбленцям для лікування гельмінтозів двічі на рік давай лікарські препарати, призначені ветеринаром;

— не їж недостатньо термічно оброблені м’ясо і рибу.

• Чи знаєш ти, що на півдні завжди більше різноманітних паразитичних

червів, ніж на півночі? У тропіках навіть трапляються місцевості, де все населення заражене певними видами паразитичних червів.

Круглі черви — це численна група тварин різних видів, поширених у воді, ґрунті, в тканинах рослин, організмах тварин і людини. Близько 3000 видів круглих червів — паразити тварин. Характерна ознака круглих червів — наявність кутикули та первинної порожнини тіла.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити