Підручник Біологія 8 клас - В.І. Соболь - Абетка 2016 рік

Тема 5. ВИДІЛЕННЯ. ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ

§ 26.ШКІРА , ФУНКЦІЇ ТА БУДОВА

Шкіра - це орган, за станом якого можна визначити здоров'я і навіть життєву історію людини.

Вільгельм Вінтерніц

Основні поняття й ключові терміни: ШКІРА. Нігті. ВОЛОССЯ. Шкірні залози. Пригадайте! Що таке епітеліальні та сполучні тканини?

Поміркуйте!

З 1 січня 2015 року в Україні громадянам офіційно почали видавати біометричні паспорти. Цей документ відрізняється від звичайного паспорта тим, що в ньому вбудований спеціальний мікрочіп, що окрім основних даних може містити двовимірне фотографічне зображення власника паспорта, зображення райдужної оболонки ока та відбитків пальців. Завдяки чому шкіра є своєрідним біометричним документом людини?

ЗМІСТ

Які функції шкіри людини?

Шкіра людини - це покривна система органів, утворених епітеліальною та сполучною тканинами. Вона є найбільшою за розмірами системою організму, що бере участь у здійсненні таких важливих процесів життєдіяльності: обміну речовин, терморегуляції, дихання, виділення, подразливості, кровообігу, імунної регуляції та ін. Шкіра має особливості, що формуються ще в зародковому періоді розвитку і не змінюються упродовж життя. Так, візерунки пальців, долоней і підошв є індивідуальними, легко класифікуються й відіграють роль надійного та достовірного показника властивостей та стану організму людини.

Таблиця 19. ФУНКЦІЇ ШКІРИ

Назва

Характеристика

Бар'єрна, або захисна

Захищає від несприятливих зовнішніх впливів завдяки щільним рядам рогових лусочок і кислій реакції поту (рН = 5,0-6,5), шкірного сала; роговий шар просякнутий жирами, тому не пропускає воду і розчини солей

Видільна

З потом, шкірним салом, роговими лусочками з організму виділяються сечовина, сечова кислота, солі та ін

Секреторна

Залози шкіри (потові, сальні, молочні) продукують секрети, що беруть участь у водно-сольовому обміні, терморегуляції, вигодовуванні малят

Терморегуляторна

У шкірі є артеріоли й потові залози, що здійснюють ефективну тепловіддачу (близько 80 % теплоти переходить у зовнішнє середовище крізь шкіру)

Депо крові

У судинах шкіри може міститися до 20 % загальної кількості крові

Дихальна

1 % газообміну здійснюється через капіляри шкіри

Синтезуюча

У клітинах росткового шару синтезуються меланін, глікоген, вітамін D3

Рецепторна

Рецептори шкіри забезпечують дотик, відчуття холоду й тепла, болю

Запаслива

Підшкірна жирова клітковина є депо білого й бурого жиру людини

Амортизувальна

Жировий прошарок навколо внутрішніх органів захищає їх від механічних упливів

Розділ медицини, що вивчає шкіру, називається дерматологією.

Отже, ШКІРА - зовнішній покрив тіла людини, який є бар'єром між зовнішнім та внутрішнім середовищами.

Іл. 58. Будова шкіри: 1 - епідерміс; 2 - дерма;

- гіподерма; 4 - стрижень волосини; 5 - капіляри; 6 - м'яз-підіймач волосини; 7 - сальна залоза;

8 - корінь волосини; 9 - нервові закінчення;

10 - потова залоза; 11 - артеріоли й венули

Яка будова шкіри ЛЮДИНИ

Шкіра людини має площу 1,5-2,5 м2, масу - 2-3 кг (5 % від маси тіла), товщину - 2-5 мм. На кожному 1 см2 розміщено близько 6 млн клітин.

Шкіра складається з трьох шарів. Зовнішній шар шкіри, епідерміс (надшкір’я), утворений багатошаровим плоским епітелієм. Верхні пласти цього шару утворені мертвими зроговілими клітинами. Вони захищають шкіру від пошкоджень і проникнення мікроорганізмів усередину тіла. Зроговілі клітини постійно злущуються, проте епідерміс не стає тоншим. Глибше розташовані живі клітини, вони постійно діляться й забезпечують відновлення всього шару. У зв’язку з цим в епідермісі виокремлюють два прошарки: роговий і ростковий. Серед клітин росткового шару є пігментні клітини - меланоцити, що утворюють меланін. Ці темно-коричневі пігменти зумовлюють забарвлення волосся, шкіри, райдужної оболонки ока. Відомо також, що меланіни крім пігментної функції виконують функцію захисту від УФ-випромінювання. Вони поглинають енергію цих променів і спрямовують її на синтез речовин і теплоутворення.

Під епідермісом розміщений другий шар - дерма (власне шкіра). У дермі виокремлюють два прошарки: сосочковий (утворює виступи) і сітчастий (містить еластичні та колагенові волокна). У дермі розташована більшість структур шкіри: нервові закінчення й рецептори, кровоносні й лімфатичні судини, сальні й потові залози, волосяні сумки й м’язи волосин.

Найглибший шар шкіри — гіподерма (підшкірна жирова клітковина) - складається зі сполучної тканини та великої кількості жирових клітин. При ожирінні та целюліті саме в цьому шарі відбуваються зміни.

Отже, шкіра людини складається з епідермісу, дерми та гіподерми.

Яке значення мають похідні шкіри?

Крім самої шкіри в організмі є її похідні: нігті, волосся та шкірні залози.

Нігті - рогові утвори у вигляді пластинок, що розміщуються на пальцях. Кінчики пальців мають безліч чутливих нервових закінчень, що робить їх однією з найважливіших систем сприйняття інформації. І саме нігті захищають їх від зовнішніх впливів. Місцем росту нігтя є його корінь, а швидкість росту - близько 0,2 мм за добу.

Волосся - видовжені утвори, що виконують тепло-регуляторну, захисну та чутливу функції. У волосині розрізняють корінь (у шкірі) та стрижень (над поверхнею шкіри). Волосся зберігає тепло й захищає шкіру голови від спеки та холоду, а очі, ніс, вуха - від пилу, опадів. В основі кожної волосини шкіри є крихітний м’яз-підіймач. Коли людині холодно, м’яз одержує нервовий імпульс і скорочується. Скорочуючись, цей м’яз випрямляє волосся, а також стискує сальну залозу, завдяки чому виділяється її секрет. Така шкіра називається «гусячою». Волосся людини в середньому росте зі швидкістю від 7 до 12 мм за місяць (за рахунок волосяної цибулини).

Шкірні залози - утвори шкіри, що здатні створювати й виділяти певні секрети. До цієї групи залоз належать потові, сальні й молочні. Потові залози складаються з тіла й потової протоки, що відкривається на поверхні епідермісу потовою порою. Їх у людини близько 2,5 млн, найбільша кількість на долонях - до 500 на 1 см2. Потові залози відіграють важливу роль у водно-сольовому обміні, виділенні з організму продуктів обміну, терморегуляції. Сальні залози розташовані майже по всій шкірі, за винятком долоней та підошв. Найбільше їх у шкірі обличчя й голови. Сальні залози виділяють шкірне сало (близько 20 г за добу), що змащує шкіру і волосся та надає їм еластичності, оберігає від вологи, висушування. Цей секрет має кислу реакцію (рН 5,5) і бактерицидні властивості. Молочні залози є видозміненими потовими залозами, що розвинуті лише в жінок. Молочна залоза складається із часток жирової тканини, у якій розташована залозиста тканина з молочними каналами, що переходять у вивідні протоки, які відкриті назовні через сосок. Основна функція цих залоз - вироблення молока для вигодовування новонародженого.

Отже, похідні шкіри - нігті, волосся та шкірні залози - беруть участь у терморегуляції, виділенні, захисті, імунній регуляції, подразливості організму.

ДІЯЛЬНІСТЬ

Навчаємося пізнавати

Cамостійна робота. ВИВЧЕННЯ БУДОВИ ШКІРИ У ЗВ'ЯЗКУ З ЇЇ ФУНКЦІЯМИ

Мета: закріпити знання про будову шкіри, уміти розпізнавати складові шкіри, пояснювати взаємозв’язок між будовою і функціями шкіри.

Обладнання: лупа, піпетка, вода, таблиця «Будова шкіри», ілюстрації підручника.

Хід роботи

1. Візьміть піпетку та капніть на шкіру краплину води. Що відчуваєте й спостерігаєте? Чому?

2. Відтягніть шкіру на тильному боці кисті руки і відпустіть. Що спостерігаєте? Розгляньте відкриту ділянку кисті руки й зверніть увагу на характер поверхні. Чому форма й розташування ліній є індивідуальними?

3. Розгляньте забарвлення шкіри на внутрішній і зовнішній частинах кисті. Поясніть, від чого воно залежить і чому є різним.

4. Візьміть пальцями складку шкіри на зап’ястку та через одяг на животі. Чому товщина шкіри на цих ділянках тіла є різною?

Шар шкіри

Особливості будови

Функції

ЕпідермісДермаПідшкірна клітковинаСамостійна робота З ілюстраціями

Завдання 1. Зіставте названі елементи будови нігтя й пальця з позначеннями на ілюстрації: А - нігтьова пластинка; Б - півмісяць; В - нігтьовий валик; Г - епідерміс; Д - дерма; Е - корінь нігтя; Є - кістка пальця; Ж - нігтьове ложе.

Завдання 2. Порівняйте нігті великого пальця й мізинця. Укажіть особливості, якими вони різняться між собою.

Біологія + Історія

А

Б

В

Г

Д

Е

Лодовіко Сфорца (1452-1508), на прізвисько Моро (Мавр, Темний), - герцог Мілана з династії Сфорца. У 1646 році в Італії в замку цього герцога відбулась урочиста процесія, її очолював «золотий» хлопчик, який уособлював «золоте століття». Тіло хлопчика було повністю вкрите золотою фарбою. Після процесії про нього забули, і всю ніч він провів на кам’яній підлозі зали, а вранці виявилось, що «золотий» хлопчик помер. Застосувавши знання функцій шкіри, поясніть можливу причину смерті «золотого» хлопчика.

РЕЗУЛЬТАТ

Оцінка

Запитання ДЛЯ самоконтролю

1 - 6

1. Що таке шкіра? 2. Наведіть приклади життєвих процесів в організмі людини, у здійсненні яких бере участь шкіра. 3. Назвіть три основні шари шкіри. 4. Яке основне значення шкіри? 5. Які шкірні залози є в покривах людини? 6. Назвіть похідні шкіри.

7 - 9

7. Які функції виконує шкіра людини? 8. Яка будова шкіри людини? Яке значення мають похідні шкіри?

10 - 12

10. Доведіть значення шкіри в пристосуванні організму до умов навколишнього середовища.
Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити