Підручник Біологія 8 клас - Т.І. Базанова - Літера 2016 рік

Тема 11 Розмноження та розвиток людини

Перегляньте свої дитячі світлини у віці, коли ви були немовлям. Важко повірити, що малюк на них — це ви. Ваші зріст і вага збільшилися в декілька разів, змінилась і ваша зовнішність. У дитинстві ви навчилися ходити й розмовляти, згодом — читати й писати, а тепер ви розв’язуєте складні задачі з математики й фізики, аналізуєте історичні події тощо. Які зміни чекають на вас надалі? Які регуляторні системи контролюють ріст і розвиток людини? Яку роль у цих процесах відіграє статева система людини? Відповіді на ці запитання ви знайдете, вивчивши розділ «Розмноження та розвиток людини».

Ви також дізнаєтеся про будову чоловічої та жіночої статевих систем; про формування чоловічих і жіночих статевих клітин; про запліднення і внутрішньоутробний розвиток людини; про етапи розвитку людини; про особливості статевого дозрівання хлопців і дівчат.

§ 54 Статеві клітини. Будова й функції репродуктивної системи людини

Будова й функції репродуктивної (статевої) системи людини. Статева система забезпечує процеси розмноження й розвитку людини. Усі їхні етапи координують регуляторні системи організму, насамперед гуморальна. Статеві гормони кори надниркових і статевих залоз впливають на роботу статевої системи й розвиток людини протягом усього життя.

Будова статевих систем чоловіка й жінки різна. Чоловіча призначена для формування сперматозоїдів та доставки їх в організм жінки. Жіноча статева система створює умови для дозрівання і запліднення яйцеклітин, розвитку зародка, забезпечує пологи. Обидві системи складаються з внутрішніх і зовнішніх статевих органів.

Чоловіча статева система (мал. 54.1). Сперматозоїди формуються в парних статевих залозах — сім’яниках (яєчках). Вони розташовані в шкіряних мішечках — мошонці, розміщеній поза черевною порожниною. Завдяки цьому температура в сім’яниках становить близько 34 °С, що є необхідною умовою дозрівання гамет. У пухкій сполучній тканині сім’яників містяться клітини, що секретують статеві гормони. У сім’янику розміщується близько 1000 сім’яних канальців — тоненьких звивистих трубочок завдовжки до 50 см і діаметром близько 200 мкм (мал. 54.2). Одні клітини їхніх стінок утворюють сперматозоїди, інші продукують деякі речовини сім’яної рідини.

Сім’яну рідину, що містить сперматозоїди, називають спермою.

Із сім’яних канальців сперма надходить до канальця придатка сім’яника, де формування сперматозоїдів завершується. Кожний придаток з’єднаний сім’явивідною протокою із сечовипускальним каналом: у чоловіків статева система анатомічно сполучена з видільною. У цей канал відкриваються й протоки передміхурової залози та сім’яних міхурців. Їхні секрети є складовою сперми й містять речовини, які підтримують життєздатність гамет.

Сечовипускальний канал проходить усередині статевого члена (пеніса). Він, як і мошонка, є зовнішнім статевим органом. Функція пеніса — виділення сечі під час сечовипускання і сперми під час статевого акту. Сечовипускальний канал оточений губчастою тканиною. Її комірки можуть наповнюватися кров’ю із судин, що підходять до неї. Тоді пеніс твердішає, збільшується в розмірах, випрямляється і стає здатним виконувати свою функцію в статевому акті. Завдяки сфінктерам сечовипускального каналу сеча й сперма одночасно до нього не потрапляють.

Жіноча статева система (мал. 54.3). Яйцеклітини утворюються в парних статевих залозах — яєчниках. В епітелії зовнішнього шару яєчника розташовані фолікули (мал. 54.4), де формуються ці гамети. Певні клітини нерви.

image170

Мал. 54.1. Внутрішні органи чоловічої статевої системи: 1 — сім’яник;

2 — придаток сім’яника; З — сім’я-вивідна протока; 4 — сім’яні міхурці; 5 — сечовий міхур; 6 — сечовід;

7 — передміхурова залоза; 8 — сім’явипорскувальний (сечовипускальний) канал; 9 — статевий член

image171

Мал. 54.2. Внутрішня будова сім’яника (а); сперматозоїди в порожнині сім’яного канальця (б): 1 — сім’яний каналець;

2 — канальці придатка сім’яника; 3 — сім’явивідна протока

Після дозрівання в яєчниках яйцеклітини потрапляють до маткових труб, які сполучені з маткою. Довжина маткових труб становить близько 12 см, стінки утворені гладенькою м’язовою тканиною, вистеленою зсередини війчастим епітелієм. Коливання війок і скорочення гладеньких м’язів переміщують яйцеклітину в напрямку матки. У матковій трубі відбувається запліднення, якщо в ній одночасно опиняються яйцеклітина та сперматозоїди.

Матка — порожнистий грушоподібний м’язовий орган завдовжки до 7,5 см і завширшки до 5 см, розташований за сечовим міхуром.

У матці зародок розвивається до пологів. Вузький канал — шийка матки — веде з матки в піхву — м’язову трубку завдовжки 8-10 см. Зовнішні статеві органи жінки виконують захисну функцію, перешкоджаючи проникненню хвороботворних організмів у внутрішні статеві органи.

Статеві клітини. Людина — ссавець, отже, вона розмножується тільки статевим шляхом. В особин обох статей формуються гамети (статеві клітини): яйцеклітини в жінок, сперматозоїди в чоловіків.

Основним вмістом ядра будь-якої клітини є хромосоми: у них закодовані програми життєдіяльності організму. Усі його клітини, окрім статевих, мають той самий набір із 46 хромосом, що складає 23 їхні пари. Його називають подвійним (диплоїдним), а клітини, що його мають,— соматичними (грец. сома — тіло). А от у ядрах гамет міститься фолікулів продукують статеві гормони. Внутрішній шар яєчника складається зі сполучної тканини й містить кровоносні судини та 23 хромосоми — по одній з кожної пари, тобто одинарний (гаплоїдний) набір хромосом.

image172

Мал. 54.3. Внутрішні органи жіночої статевої системи: 1 — яєчник; 2 — маткова труба;

3 — матка; 4 — шийка матки; 5 — піхва

image173

Мал. 54.4. Зрілий фолікул з яйцеклітиною в яєчнику: 1 — стінка фолікула; 2 — порожнина фолікула; 3 — яйцеклітина

Клітини розмножуються шляхом поділу. Перед ним кількість хромосом у клітині подвоюється: для кожної хромосоми формується її копія. Тому внаслідок поділу кожна соматична клітина отримує той самий набір хромосом, як і материнська,— подвійний.

Під час утворення статевих клітин перед поділом кількість хромосом у материнській клітині, так званій клітині-попередниці, також подвоюється. Проте далі відбуваються два послідовні поділи. Формуються не дві, а чотири клітини, і кожна містить одинарний набір хромосом. Так кожна гамета отримує половину хромосомного набору клітини-попередниці.

Серед усіх пар хромосом соматичних клітин, зокрема й клітин-попередниць, є одна, двадцять третя пара, що визначає нашу стать. У жінок ця пара містить дві однакові хромосоми, її позначають XX, а в чоловіків — Х-хромосому та У-хромосому (пара ХУ). Усі яйцеклітини, відповідно, мають 22 + X хромосоми, а сперматозоїди — 22 + X або 22 + У хромосоми.

Унаслідок злиття ядер гамет, тобто запліднення, формується зигота — клітина, з якої починається розвиток ембріона. Його стать залежить від того, які хромосоми утворили двадцять третю пару. Якщо це дві X-хромосоми (пара XX), це буде зародок жіночої статі, якщо ж X- і У-хромосоми (пара XУ) — чоловічої.

1. На мал. 54.1 знайдіть внутрішні органи чоловічої статевої системи, функцією яких є утворення гамет, регуляція роботи статевої системи, виведення гамет з організму.

2. Звертаючись до тексту, визначте, які функції виконують яєчники, маткові труби, матка. Знайдіть ці органи на мал. 54.3.

1. У чому полягає відмінність між соматичними і статевими клітинами? 2. Як відбувається поділ клітин-попередниць гамет? 3. Які функції виконують яєчники, маткові труби, матка? 4. У якому органі відбувається запліднення? 5. Як жіноча статева система пристосована до того, щоб забезпечити розвиток зародка? 6. Чому маткові труби вкриті війчастим епітелієм? 7*. Статеві залози є залозами змішаної секреції. Які особливості їхньої будови про це свідчать? 8*. Чому сім’яники винесені поза черевну порожнину?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити