Підручник Біологія 8 клас - Т.І. Базанова - Літера 2016 рік

Тема 11 Розмноження та розвиток людини

§ 56 Вагітність. Ембріональний період розвитку людини. Плацента, її функції

Ембріональний розвиток. Ембріональний розвиток (мал. 56.1) починається з утворення зиготи й закінчується народженням дитини. Він триває 40 тижнів, і за цей час з однієї клітини виростає організм, який складається з мільярдів спеціалізованих клітин.

Формування зародка починається ще в матковій трубі. У ній відбувається поділ зиготи, діляться й клітини, які утворилися внаслідок цього. Так формується багатоклітинний зародок, що складається з диплоїдних клітин. Через деякий час клітини ембріона спеціалізуються: одні з них утворюють його оболонки, які забезпечують умови існування зародка, інші формують тканини й органи нового організму.

image177

Мал. 56.1. Ембріональний розвиток людини. Зигота (а); 1-й тиждень (б); 6-й тиждень (б)

image178

Мал. 56.2. Пуповина і плацента: 1 — пуповина; 2 — плацента; 3 — пупкові артерія й вена; 4 — оболонка ембріона; 5 — капіляри кровоносної системи ембріона; 6 — капіляри тканин стінки матки; 7 — тканини стінки матки

Протягом 6-9 днів зародок рухається до матки. У цей час він росте й розвивається, використовуючи запас поживних речовин яйцеклітини. У матці відбувається імплантація — проникнення ембріона у внутрішній шар її тканин, до якого він прикріплюється виростами своєї зовнішньої оболонки. Після цього ембріон починає отримувати поживні речовини з організму матері.

На четвертому тижні розвитку в ембріона, довжина якого становить близько 2 мм, вже є серце, кровоносні судини, зачатки органів чуттів, нервової системи тощо.

Клітини внутрішньої оболонки продукують навколоплідну рідину. Вона створює середовище, у якому ембріон може рухатися, оберігає його від трясіння, стискання. Оболонки ембріона й навколоплідна рідина утворюють навколоплідний міхур. Зародок росте, збільшується й навколоплідний міхур, що поступово заповнює матку, яка й сама росте й розтягується.

Оболонки ембріона разом із тканинами матки в місці імплантації формують плаценту — орган обміну речовинами між кровоносними системами ембріона й матері (мал. 56.2). Капіляри ембріона проростають у вирости його зовнішньої оболонки. Вирости проникають у тканини матки, руйнують її капіляри й формують численні заглиблення. Вони заповнюються материнською кров’ю, яка оточує капіляри ембріона. Через їхні стінки в плаценті відбувається обмін речовинами між кров’ю матері та кров’ю ембріона.

Закладання майже всіх органів зародка закінчується на восьмому тижні, він може рухатися й набуває форми тіла людини. Із цього часу зародок називають плодом. Далі зміни його організму пов’язані з ростом органів і вдосконаленням їхніх функцій.

Вагітність. Вагітність — це стан організму жінки, який настає після запліднення яйцеклітини і триває протягом усього періоду ембріонального розвитку дитини, тобто близько 9 місяців. Під час вагітності утворюється унікальна система дитина-мати, завданням якої є забезпечення росту й розвитку ембріона. Провідна роль у цій системі належить організму матері: він постачає плоду речовини, необхідні для життя, отримуючи від нього кінцеві продукти метаболізму.

Щоб обмін речовинами між матір’ю й ембріоном у плаценті був повноцінним, в організмі матері відбувається перерозподіл крові. У материнській складовій плаценти проростають додаткові капіляри, якими протікає майже 10 % крові матері. У ній підвищується кількість еритроцитів, які мають забезпечити потребу ембріона в кисні. Матка, збільшуючись, діє на діафрагму й утруднює глибокий вдих, тому дихання жінки частішає. Нирки матері обслуговують два організми, тому кількість нефронів, що працюють одночасно, збільшується; їхня діяльність стає більш напруженою. Імунна система підвищує вироблення факторів імунітету, щоб захистити дитину. Збільшуються молочні залози, готуючись до вигодовування дитини молоком після народження.

Змінюється й робота ендокринної системи. Статеві залози зменшують вироблення естрогенів, блокуючи дозрівання фолікулів. Жовте тіло продовжує секрецію прогестерона: як наслідок, певний час нарощуються тканини в матці, а менструації припиняються. Стають активнішими паращитоподібні залози, оскільки формування скелета ембріона потребує Кальцію, який постачає йому організм матері.

Пологи. Як народжується дитина? Вагітність жінки закінчується із завершенням ембріонального розвитку плода. Відбуваються пологи (мал. 56.3), дитина залишає організм матері й розпочинає життя в новому середовищі. Пологи починаються внаслідок впливу гормона гіпофіза окситоцину на гладенькі м’язи стінки матки, що спричинює їх скорочення.

Пологам передує вихід слизової пробки, яка закривала шийку матки під час вагітності. Шийка розкривається: її діаметр збільшується до 10 см. Стінки навколоплідного міхура розриваються, і навколоплідні води витікають через піхву назовні.

Скорочення стінок матки посилюються, і плід просувається до шийки матки, а потім у піхву. Зазвичай плід виштовхується голівкою вперед. Протягом кількох хвилин після народження дитина залишається зв’язаною пуповиною з організмом матері. Після того як припиняється пульсація судин пуповини, її перерізають. Одразу після народження дитина робить свої перші вдих і видих — починає працювати її дихальна система. Саме під час першого видиху й лунає крик новонародженого.

image179

За 10-15 хвилин після виходу плода матка знову різко скорочується, і плацента із залишками пуповини відокремлюється від стінки матки й виходить з організму жінки. На цьому пологи завершуються.

1. Знайдіть у тексті аргументи, які доводять, що в забезпеченні умов розвитку зародка беруть участь і структури організму матері, і структури організму ембріона. Дізнайтеся, що з’ясував ваш товариш.

2. Обговоріть, на які запитання можна знайти відповіді в частині тексту «Вагітність». Складіть чотири такі запитання.

3. Виокремте в тексті опис послідовності подій, що відбуваються під час пологів. Занотуйте їх за допомогою ключових слів: гіпофіз — гормон окситоцин — … .

1. З яких етапів складається ембріональний розвиток? 2. Скільки часу триває вагітність? 3. Які зміни відбуваються під час вагітності в організмі жінки? 4. Яким є біологічний сенс рекомендацій щодо поведінки вагітної жінки? 5. Як регулюються процеси, що відбуваються в організмі жінки під час пологів? 6*. Чи є правильним твердження: «Ембріон отримує кисень і поживні речовини з кров’ю матері»? Відповідь аргументуйте. 7*. Чому з початком вагітності в жінки припиняються менструації?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити