Біологія 9 клас

Розділ 2 ОПОРА І РУХ


§ 11. З'єднання кісток. Будова скелета людини


З’єднання кісток. Кістки, що утворюють скелет, можуть бути з’єднані в різні способи — нерухомо, напіврухомо і рухомо.

Нерухоме з’єднання (мал. 11.1 а) характерне для більшості кісток черепа: численні виступи однієї кістки входять у заглиблення іншої, утворюючи міцний кістковий шов. Нерухомо з’єднуються кістки й унаслідок зрощення. Так сполучені між собою хребці куприка.

Хребці з’єднані між собою дисками — еластичними хрящовими прокладками (мал. 11.1 б). Хребці «ковзають» один відносно іншого, але їх рухливість обмежена. Саме завдяки їх напіврухомому з’єднанню ви нахиляєте тулуб, повертаєтеся тощо.

Рухоме з’єднання кісток — суглоб (мал. 11.2), який забезпечує найскладніші рухи кінцівок. Як улаштований суглоб? На одній із кісток розміщується суглобова западина, у яку входить голівка іншої кістки. їх поверхні вкриті шаром гладкого хряща. Кістки в суглобі щільно стягнуті зв’язками — міцними тяжами зі сполучної тканини.

Суглобове з’єднання ззовні оточене суглобовою сумкою, клітини якої виділяють в’язку рідину. Вона зменшує тертя кісток у суглобі під час їх руху. Суглоби різняться за формою і кількістю осей обертання (мал. 11.3). Найбільшу рухомість мають кістки в суглобах з трьома осями, а найменшу — з однією віссю обертання.


Мал. 11.1. Нерухоме з’єднання кісток черепа (а); напіврухоме з’єднання хребців (б): 1 — кістковий шов; 2 — хребці; 3 — диск

Мал. 11.2. Рухоме з’єднання кісток у суглобі:

1— суглобова западина; 2 — суглобова голівка; 3 — суглобова сумка; 4 — хрящ; 5 — суглобова рідина


Мал. 11.3. Види суглобів: з трьома осями обертання (а); з однією віссю обертання ( б); з двома осями обертання (в)

 

Будова скелета (мал. 11.4). У скелеті людини виділяють ті ж самі відділи, що і в інших ссавців: скелети голови, тулуба й кінцівок.

Скелет голови— це череп. Кістки мозкового відділу черепа надійно захищають мозок. У потиличній частині є великий отвір, крізь який до порожнини черепа проходить спинний мозок, а через безліч дрібних отворів — нерви та кровоносні судини. Найбільшими в лицьовому відділі є кістки щелепи: нерухома верхня й рухома нижня. На них розташовані зуби, корені яких входять до спеціальних кісткових комірок цих кісток. Мозковий відділ черепа людини більший за лицьовий, оскільки мозок людини більш розвинений, ніж в інших ссавців. А от унаслідок зміни виду їжі щелепи в людини розвинені менше.

У скелеті тулуба вирізняють хребет і грудну клітку. Хребет є основою скелета тулуба. Він утворений 33-34 хребцями. Хребець (мал. 11.5) складається з масивного тіла, дуги й кількох відростків, до яких прикріплюються м’язи. Дуга й тіло утворюють кільце. Хребці розташовані один над одним так, що тіла становлять хребетний стовп, а кільця — хребетний канал, який формує кістковий футляр для спинного мозку.

У хребті виділяють шийний, грудний, поперековий і крижовий відділи. Хребці поперекового відділу є наймасивнішими: у зв’язку з прямоходінням ця частина хребта зазнає найбільших навантажень. Хребці крижового відділу зрослися між собою, як і куприкові хребці. Куприкові хребці нерозвинені й відповідають хвостовим хребцям тварин.

Хребет має чотири вигини, які надають йому пружності: ця властивість дає змогу запобігти струсу мозку під час стрибків.

Грудна клітка утворена грудними хребцями, дванадцятьма парами ребер і плоскою грудною кісткою, або грудиною. З нею за допомогою хрящів сполучені передні кінці десятьох пар верхніх ребер, а задні їх кінці напіврухомо з’єднані з грудними хребцями. Це забезпечує рухливість грудної клітки під час дихання. Дві нижні пари ребер коротші за інші й закінчуються вільно. Грудна клітка захищає серце й легені, печінку й шлунок. У чоловіків вона ширша, ніж у жінок.Мал. 11.4. Скелет людини. Череп: 1 — кістки мозкового відділу; 2 — верхня щелепа; 3       — нижня щелепа. Хребет: 4 — шийний відділ; 5 — грудний відділ; 6 — поперековий відділ; 7 — крижовий відділ; 8 — куприк. Грудна клітка: 9 — грудина; 10 — ребра. Скелет верхніх кінцівок:

11 — ключиця; 12 —лопатка; 13 — плечова; 14 — ліктьова; 15 — променева кістка; 16 — кістки зап’ястка; 17 — кістки п’ясті; 18 — фаланги пальців. Скелет нижніх кінцівок: 19 — тазова; 20 — стегнова; 21 — велика гомілкова; 22 — мала гомілкова кістка; 23 — кістки передплесна;

24 — кістки плесна; 25 — фаланги пальців; 26 — кістка п’яти

Мал. 11.5. Будова грудного хребця: 1 — тіло; 2 — дуга;

3 — відростки; 4 — хребетний отвір

 

Скелет кінцівок складається з двох відділів: скелета верхніх кінцівок і скелета нижніх кінцівок. У скелеті верхніх кінцівок вирізняють скелет плечового пояса і скелет рук. Скелет плечового пояса складається з парних кісток: двох лопаток і двох ключиць. Ці кістки створюють опору для приєднаних до них рук. Лопатка — плоска кістка, з’єднана з ребрами та хребетним стовпом лише за допомогою м’язів. Ключиця є трохи зігнутою кісткою, яка одним кінцем з’єднана з лопаткою, а іншим — з грудною кісткою. Зовнішній кут лопатки разом з головкою плечової кістки формує плечовий суглоб. Кістки скелета верхніх кінцівок у чоловіків масивніші, ніж у жінок.

У скелеті руки три відділи: плече, передпліччя і кисть. Плече має лише одну плечову кістку. Передпліччя утворене двома кістками: ліктьовою та променевою. Плечова кістка сполучена ліктьовим суглобом з кістками передпліччя, а передпліччя рухомо з’єднується з кістками кисті. У кисті розрізняють три відділи: зап’ясток, п’ясть і фаланги пальців. Скелет зап’ястка утворений кількома короткими губчастими кістками. П’ять найдовших кісток п’ясті становлять скелет долоні й дають опору фалангам — кісткам пальців. Фаланги кожного пальця рухомо з’єднані між собою і з відповідними кістками п’ясті. Особливістю будови кисті людини є розташування фаланг великого пальця, який може розміщуватися перпендикулярно до всіх інших. Це дає змогу людині виконувати різноманітні точні рухи.

Скелет нижніх кінцівок складається зі скелета тазового пояса і скелета ніг. Тазовий пояс утворений двома масивними плоскими тазовими кістками. Ззаду вони міцно сполучені з крижовим відділом хребта, а спереду — одна з одною. У кожній тазовій кістці є куляста западина, з якою сполучається голівка стегнової кістки, утворюючи тазостегновий суглоб. Тазовий пояс підтримує внутрішні органи знизу. Таку будову він має лише в людини, що обумовлено прямоходінням. Тазовий пояс у жінок ширший, ніж у чоловіків.

Скелет ніг складається з кісток стегна, гомілки й стопи, що пристосовані до значних фізичних навантажень. Рухома стопа утворена короткими кістками передплесна, серед яких кістка п’яти є наймасивнішою, а також п’яти довгих кісток плесна і кісток флангів пальців. Кістки скелета ніг у чоловіків масивніші, ніж у жінок.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити