Біологія 9 клас

Розділ 3 КРОВ І ЛІМФА


§ 16. Зсідання крові


Ви помічали: зазвичай кров з порізу пальця перестає текти через 3-5 хв., а на місці ранки утворюється кров’яний згусток. Він запобігає втраті крові й перешкоджає проникненню в організм шкідливих мікроорганізмів. Яким є механізм припинення кровотечі?

Система зсідання крові (гемостазу). Причиною зупинки кровотечі під час ушкодження кровоносної судини є зсідання крові (коагуляція). Це комплекс реакцій, у яких беруть участь тромбоцити, стінки судин і фактори зсідання — певні білки, що містяться в плазмі крові.

У відповідь на біль, яка виникає під час порізу пальця, у кров надходять речовини, що спричиняють різке звуження пошкодженої судини. Крововтрата швидко знижується. Тромбоцити прилипають до країв рани і «склеюються», утворюючи згусток—тромбоцитарний


Мал. 16.1. Утворення тромбоцитарного тромбу в кровоносній судині:

1 — тромбоцити;2       — еритроцити;3 — тромбоцитарний тромб

 

тромб (мал. 16.1). Він закупорює капіляр, і кровотеча припиняється. Проте під час травми артерії або вени такий тромб не зупинить кровотечу: він вимивається сильним потоком крові. На допомогу тромбоцитам приходять фактори зсідання крові. Ці білки синтезуються в печінці й завжди присутні в крові, перебуваючи в неактивному стані.

Як розвиваються події під час ушкодження великих судин? Клітини травмованих тканин викидають у кров білок тромбопластин, який впливає на тромбоцити і фактори зсідання. Тромбоцити руйнуються й виділяють речовини, що сигналізують: слід негайно розпочинати процес зсідання крові (мал. 16.2). У плазмі запускається ланцюг хімічних реакцій, у які включаються фактори зсідання. На останньому етапі білок фібриноген, розчинений у плазмі, перетворюється на нерозчинний білок фібрин. Нитки фібрину склеюються, утворюючи сітку: у ній застряють формені елементи крові (мал. 16.3). Так формується фібриновий тромб, який щільно закупорює рану і стінку пошкодженої судини. На поверхні рани утворюється кірка з крові, що зсілася. Підсихаючи, вона перетворюється на струп.

Що відбувається з фібриновим тромбом, у разі, якщо він закупорив просвіт судини? Через деякий час за участю певних речовин плазми крові починається процес руйнування тромбу (фібриноліз). Завдяки фібринолізу в судині після припинення кровотечі відновлюється кровообіг.

Мал. 16.2. Утворення фібринового тромбу під час загоєння рани шкіри: 1 — кровоносна судина; 2 — формені елементи крові;

3— нитки фібрину; 4 — фібриновий згусток; 5 — струп


Мал. 16.3. Еритроцити в нитках фібрину

Недостатність будь-якого фактора зсідання може призвести до значної крововтрати: навіть невелика ранка загрожує життю людини. Порушення механізму зсідання крові спричиняють гемофілію — спадкову хворобу, на яку страждають лише чоловіки. Жінки на гемофілію не хворіють, але передається вона по материнській лінії.

Антикоагулянтна система. У крові, що циркулює по судинах, присутні всі фактори, необхідні для утворення тромбу. Чому ж за звичайних умов кров у судинах не зсідається?

Судини гладко вистилає епітелій — кров безперешкодно тече по них, тромбоцити не руйнуються, і з тканин до крові не надходить тромбопластин. Крім того, кров містить антикоагулянти (гепарин, антитромбін тощо) — речовини, що блокують активність факторів зсідання, запобігаючи утворенню тромбу в кров’яному руслі.

Формування тромбів можуть спричинити хімічні пошкодження внутрішньої поверхні судин, що виникають унаслідок деяких захворювань. З травмованої судини до крові потрапляє тромбопластин, і система гемостазу активується. Як організм протистоїть тромбоутворенню в таких випадках? До справи стає антикоагулянтна система. Вміст антикоагулянтів у крові збільшується, і утворення тромбу призупиняється. Система зсідання крові й антикоагулянтна система діють у протилежних напрямках, підтримуючи сталість руху крові в судинах.

Проте людина може сама порушити баланс між дією системи гемостазу й антикоагулянтної системи. Постійне вживання гострої і жирної їжі, часті нервові перенапруження призводять до регулярних хімічних пошкоджень стінок судин. Надходження тромбопластину в кров збільшується, і антикоагулянта система не може впоратися з проблемами, що виникли в судинах. Тоді на допомогу приходять ліки-антикоагулянти: аспірин, синтетичний гепарин тощо.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити