Біологія 9 класРозділ 4 КРОВООБІГ І ЛІМФООБІГ


Ніхто й ніколи не бачив власного серця, проте кожний може «почути», як воно працює. Підстрибніть кілька разів і прикладіть руку до лівої частини грудної клітки: ви відчуєте глухі ритмічні удари. Ваше серце б'ється й тоді, коли ви не відчуваєте його ударів - під час відпочинку і під час сну. Що примушує серце безупинно працювати протягом усього життя? Чому частота його ударів може змінюватися?

На ці запитання ви знайдете відповідь у розділі «Кровообіг і лімфообіг». Ви дізнаєтеся про будову серця, судин і системи кровообігу; про пульс і кров'яний тиск; про будову і функції лімфатичної системи.


§ 20. Кровоносна система. Будова і функції серця


Будова кровоносної системи (мал. 20.1). Пригадаймо: кров виходить із серця по артеріях, а повертається до нього по венах. Як і в усіх ссавців, серце людини чотирикамерне: і в лівій, і в правій його частинах розміщуються передсердя й шлуночок.

За яким маршрутом переміщується кров, циркулюючи кровоносною системою? Від правого шлуночка відходить велика легенева артерія, по якій кров прямує до легенів. Вона багаторазово розгалужується, і густа мережа капілярів обплітає альвеоли. Рухаючись ними, кров звільнюється від вуглекислого газу і насичується киснем. Збагачену киснем кров називають артеріальною. Капіляри легенів збираються в більші судини, які зливаються у вени. По чотирьох легеневих венах артеріальна кров надходить до серця — до лівого передсердя. Систему судин, по яких кров рухається, проходячи легеневими артеріями, капілярами і венами від правого шлуночка до лівого передсердя, називають малим колом кровообігу.

У серці артеріальна кров з лівого передсердя надходить до лівого шлуночка, а з нього — до великої артерії аорти. Аорта розгалужується, і артеріальна кров по менших артеріях прямує до всіх частин тіла: голови, тулуба, верхніх і нижніх кінцівок. Рухаючись по капілярах, розташованих у тканинах усіх органів, артеріальна кров віддає кисень тканинам і збагачується вуглекислим газом, тобто стає венозною. З капілярів венозна кров надходить до вен. По венах, що містяться в тулубі, нижніх кінцівках, органах черевної порожнини, вона рухається до нижньої порожнистої вени. Венозна кров з вен голови, шиї, верхніх кінцівок потрапляє до верхньої порожнистої вени. Ці дві вени впадають у праве передсердя, з нього — у правий шлуночок. Так завершується рух крові по великому колу кровообігу.


Мал. 20.1. Схема системи кровообігу (а): 1 — серце. Мале коло кровообігу: 2 — легенева артерія; 3 — легеневі судини; 4 — легеневі вени. Велике коло кровообігу: 5 — аорта; 6 — судини верхніх кінцівок; 7 — судини печінки; 8 — судини кишечнику; 9 — судини нирок;

10 — судини нижніх кінцівок. Серце й найбільші артерії і вени великого кола кровообігу (б): 11 — серце; 12 — аорта;  13 — підключична артерія; 14 — сонна артерія; 15 — стегнова артерія; 16 — яремна вена; 17 — підключична вена; 18 — верхняя порожниста вена;

19 — нижня порожниста вена; 20 — стегнова вена


Циркулюючи організмом, кров по черзі переходить з великого кола до малого кола кровообігу. У великому колі по артеріях тече артеріальна кров, збагачена киснем, а по венах — венозна, насичена вуглекислим газом. До артерій малого кола надходить венозна кров, а по його венах рухається артеріальна. На відміну від яскраво-червоної артеріальної крові, венозна кров темно-червона. Рух крові по малому колу триває 4-4,5 с, а по великому колу — 20-23 с.

Функції і будова серця. Серце людини розташоване в лівій частині грудної клітки і має форму конуса (мал. 20.2 а). Маса серця дорослої людини — 270-300 г. Мережа коронарних судин, яка обплітає серце, постачає кров його тканинам. По цих судинах у дорослої людини протікає близько 500 л крові за добу. Які функції виконує серце в системі кровообігу, як пов’язана з ними його будова?Мал. 20.2. Зовнішній вигляд серця (а): 1 — аорта; 2 — легенева артерія; 3 — легеневі вени; 4 — ліве передсердя; 5 — лівий шлуночок;

6 — коронарні судини; 7 — правий шлуночок; 8 — праве передсердя; 9 — нижня порожниста вена; 10 — верхня порожниста вена. Внутрішня будова серця (б): 11 — ліве передсердя; 12 — двостулковий клапан; 13 — лівий шлуночок; 14 — сухожильні нитки; 15 — півмісяцеві клапани; 16 — перегородка; 17 — праве передсердя; 18 — тристулковий клапан; 19 — правий шлуночок


Серце — це перехрестя, де змінюється «траса», якою рухається кров. Його порожнину розділяє суцільна перегородка, яка перешкоджає змішуванню венозної й артеріальної крові.

Аби кров циркулювала кровоносною системою, серце працює як насос. Як улаштований цей живий насос (мал. 20.2 б)? Передсердя і шлуночок кожної частини серця сполучені отворами, у яких є клапани. Клапан у лівій частині серця складається з двох стулок, його називають двостулковим. Клапан у правій частині — тристулковий. Клапани з’єднані з внутрішньою поверхнею шлуночка сухожильними нитками і відкриваються лише в один бік, коли кров із передсердя надходить до шлуночка. В отворах, якими починаються артерії, також є клапани, їх називають півмісяцевими. Вони схожі на кишеньки, вільний край яких відкритий у просвіт судин. Ці клапани заповнюються, відкриваючись лише під час скорочення шлуночків. Система клапанів серця перешкоджає зворотному току крові зі шлуночків до передсердь і з артерій — у шлуночки.

Рух крові відбувається завдяки тиску, що виникає внаслідок скорочення серцевого м’яза — міокарда. Він утворений особливою

м’язовою тканиною — її м’язові волокна розгалужуються і формують складну мережу. Волокна серцевого м’яза контактують між собою, проводячи електричні імпульси.

Зсередини міокард вистелений епітелієм — ендокардом, а зовні вкритий епікардом, утвореним сполучною тканиною. Гладенький ендокард сприяє протіканню крові, а епікард виконує захисну функцію. Додатковий захист серцю забезпечує навколосерцева сумка зі сполучної тканини — перикард. Порожнина між ним і епікардом заповнена рідиною, яка запобігає тертю під час серцевих скорочень.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити