Хімія 7 клас - Попель П.П. - Академія 2015

Розділ 3 Вода

26 Розчин і його компоненти. Вода як розчинник

Матеріал параграфа допоможе вам:

> визначати компоненти розчину — розчинник і розчинені речовини;

> оцінити роль води як розчинника.

Вам уже відомо, що суміші речовин бувають однорідними й неоднорідними. Однорідні суміші відрізняються від неоднорідних тим, що в них рівномірно розподілені найдрібніші частинки речовин (наприклад, молекули). Ці частинки не можна виявити навіть за допомогою потужного мікроскопа.

Однорідні суміші речовин називають розчинами.

Складові розчину. Багато хто із вас, мабуть, думає, що розчин — це завжди рідина. Однак існують не лише рідкі розчини, а й тверді і газуваті (мал. 76).

7klas.files/image166.jpg

Мал. 76. Розчини: повітря; водний розчин калій перманганату; сплав золота, міді та срібла

Розчин містить щонайменше дві речовини. Це — його компоненти. Один із них називають розчинником, інші — розчиненими речовинами. За розчинник приймають речовину, яка перебуває в такому самому агрегатному стані, що й розчин.

► Назвіть розчинник і розчинену речовину в однорідних сумішах, компонентами яких є:

а) йод і етиловий спирт; б) вода і кисень.

Якщо агрегатний стан усіх речовин, які утворили розчин, однаковий, то розчинником вважають речовину, маса якої найбільша. Щодо водних розчинів існує традиція завжди називати розчинником воду, навіть якщо її менше, ніж розчиненої речовини.

Вода — розчинник. При змішуванні води з іншими речовинами часто утворюються розчини. Такі тверді речовини як кухонна сіль, цукор, лимонна кислота розчиняються у воді, а крейда, скло, золото в ній нерозчинні. Рідини і гази також мають різну розчинність у воді. Олія, бензин у воді не розчиняються, а етиловий спирт, гліцерин змішуються з водою в будь-яких співвідношеннях, утворюючи розчини, тобто необмежено розчиняються в ній.

Воду як розчинник використовують у різних галузях промисловості, техніці, сільському господарстві, будівництві, медицині, наукових дослідженнях. Без водних розчинів ми не можемо обійтися в повсякденному житті.

Вода викопує роль розчинника і в природі. Гази, з яких складається атмосфера, мають незначну розчинність у воді; найкраще з них розчиняється вуглекислий газ. У морській і океанській воді серед розчинених речовин переважає сіль — натрій хлорид NaCl, а в прісній — інші сполуки. Рідини в живих організмах є водними розчинами, які містять багато речовин (в основному, органічних) — тих, що надійшли до організму разом із їжею, і тих, які утворилися в ньому внаслідок хімічних реакцій. Завдяки водним розчинам відбувається колообіг елементів у природі.

ВИСНОВКИ

Розчин — однорідна суміш речовин. Компонентами розчину є розчинник і одна або декілька розчинених речовин. Розчинником називають речовину, яка перебуває в такому самому агрегатному стані, що й розчин.

Вода — найважливіший розчинник. Вона розчиняє багато різних речовин. Воду як розчинник використовують у промисловості, техніці, сільському господарстві, інших сферах діяльності людей.

Природна вода (солона, прісна), усі біологічні рідини є водними розчинами.

?

188. У чотири склянки налили невеликі порції води. У першу склянку додали трохи глини, у другу — етилового спирту, у третю — гасу, в четверту — харчової соди. Кожну суміш добре перемішали. У яких склянках утворилися розчини?

189. Яку речовину ви назвете розчинником, якщо компонентами розчину є:

а) розплавлені мідь масою 3 г і золото масою 7 г;

б) етиловий спирт масою 10 г і ацетон масою 25 г;

в) вода масою 30 г і оцтова кислота масою 70 г?

Відповіді поясніть.

190. Як довести, що природна вода містить розчинені речовини?

191. Які чинники зумовлюють, на вашу думку, широке використання води як розчинника?

192. На будівництві готують так званий цементний розчин. Його компонентами є цемент пісок і вода. Чи правильна назва цієї суміші з наукового погляду? Чому?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити