Хімія 7 клас - Попель П.П. - Академія 2015

4 Найпростіші операції в хімічному експерименті. Правила безпеки в хімічному кабінеті

Матеріал параграфа допоможе вам:

> навчитися правильно поводитися з речовинами, розчинами та виконувати досліди з ними:

> засвоїти правила безпеки в хімічному кабінеті.

Виявлення запаху речовини. Для виявлення запаху речовини, що міститься в пробірці, необхідно рукою «захопити» повітря над пробіркою і спрямувати до носа (мал. 15). Повітря вдихають обережно, малими порціями.

Перемішування рідини у склянці або пробірці. Цю операцію здійснюють за допомогою довгої скляної палички (мал. 16, а). Можна також узяти пробірку трьома пальцями ближче до отвору та обережно струшувати її вміст(мал. 16, б). Забороняється закривати отвір пробірки пальцем і збовтувати рідину вертикальними рухами.

7klas.files/image018.jpg

Мал. 15. Виявлення запаху речовини

7klas.files/image019.jpg

Мал. 16. Перемішування рідини: а — скляною паличкою; б — струшуванням

Переливання рідини. Пляшку з рідиною беруть у руку так, щоб закрити етикетку; тоді залишки рідини не потраплятимуть на напис і не псуватимуть його. Краєм отвору пляшки з рідиною торкаються отвору пробірки або іншої посудини, яку тримають похило, і обережно наливають у неї необхідну кількість рідини (мал. 17, а). Іноді використовують лійку. Наливати рідину із пляшки в склянку можна за допомогою скляної палички (мал. 17, б).

Рідину з однієї пробірки в іншу переливають так, як показано на малюнку 17, в.

7klas.files/image020.jpg

Мал. 17. Переливання рідини: а — із банки в пробірку; б — за допомогою скляної палички; в — із однієї пробірки в іншу

Фільтрування. У процесі цієї операції відокремлюють нерозчинну тверду речовину від рідини. Спочатку виготовляють фільтр із волокнистого паперу білого кольору. Кружечок фільтрувального паперу складають удвоє, а потім — ще раз удвоє (мал. 18), розкривають суцільну четверту частину і поміщають фільтр у лійку. Якщо він виступає за край лійки, його виймають, відрізають частину по колу так, щоб від краю фільтра до краю лійки залишалося приблизно 0,5 см, і знову вставляють у лійку. Фільтр змочують невеликою кількістю води і притискають до внутрішньої поверхні лійки.

7klas.files/image021.jpg

Мал. 18. Складання фільтру

Лійку з фільтром поміщають у кільце лабораторного штативу, а під нею ставлять склянку для збирання рідини (фільтрату). Фільтрування можна проводити, використовуючи скляну паличку (мал. 19).

7klas.files/image022.jpg

Мал. 19. Фільтрування

7klas.files/image023.jpg

Мал. 20. Нагрівання рідини у пробірці: а — закріпленій у пробіркотримачі; б — закріпленій у штативі

Нагрівання речовини у пробірці. Верхню частину пробірки з речовиною чи розчином закріплюють у пробіркотримачі або в лапці лабораторного штатива (мал. 20). Запалюють спиртівку чи сухе пальне. Спершу рівномірно нагрівають усю пробірку, а потім, у верхній зоні полум’я, де температура найвища, — ту її частину, в якій міститься речовина або розчин. Після досліду гарячу пробірку не виймають із пробіркотримача, а кладуть разом із ним для охолодження на керамічну або металеву підставку. Якщо пробірку було закріплено в штативі, її залишають охолоджуватися в ньому. Спиртівку або сухе пальне гасять.

Нагрівання речовини або випарювання рідини в порцеляновій чашці. У лабораторному штативі за допомогою муфти закріплюють кільце і розміщують у ньому порцелянову чашку з речовиною або розчином. Запалюють спиртівку. Кільце має бути встановлене так, щоб нижня частина чашки перебувала у верхній частині полум’я (мал. 21).

Випарювання рідини на предметному склі. Предметне скло закріплюють у пробіркотримачі. За допомогою скляної палички, трубки або піпетки наносять на скло кілька крапель водного розчину і рівномірно нагрівають над полум’ям усю поверхню скла (мал. 22) до повного випаровування води. Після досліду гаряче скло кладуть разом із пробіркотримачем для охолодження па керамічну або металеву підставку.

7klas.files/image024.jpg

Мал. 21. Нагрівання рідини в порцеляновій чашці

7klas.files/image025.jpg

Мал. 22. Випарювання рідини на предметному склі

Правила безпеки під час роботи в хімічному кабінеті

1. Кожний дослід виконуйте чітко за інструкцією, вміщеною в підручнику, та згідно з рекомендаціями вчителя.

2. Досліди з використанням або утворенням шкідливих летких речовин, а також газів із різким запахом здійснюйте у витяжній шафі з увімкненим мотором.

3. За перебігом досліду в пробірці спостерігайте через її стінки. Не можна дивитися на речовини в отвір пробірки, особливо під час нагрівання.

4. Під час роботи з вогнем будьте особливо уважними і обережними.

5. Нагрівайте пробірку з розчином або речовиною рівномірно. При цьому заборонено наливати або насипати в неї будь-яку речовину. Не ставте гарячу пробірку в пластмасовий штатив.

6. Категорично забороняється брати речовини руками, пробувати їх на смак, розсипати, розбризкувати або підпалювати.

7. Для дослідів використовуйте лише чистий і неушкоджений лабораторний посуд.

8. Якщо на шкіру потрапила будь-яка речовина, струсіть її, змийте великою кількістю проточної води й одразу зверніться до вчителя або лаборанта.

9. Після виконання дослідів ретельно помийте руки з милом.

10. Не вживайте їжі в хімічному кабінеті.

11. У разі нещасного випадку негайно зверніться до вчителя.

Ці правила важливо пам’ятати ще й тому, що деякі з них можуть знадобитися в повсякденному житті. Заходи безпеки під час роботи з фарбами, органічними розчинниками, мийними засобами, отрутохімікатами, іншими товарами побутової хімії вказано па упаковках або етикетках (мал. 23).

7klas.files/image026.jpg 7klas.files/image027.jpg

Мал. 23. Етикетка на банці з лаком для підлоги

На уроках хімії вчитель і учні здійснюють різні операції з речовинами, їхніми розчинами. Найчастіше доводиться наливати в пробірки воду і розчини, перемішувати їх, нагрівати, іноді — випарювати, фільтрувати, виявляти запах речовин.

Під час виконання хімічного експерименту учні мають дотримуватися правил безпеки.

?

15. Доберіть правильні закінчення речення:

Нагрівати пробірку з речовиною треба …

а) тримаючи її рукою біля отвору;

б) попередньо закріпивши її в пробіркотримачі;

в) спочатку всю, рухаючи в полум'ї, а потім — лише ту частину, де міститься речовина;

г) тільки в тій частині, де міститься речовина.

16. Чому для перемішування рідини у склянці іноді використовують скляну паличку Із гумовим наконечником (шматочком гумової трубки)?

17. Який вид посуду доцільно використати для переливання значної кількості рідини з однієї пляшки в іншу?

18. Яких правил безпеки слід дотримуватися під час досліду, що передбачає нагрівання?

19. Чому речовини під час хімічного експерименту нагрівають у скляному або керамічному посуді, але не в пластмасовому?

20. Які правила безпеки, наведені в параграфі, є актуальними під час ремонтних робіт у квартирі?

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 1

Будова полум'я. Найпростіші операції в хімічному експерименті

Перед виконанням практичної роботи уважно прочитайте правила безпеки в хімічному кабінеті (с. 28) і чітко їх дотримуйтеся.

Будьте обережними з вогнем.

ДОСЛІД 1

Вивчення будови полум'я

Запаліть свічку. Ви побачите, що полум’я неоднорідне (мал. 24). У нижній, темній, частині полум’я температура невисока. Через нестачу повітря горіння тут майже не відбувається. Парафін, з якого виготовлено свічку, спочатку плавиться, а потім перетворюється на газоподібні горючі речовини.

7klas.files/image028.jpg

Мал. 24. Будова полум’я

У середній частині полум’я температура вища. Тут частина речовин згоряє, а решта перетворюється на горючі гази і часточки сажі, які розжарюються і світяться. Тому ця частина полум’я найяскравіша.

Доведіть наявність часточок сажі, помістивши в середню частину полум’я порцелянові чашку або шпатель. Що спостерігаєте?

Верхня частина полум’я має найвищу температуру. У ній усі речовини згоряють повністю; при цьому утворюються вуглекислий газ і водяна пара.

Під час проведення хімічних дослідів нагрівати речовини потрібно у верхній частині полум'я, де температура найвища.

ДОСЛІД 2

Приготування розчину солі

Шпателем відберіть із банки невелику кількість кухонної солі1 (1/4—1/3 чайної ложки) і помістіть її в хімічну склянку об’ємом 50 мл. Долийте до солі воду (не більше половини склянки) і перемішуйте скляною паличкою до повного розчинення речовини.

1 Учитель може замінити кухонну сіль на кальциновану соду або забарвлену речовину (наприклад, мідний купорос).

ДОСЛІД 3

Переливання розчину

Обережно перелийте частину розчину солі зі склянки в пробірку до 1/4—1/3 її об’єму. Після цього перелийте приблизно 2 мл розчину із цієї пробірки в іншу. Обидві пробірки поставте у штатив.

ДОСЛІД 4

Нагрівання рідини в пробірці, закріпленій у лабораторному штативі

Пробірку із 2 мл розчину солі закріпіть похило в лапці лабораторного штатива ближче до отвору. Запаліть спиртівку1. Відрегулюйте висоту положення лапки в штативі так, щоб нижня частина пробірки перебувала у верхній частині полум’я. Обережно візьміть спиртівку в руку і рівномірно прогрійте всю пробірку. Потім поставте спиртівку під пробірку і нагрівайте розчин у ній до закипання. Не допускайте викиду рідини із пробірки!

Відставте спиртівку, не гасячи полум’я, для наступного досліду.

Пробірку з розчином після її охолодження вийміть із лапки лабораторного штатива і поставте в штатив для пробірок.

ДОСЛІД 5

Нагрівання рідини в пробірці, закріпленій у пробіркотримачі

Закріпіть другу пробірку з розчином солі у пробіркотримачі. Спочатку рівномірно нагрійте всю пробірку, а потім — ту її частину, де міститься рідина. Тільки-но розчин закипить, відставте спиртівку і погасіть полум’я, накривши ковпачком.

1 Замість спиртівки можна використати сухо пальне.

Не виймаючи пробірку із пробіркотримача, вилийте гарячий розчин у склянку і покладіть пробірку разом із пробіркотримачем на спеціальну підставку для охолодження. Не ставте гарячу пробірку в пластмасовий штатив.

?

21. Із яких частин складається полум’я? Охарактеризуйте їх.

22. У якому випадку рідина в колбі закипить швидше — коли дно посудини перебуває у верхній чи нижній частині полум'я? Відповідь обгрунтуйте.

23. Чому при нагріванні пробірки потрібно спочатку її всю прогріти?

24. У який бік слід спрямовувати пробірку при нагріванні в ній рідини?

25. Чому не можна ставити гарячу пробірку в пластмасовий штатив?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити