Хімія 7 клас - Попель П.П. - Академія 2015

Розділ 1 Початкові хімічні поняття

7 Чисті речовини і суміші

Матеріал параграфа допоможе вам:

> переконатися в тому, що абсолютно чистих речовин не існує;

> розрізняти однорідні й неоднорідні суміші речовин;

> з’ясувати, в яких сумішах фізичні властивості речовин зберігаються, а в яких — ні.

Чисті речовини і суміші. У кожній речовині завжди міститься певна кількість домішок, тобто інших речовин. Вопи потрапляють до неї під час її добування, зберігання або використання. Речовину, в якій домішок дуже мало (наприклад, менше 1 г в 1 кг), прийнято вважати чистою. З такими речовинами працюють у науковій лабораторії, шкільному хімічному кабінеті. Чисті цукор і кухонну сіль ми використовуємо як харчові продукти.

Якщо вміст домішок у речовині істотний, тоді маємо суміш речовин. У природі дуже рідко трапляються чисті речовини, а переважають суміші. Те саме стосується харчових продуктів, лікарських і косметичних засобів, товарів побутової хімії, будівельних матеріалів.

Кожну речовину, що міститься в суміші, називають компонентом.

Існують однорідні й неоднорідні суміші.

Однорідні суміші. Додамо невелику порцію цукру в склянку з водою і будемо перемішувати, доки весь цукор не розчиниться. Рідина матиме солодкий смак. Отже, цукор не зник, а залишився в суміші. Проте його кристаликів ми не побачимо, навіть розглядаючи краплю рідини у потужний мікроскоп. Виготовлена суміш із цукру і води є однорідною (мал. 32); у ній рівномірно перемішані найдрібніші частинки (молекули) цих речовин.

7klas.files/image036.jpg

Мал. 32. Однорідна суміш (водний розчин цукру)

Суміші, компоненти яких неможливо виявити спостереженням. називають однорідними.

Більшість металічних сплавів — також однорідні суміші. Так, у сплаві золота з міддю, який використовують для виробництва ювелірних прикрас, відсутні червоні часточки міді й жовті часточки золота.

Із матеріалів, що є однорідними сумішами речовин, виготовляють багато предметів різноманітного призначення (мал. 33).

До однорідних сумішей належать усі суміші газів, у тому числі й повітря. Відомо чимало однорідних сумішей рідин. Така суміш утворюється при змішуванні, наприклад, спирту і води.

7klas.files/image037.jpg

Мал. 33. Предмети, виготовлені з однорідних сумішей

✵ Наведіть свій приклад однорідної суміші.

Однорідні суміші ще називають розчинами, навіть якщо вони тверді або газоподібні.

За деякими фізичними властивостями однорідні суміші відрізняються від їх компонентів. Так, сплав олова зі свинцем, який використовують для паяння, плавиться за нижчої температури, ніж чисті метали. Вода закипає за температури 100 °С, а водний розчин кухонної солі — за вищої температури. Якщо воду охолодити до температури 0 °С, вона почне перетворюватися па лід. Розчин солі за цих умов лишається рідиною. У цьому можна переконатися взимку, коли дороги і тротуари, вкриті льодом, посипають сіллю або сумішшю солі з піском. Лід під дією солі плавиться, й утворюється її водний розчин, який на слабкому морозі не замерзає. А пісок потрібен для того, щоб дорога не була слизькою.

Неоднорідні суміші. Вам відомо, що крейда не розчиняється у воді. Якщо її порошок всипати у склянку з водою, то в утвореній суміші завжди перебуватимуть часточки крейди, які видно неозброєним оком.

Суміші, компоненти яких можна вимити спостереженням, називають неоднорідними.

До неоднорідних сумішей (мал. 34) належить більшість мінералів, ґрунт, будівельні матеріали, живі тканини, каламутна вода, молоко і чимало інших харчових продуктів, деякі лікарські й косметичні засоби.

✵ Наведіть свій приклад неоднорідної суміші.

7klas.files/image038.jpg

Мал. 34. Неоднорідні суміші: а — мінерал із часточками золота; б — суміш води і сірки; в — суміш води та олії; г — суміш газу з рідиною

Деякі суміші мають загальні назви. Неоднорідну суміш рідини і газу називають піною. Вона утворюється, наприклад, коли у склянку наливають із пляшки газований напій (компоненти піни — рідина і вуглекислий газ) або перемішують розчин прального засобу (компоненти піни — рідина і повітря). Добре струшену суміш двох рідин, які не розчиняються одна в одній, називають емульсією. Прикладом емульсії є молоко; його головні складові — вода і рідкі жири. Якщо перемішати рідину із нерозчинною в ній добре подрібненою твердою речовиною (наприклад, крейдою), то отримаємо суспензію. В атмосфері нерідко утворюються аерозолі — дим, туман.

✵ У яких агрегатних етапах перебувають компоненти в аерозолях?

У неоднорідній суміші фізичні властивості компонентів зберігаються. Якщо цукор змішати з борошном або крохмалем, то ці суміші також матимуть солодкий смак. Залізні

ошурки, змішані з мідними або алюмінієвими, не втрачають здатності притягуватися до магніту. Вода в суміші з піском, крейдою або глиною замерзає за температури 0 С і закипає за 100 °С.

ВИСНОВКИ

Кожна речовина містить домішки. Чистою вважають речовину, в якій кількість домішок незначна.

Суміші речовин бувають однорідними і неоднорідними. В однорідній суміші (розчині) окремі речовини, або компоненти, не можна виявити спостереженням, а в неоднорідній суміші це можливо.

Деякі фізичні властивості однорідної суміші відрізняються від властивостей її компонентів. У неоднорідній суміші властивості компонентів зберігаються.

?

40. Поясніть, чому абсолютно чистих речовин не буває.

41. Які типи сумішей речовин існують і чим вони різняться?

42. Запишіть наведені слова і словосполучення у відповідні стовпчики поданої нижче таблиці: алюміній, ртуть, йодна настоянка, граніт, лід із джерельної води, вуглекислий газ, залізобетон.

Чисті речовини

Суміші

однорідні

неоднорідні
43. Який популярний напій залежно від способу приготування буває однорідною або неоднорідною сумішшю?

44. Чи можна водний розчин кухонної солі перетворити на неоднорідну суміш? Якщо так, то як це зробити?

45. Наведіть 1—2 приклади металічних сплавів (однорідних сумішей металів). Які переваги мають ці сплави у використанні порівняно з чистими металами — їхніми компонентами?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити