Підручник Географія 8 клас - В.М. Бойко - Абетка 2016

Розділ ІІІ ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ УКРАЇНИ

Тема 6. Тваринний світ України

§ 35. ТВАРИННИИ СВІТ

♦ Пригадайте, яких заходів вживають для охорони тварин.

РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИННОГО СВІТУ. Тваринний світ України постійно змінювався впродовж історії розвитку Землі. Під впливом геологічних, кліматичних та інших чинників одні види зникали, інші з’являлися. Значні зміни у фауні України відбулися після льодовикової епохи. На зміну велетенським мамонтам, шерстистим носорогам, печерним ведмедям і левам, північним оленям, плямистим гієнам прийшли більш пристосовані до нових умов бики-тури, зубри, коні-тарпани, осли-кулани, сайгаки, сарни, росомахи, летючі білки та багато видів, які збереглися до наших днів. Подальші зміни природного середовища поступово наближали склад тваринного світу до сучасного.

З розвитком людини зростав і її вплив на формування тваринного світу. Полювання, поширення скотарства і землеробства, вирубування лісів, розорювання степів спричинили знищення одних видів тварин, відступ інших на схід - у степи Передкавказзя та Прикаспію. Так, у XVI ст. з наших земель зникли кулани, у XVII ст. - тури і зубри, у XIX ст. - росомахи і летючі білки, що водилися на Поліссі, тарпани й сайгаки, що жили в лісостепу і степу.

Тур

Тарпан

Кулан

ПОШИРЕННЯ ТВАРИН. Різні види тварин поширені по території України нерівномірно. Це пояснюється відмінностями умов життя в різних її частинах, такими як особливості клімату, рельєфу, внутрішніх вод, ґрунту, рослинності. Ці чинники взаємодіють між собою, забезпечуючи потреби тварин в їжі, захисті від негоди, хижаків тощо.

Певні види поширені переважно там, де їх існування найкраще забезпечене.

Такими природними комплексами в Україні є ліси, степи, гірські райони, болота, річки, заплави, дельти, лимани, моря.

Багато видів диких тварин поширено практично по всій території України, в усіх великих природних комплексах: козуля, вовк, лисиця, заєць сірий, куниця, тхір звичайний, лісова та хатня миші, їжак звичайний, кутора водяна, кажани. Повсюдно поширені птахи - галка, грак, ворона сіра, сорока, іволга, зозуля звичайна, зяблик, горобець, ластівка, строкатий дятел, синиці, пугач. Серед загальнопоширених плазунів - вуж звичайний, ящірка прудка. Для всіх районів України звичними є такі земноводні, як озерна жаба, ропуха, квакша, а також багато видів безхребетних, зокрема комах, молюсків і найпростіших (мал. 123 на с. 166).

Рекорди України

Нині тваринний світ України налічує понад 45 тис. видів. Серед них більш як 100 видів ссавців, понад 300 видів птахів, 20 видів плазунів, 17 видів земноводних, 240 видів риб і більш як 26 тис. видів безхребетних.

Іволга

У лісах Полісся, Західної України та Карпат, окрім уже зазначених видів, водяться дика свиня, білка, борсук, кріт, зрідка трапляються олень благородний, рись, дикий кіт, бурий ведмідь. Світ птахів представляють тетерук, рябчик, подекуди є глухар, лелека чорний. Із земноводних поширені тритони. Окрасою поліських лісів є лось. На болотах і заплавах поширені бобер, дика качка, чапля, лелека білий та ін.

Тварини степів пристосовані до життя на відкритих просторах в умовах доволі посушливого клімату. Панівними там є гризуни: ховрах, бабак, тушканчик, дикий кролик. Водяться також степовий тхір, тхір-перев’язка, кам’яна куниця, лисиця-корсак, хохуля. Серед різноманітних птахів - жайворонок, перепілка, вівсянка, сіра куріпка. Колись поширені дрохва, стрепет, степовий журавель, степовий орел, канюк тепер трапляються зрідка. Типовими плазунами є степова гадюка і жовточеревий полоз. Серед комах характерні сарана, жужелиця, кузька та інші.

Тваринний світ лісостепу поєднує лісові види (козуля, дика свиня, білка та ін.) і чимало представників степу. Там водяться хом’як, сліпак, сіра полівка, із птахів - горлиця, сорокопуд та ін.

У Гірському Криму також живе чимало лісових видів - олень благородний, козуля, свиня дика, борсук та ін. Водночас у кримській фауні є багато ендеміків та середземноморських видів. Це, зокрема, великі птахи - чорний гриф і сип білоголовий, плазуни - кримський гекон і леопардовий полоз, комахи - кримський богомол, східний восковик.

Надзвичайно різноманітний тваринний світ Азово-Чорноморського узбережжя, де поєднуються прибережна морська смуга і лимани зі степовими ділянками, піщаними косами, заплавними луками та заболоченими дельтами великих річок. Особливо там багато птахів: чайки, баклани, мартини, норці, дикі качки, чаплі, плиски, бугаї, бекаси, кулики. У гирлах Дунаю, Дністра і Дніпра влаштовують свої гнізда лебідь-шипун, пелікан, сіра гуска.

Прісні та морські водойми відзначаються різноманітним видовим складом риб. У річках, озерах і ставках України водяться щука, карась, короп, лин, окунь, сом. У гірських річках Карпат є форель, а у Шацьких озерах - вугри. Цінні промислові риби поширені у водосховищах - судак, лящ, сазан, для очищення води розводять товстолобика і білого амура. У Чорному морі живуть дельфіни, з риб поширені скумбрія, ставрида, сардина, кефаль, кілька, чорноморський лосось, оселедець, морський коник. Серед молюсків є мідії, устриці, гребінці; із ракоподібних - креветки, краби. Для Азовського моря характерні керченський оселедець, пузанок, камбала, тюлька, бичок.

Козуля

Лисиця

Куниця

Білка

Кутора водяна

Рекорди України

Найменшим звіром в Україні є миша мала бурозубка масою лише 6 г.

Рекорди України

Найбільшою твариною в Україні є зубр (бізон європейський), який досягає 2 м висоти і маси до 1 000 кг! Це дуже сильна тварина: якщо лісовий богатир розлючений, то легко валить дерева завтовшки 20 см.

Рекорди України

Найбільшими літаючими птахами в Україні є дрохва звичайна, маса якої може досягати 16 кг, та гриф чорний масою до 12 кг і довжиною крил у розмаху до 2,5 м! Дрохва водиться у причорноморських степах, а гриф - у Кримських горах.

ТВАРИННІ РЕСУРСИ. Тварини відіграють надзвичайно важливу роль у природі. Вони беруть участь у ґрунтоутворенні, розмноженні рослин, знищують шкідників рослин, очищують воду. Тварини мають велике значення й для людини. Одомашнені види забезпечують її цінними харчовими продуктами - м’ясом, яйцями, молоком, медом, сировиною для галузей промисловості (вовною, шкірами). Їх використовують як тяглову силу. Людина використовує й ресурси дикої фауни, зокрема виловлюючи прісноводну та морську рибу. У певні сезони в Україні дозволено полювання на диких качок, зайців, кабанів, лисиць та ін.

З метою збагачення природи і для власних потреб люди здійснюють штучну акліматизацію - розведення завезених з інших регіонів видів тварин на територіях, де раніше вони не водилися. На звірофермах України розводять таких акліматизованих хутрових звірів, як норка американська, песець, нутрія, сріблясто-чорна лисиця. У наших природних умовах живуть у заплавах річок - ондатра (батьківщиною якої є Північна Америка), у Кримських горах - муфлон (привезений із Середземномор’я).

ОХОРОНА І ВІДНОВЛЕННЯ ТВАРИННИХ РЕСУРСІВ. На жаль, вплив господарської діяльності людини здебільшого завдає шкоди дикій природі, спричиняючи зникнення багатьох видів тварин, кількісне скорочення популяцій і зменшення територій їх поширення. Інколи місця проживання диких тварин зведено до нечисленних плям у глухих відлюдних місцях. Катастрофічні наслідки непоміркованої господарської діяльності примусили людину шукати шляхи для виправлення ситуації. Одним із них є реакліматизація - штучне повернення в певну місцевість виду, що раніше там існував. Так, в Україну з Білорусі заново завезено зубрів. Нині вони живуть на Поліссі, Поділлі та в Карпатах. В Україні прийнято Закон «Про тваринний світ», в якому однією з головних вимог щодо охорони і раціонального використання тварин є збереження природних умов їх існування. До Червоної книги України (3-тє видання, 2009 р.) занесено 542 види тварин. Серед них: їжак вухатий, кажани, ховрах, зубр, кіт лісовий, рись звичайна, тхір степовий, тхір-перев’язка, землерийка, орел степовий, беркут, орлан-білохвіст, журавель сірий, лелека чорний, сапсан, змієїд, пугач, тритон гірський та ін. На жаль, список рідкісних і зникаючих тварин постійно поповнюється. Серед них опинилися навіть вовки. Їх на території нашої країни налічують не більш ніж 2 тис. особин, і за 10 років вони можуть бути всі знищені. На численні види тварин полювання обмежується або повністю заборонено. Багатьох тварин охороняють у заповідниках, заказниках, зоологічних парках.

Хом'як

Ховрах

Пугач

Ящірка прудка

Вовк

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ

• Тваринний світ України представлений лісовими, степовими, болотними і водними видами.

• Внаслідок господарської діяльності людини тваринний світ збіднюється, багато видів тварин зникають або стають рідкісними, тому потребують охорони.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Які існують закономірності поширення тваринного світу в Україні?

2. Назвіть основні види тварин, які поширені в лісах України.

3. Які тварини характерні для степових просторів України?

4. Як змінився тваринний світ під впливом господарської діяльності людини?

5. Назвіть рідкісних тварин, яких занесено до Червоної книги України.

6. Наведіть приклади акліматизації та реакліматизації тварин.

7*.Назвіть диких тварин, які поширені у вашій місцевості. Які з них стали рідкісними за останні роки?

ПРОВЕДІТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ

Рослини України, які походять з інших материків і частин Євразії

Учені-геоботаніки розробили вчення про географічні центри походження культурних рослин, в яких первісно росли дикі форми відомих нині рослин і де їх було окультурено. Наприклад, з’ясувалося, що з Абіссінського центру походять тверда пшениця, кавун; з Індійського - огірок, баклажан; з Центрально-Американського - кукурудза, гарбуз, соняшник. Загалом таких центрів на різних материках виявили вісім. Дослідіть, використовуючи власні спостереження та різні джерела інформації: 1) які сільськогосподарські культури вирощують у вашій місцевості (зробіть їх перелік); 2) які з них «мігрували» до нас з інших частин Євразії та інших материків.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

для самоконтролю навчальних досягнень

1. Укажіть, як називається загальна кількість сонячної енергії, що надходить на земну поверхню.

А пряма сонячна енергія В сумарна енергія

Б альбедо Г поглинута енергія

2. Укажіть, як називається перехідна рухома зона між теплими й холодними повітряними масами.

А циклон

Б антициклон

В атмосферний фронт

Г вітер

3. Зазначте, де випадає найбільша середня річна кількість опадів на території України.

А у гірських районах Карпат В на північному заході України

Б у гірських районах Криму Г на північному сході України

4. Назвіть регіон України, для якого характерний субтропічний клімат середземноморського типу.

А Закарпаття

Б Поділля

В Південний берег Криму

Г Полісся

5. Укажіть, яке живлення НЕ характерне для річок України.

А снігове

Б дощове

В льодовикове

Г підземне

6. Як називаються рослини і тварини, які трапляються тільки на певній території?

А акліматизовані

Б ендеміки

В релікти

Г типові

7. Установіть відповідність між озерами та походженням їхніх улоговин.

1 Світязь

А вулканічне

2 Бребенескул

Б загатне

3 Ялпуг

В льодовикове

4 Синевир

Г карстове


Дзаплавне

8. Установіть відповідність між водними об'єктами і їх типами.

1 верхові, низинні

А річки

2 стічні, безстічні

Б озера

3 ґрунтові, міжпластові

В канали

4 осушувальні, зрошувальні

Г болота


Д підземні води

9. Розташуйте послідовно за зростанням континентальності клімату області

України, починаючи з тієї, де клімат найменш континентальний.

А Київська

Б Луганська

В Полтавська

Г Рівненська

10. Розташуйте послідовно за загальною довжиною річки, починаючи з найдовшої.

А Салгир

Б Південний Буг

В Дніпро

Г Дунай

11. Розташуйте послідовно з півночі на південь типи ґрунтів, що поширенні в Україні.

А каштанові

Б сірі лісові

В дерново-підзолисті

Г чорноземи


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити