Підручник Географія 8 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2016

Розділ ІІІ Природні умови і ресурси України

Тема 2. Клімат і кліматичні ресурси

§ 27. МЕТЕОРОЛОГІЧНА СЛУЖБА. ПРОГНОЗ ПОГОДИ ЗА ДАНИМИ СИНОПТИЧНОЇ КАРТИ, НАРОДНИМИ ПРИКМЕТАМИ

1. Пригадайте, якими приладами користуються метеорологи.

2. Чому прогноз погоди є важливою складовою сучасного життя людини?

Метеорологічна служба. Для людини та її господарської діяльності дуже важливо знати, яка погода чекає нас у найближчий час. Це необхідно практично всім, хто працює у різних сферах, займається домогосподарством або відпочиває і подорожує. Для того, щоб скласти прогноз погоди на найближчий час, а деколи й на віддалену перспективу, існує метеорологічна служба.

? Як користуються прогнозом погоди в сфері авіації, сільського господарства, космонавтики і люди, які водять авто, відпочивають чи займаються домогосподарством?

В Україні існує близько 200 стаціонарних метеорологічних станцій, які 8 разів на добу за приладами визначають температуру повітря, його вологість, напрям і силу вітру, атмосферний тиск тощо. Усі ці дані станції з усієї країни передають до Українського гідрометеорологічного центру в Києві. Крім того, постійні спостереження за погодою ведуть метеорологічні супутники. Їх дані також надходять до метеорологічної служби.

- Завітайте до офіційного інформаційного серверу Українського гідрометеорологічного центру (http://meteo. gov.ua). Яку інформацію можна там отримати?

Усі ці дані наносять на синоптичну карту, на якій метеорологи відображають розміщення областей високого і низького тиску атмосфери, теплі і холодні фронти, вологість повітря, напрямок і швидкість вітру тощо. На основі цієї карти складають прогноз погоди і відправляють його зацікавленим користувачам.

Наша держава входить до Світової метеорологічної організації і Світової служби погоди, робота яких є важливою для координації дій метеорологів усього світу з метою постійного зростання точності прогнозів погоди. Повітряні маси, пересуваючись, «не визнають» державних кордонів, і тому міжнародне співробітництво в галузі метеорології і кліматології є особливо важливим.

КОРОТКА ДОВІДКА

Організатором метеослужби в Україні був Борис Ізмаїлович Срезневський, академік, директор Київської метеорологічної обсерваторії (мал. 68). Він народився в березні 1857 р. в Санкт- Петербурзі. Працював у різних університетах імперії. Однак повною мірою його талант дослідника і педагога розкрився саме в Києві. Тут учений активно запроваджував нові методи дослідження погоди і клімату, став винахідником метеорологічних та геофізичних приладів. Займався активною педагогічною діяльністю. Учні його учнів і сьогодні успішно працюють на ниві метеорології, зокрема на кафедрі метеорології і кліматології географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Прогноз погоди. У наш час значення точного прогнозу погоди зростає. Планета стає все більш господарсько освоєною і заселеною. Дедалі більше людей живуть і працюють у районах з екстремальними погодними умовами. В океанах і морях з кожним роком зростає кількість суден, а в повітряному просторі — літаків. Для цих й інших видів господарської діяльності точний прогноз погоди має вирішальне значення. Усе більше людей на планеті, і зокрема в Україні, стають туристами, мандрують різними куточками Землі. Тож синоптична карта, за допомогою якої складають прогноз погоди, є і буде важливим елементом життя суспільства.

Мал. 68. Б.І. Срезневський (1857-1934)

Передбачте за синоптичною картою шкільного навчального атласу, яка погода буде в найближчі три доби в Києві або Вашому місті (селі). Свій прогноз обґрунтуйте.

Здавна люди намагалися передбачити зміни погоди. Не маючи сучасних можливостей, точних приладів і метеорологічних супутників, вони намагалися відшукати в природі прикмети, які вказували на наближення погодних змін. Наприклад, здавна помітили, що гало навколо Місяця вказує на майбутню швидку зміну погоди (мал. 69). Або, якщо вранці в полі чи в лісі є роса, то дощу не буде. Стежили люди й за поведінкою тварин: наприклад, якщо бджоли залишають квіти й тікають до вуликів — варто чекати дощу.

Мал. 69. Гало-ефект

? Пригадайте інші прикмети зміни погоди, які Ви чули від Ваших батьків чи дідуся й бабусі.

- Для життя і господарської діяльності людини є важливою інформація про зміни погодних умов, яку на найближчий час і на віддалену перспективу складає метеорологічна служба.

Постійні спостереження за погодою ведуть метеорологічні супутники та стаціонарні метеорологічні станції. За їхніми даними Український гідрометеорологічний центр у Києві складає синоптичну карту і прогноз погоди.

Організатором метеорологічної служби в Україні був академік Борис Срезневський. У галузі метеорології і кліматології важливим є міжнародне співробітництво.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Поясніть, чому до складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій входить й управління метеорології (електронний режим доступу: http://www.mns.gov.ua/content/meteo.html).

2. За кліматичною картою шкільного навчального атласу визначте особливості розподілу температури повітря та опадів у межах території України.

3. Назвіть народні прикмети для прогнозу погоди, якими Ви користуєтеся.

4. Оцініть значення синоптичної служби України та сфери використання інформації, яку вона надає.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити