Підручник Географія 8 клас - С. Г. Кобернік - Літера 2016

Розділ ІІІ ПРИРОДНІ УМОВИ І ПРИРОДНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ

Тема 3 Води суходолу і водні ресурси

§ 27. Лимани й озера

Пригадайте: 1. Які є типи озер за походженням озерних улоговин? 2. Чим різняться озера стічні, безстічні й проточні? 3. Як водний режим озера пов’язаний із рівнем солоності води? 4. Як люди використовують озера?

• Лимани як водойми. Річки України, впадаючи у Чорне та Азовське моря, часто утворюють лимани.

Лиман (з грец. - гавань, бухта) - широка затока зі звивистими невисокими берегами, утворена у результаті затоплення морем гирла рівнинної річки або озера. Формування лиману пов’язане з опусканням берегової лінії унаслідок вертикальних рухів земної кори. Дно лиману мілке, мулисте.

Лимани відокремлені від моря піщаними косами (барами). Зазвичай у лимані вода має проміжний рівень солоності між морською та річковою. Що зв’язок лиману з морем менший, то його проточність нижча і вода з часом стає більш солоною. Оскільки лимани мілководні, вода в них швидко прогрівається й інтенсивно випаровується. При цьому солі, осідаючи на дно, формують цілющі грязі. На Причорноморській низовині в межах України утворилося 22 лимани. Одні з них відкриті, інші - закриті.

Якщо існує зв’язок лиману з морем, його називають відкритим. Такими, зокрема, є Дніпровський, Бузький, Дністровський, Молочний лимани. Найбільший серед них - Дніпровський лиман площею 360 км2.

Є закриті, тобто повністю відокремлені від моря лимани. Вода в них солона і через їхню малу глибину добре прогрівається влітку. Мулисті відклади дна, насичені цілющими солями (грязі), мають лікувальні властивості. Тому узбережжя є місцем оздоровлення та відпочинку. До таких лиманів належать, зокрема, Хаджибейський, Тилігульський, Куяльницький.

• Озера. В Україні озера займають незначні території - всього 0,3 % від її площі. Вони переважно невеликі за розмірами. Лише 13 з них мають площу понад 50 км2, а 30 - понад 10 км2. Часто лежать групами, утворюючи озерні краї. Більшість малих озер розташовані в заплавах річок, в основному в Поліссі. Багато озер і на узбережжях морів.

Завдання: Поясніть територіальне поширення озер в Україні.

У господарській діяльності озера використовують як шляхи сполучення, у риболовному промислі, для водопостачання. У солоних озерах добувають сіль та іншу сировину.

Мал. 96. Типи озерних улоговин

Лікувальні грязі деяких солоних озер півдня України мають цілющі властивості.

Озера, як і річки, потребують охорони.

Скидання промислових вод, отрутохімікатів, нафтопродуктів, забруднення вод побутовими відходами, зміна водного режиму поставили багато озер України на межу зникнення. Щоб зберегти природні комплекси озер, окремі з них проголошено природними національними парками (Шацькі озера, Синевир).

В Україні є різні за походженням улоговин озера (мал. 96).

• Лиманні озера. На півдні, особливо в Одеській області, багато озер лиманного походження. Вони виникли після відокремлення піщаними косами затоплених морем мілководних гирл річок. Найбільшим за площею водного дзеркала серед озер України є солоне озеро Сасик (Кундук) - 215 км2 (мал. 97). Його глибина - до 3,3 м. Лежить нижче рівня моря на 0,3 м. До 1978 р. відокремлювався від моря вузькою (до 0,5 км) піщаною косою й сполучався з ним вузькою протокою. У деякі роки протока замулювалася і лиман ставав на два й більше років безстічним озером, що призводило до швидкого зростання солоності. Траплялися періоди, коли Сасик майже повністю пересихав. У 1978 р. в рамках побудови першої черги каналу Дунай - Дніпро озеро вирішили зробити прісною водоймою, щоби брати воду на зрошення полів і розводити прісноводні види риби. Для цього Сасик повністю відокремили від моря бетонними підпорами, а озеро з’єднали з Дунаєм каналом зі шлюзами. Незважаючи на докладені зусилля, водойма так і не набула повністю прісноводного характеру через значну концентрацію солі в донних відкладах. Обсяги вилову риби не досягли запланованих у проекті опріснення значень. Почалося періодичне цвітіння води й замори риби. Вода також не стала придатною для зрошення. Після припинення будівництва каналу Дунай - Дніпро було запропоновано кілька проектів повернення озера Сасик (Кундук) до природного стану, але ці проекти й досі не реалізовано.

На західному узбережжі Криму є ще кілька озер лиманного походження. Вони безстічні, тому мають солону воду. Найбільше й найсолоніше озеру Криму - Сасик (Сиваш) (див. мал. 98). Його площа - 71 км2, а максимальна глибина - лише 1,2 м. Вода озера — густа ропа, у якій сумарно міститься 190 млн т різних солей.

Мал. 97. Озеро Сасик (Кундук)

Мал. 98. Озеро Сасик (Сиваш)

Мал. 99. Сакське озеро

Кримська сіль - здавна відома природна приправа і консервант. У ній зберігали рибу, м’ясо й овочі. На поверхні води живе багато унікальних одноклітинних водоростей, які виробляють В-каротин, від чого вода стає рожевою або інтенсивно червоною.

Недалеко від озера Сасик (Сиваш) лежить невелике Сакське озеро (7-10 км2), знане своїми лікувальними грязями з часів давніх греків (мал. 99). Лежить нижче рівня Чорного моря на 1,1 м. Нині це неглибоке озеро (не більше метра), штучно розділене земляною косою на дві частини: східна - скарбниця цілющих грязей, західна - джерело солей магнію. Сакське озеро живиться підземними водами й атмосферними опадами. Розорювання земель та їх зрошення навколо озера спричиняють підняття рівня ґрунтових вод, що тягне за собою розпріснення солоних вод і створює загрозу грязьовому курорту.

Озеро Донузлав простягається смугою на 30 км, має стрімкі урвисті високі береги (мал. 100). Його площа - 48,2 км2, а за максимальною глибиною (27 м) озеро є другим в Україні. Солоність Донузлава - 7 %0. На дні відкладаються цілющі грязі. На берегах озера, зарослих тростиною, очеретом і рогозом, гніздяться численні колонії птахів. У 1961 р. в результаті будівництва військово-морської бази для заходу кораблів перешийок між Чорним морем і Донузлавом було розрито, і ці водойми з’єдналися.

• Заплавні озера. Найбільшим прісним озером країни є Ялпуг (мал. 101). Воно лежить у долині Дунаю й має заплавне походження улоговини. Площа поверхні озера - 149 км2. Середня глибина - близько 2 м, максимальна - 5,5 м. Східний і західний береги переважно підвищені, розчленовані ярами, південні - піщані, заболочені, порослі очеретом і рогозом. Улітку вода нагрівається до +24…+25 °С, узимку замерзає, льодовий режим нестійкий. Дно вкрите мулом, на мілководді - піском. Озеро з’єднане протоками з сусідніми озерами, з півночі впадає річка Ялпуг.

Мал. 100. Озеро Донузлав

Мал. 101. Озеро Ялпуг

Воно живиться за рахунок цих джерел і дощових вод. Водойма багата на рибу та раків. Воду озера використовують для зрошення та водопостачання. Поряд з Ялпугом лежать великі прісні заплавні озера Кугурлуй (94 км2), Кагул (90 км2) і низка інших.

У долинах рівнинних річок багато старичних озер. Вони утворилися з частин старого русла річок, які відокремилися піщаними наносами від головного русла річки. Таких озер найбільше вздовж Прип’яті й Десни.

• Карстові озера. На Волині серед лісових масивів лежать мальовничі Шацькі озера, розташовані у міжріччі Прип’яті й Західного Бугу. Їх близько 30. Озера прісні. Шацьке поозер’я являє собою зандрову рівнину, складену білою крейдою. Улоговини озер мають карстове походження: вони утворилися внаслідок розчинення водою крейди. Озера залишаються завжди повноводними завдяки живленню підземними й атмосферними водами, за рахунок водообміну по протоках між озерами. Улітку вода добре прогрівається, узимку замерзає. Береги низькі, пологі, складені піском, галькою, рештками давніх рослин.

В озерах водяться цінні види риб: вугор, канадський сом, в’юн, окунь, щука, лящ, короп, лин та інші. На берегах є місця гніздування лебедів, диких гусей, качок.

Серед Шацьких озер найбільше - Світязь (27,5 км2) (мал. 102). Це рекордсмен серед озер України за глибиною - 58,4 м. Прозорість води дуже висока: дно видно на глибині 3-8 м. Світязь визнано одним із семи природних чудес України.

• Загатне озеро Синевир. В Українських Карпатах серед старезних смарагдових ялин на схилах чарівних гір Горган на висоті 989 м заховалося мальовниче озеро Синевир (мал. 103). Водойма вважається найцікавішим об’єктом однойменного Національного природного парку, однією з візитівок Українських Карпат, одним із семи природних чудес України. Площа озера - 0,04-0,07 км2. Середня глибина - 8-10 м, а найбільша - 24 м. Вода завжди прохолодна: + 10…+19 °С. Через висоту над рівнем моря і достатню глибину прогрівається лише верхній шар води.

Улоговина має загатне походження. Синевир лежить у долині швидкої гірської річки Тереблі (притоки Тиси). У прохолодній і прозорій воді озера живуть три види форелі: озерна, райдужна і струмкова.

Завдання: Через свою малу площу Синевир не показаний на фізичній карті України. Відшукайте його за географічними координатами (48°37' пн. ш., 23°41' сх. д.) і нанесіть на контурну карту.

Мал. 102. Озеро Світязь

Мал. 103. Озеро Синевир

• Карові та вулканічні озера Карпат. У Карпатах на значній висоті розташовані карові озера. Це сліди давнього зледеніння.

Завдання: 1. Пригадайте, що таке кари (або цирки). Як вони утворюються? 2. Розкажіть, що таке морена і як її розпізнати.

У горах України сьогодні немає льодовиків, адже гори не досягають снігової лінії. Однак у періоди давнього похолодання з гірських вершин сповзали язики льодовиків і залишали по собі невеликі заглибини, які згодом заповнилися водою. Так виникли карові озера, що нині охороняються у Карпатському біосферному заповіднику, зокрема Бребенескул, Марічейка, Несамовите.

Озеро Бребенескул - найбільш високогірне озеро України, що розкинулося на дні льодовикового кару між двох гір на висоті 1801 м (мал. 104). Площа озера - 0,61 км2. Найбільша глибина - 2,8 м. Живиться озеро атмосферними та підземними водами. Зовні воно нагадує овал із кам’яними осипищами та крутими берегами, який оточує густий незайманий ліс.

Озеро Несамовите лежить у льодовиковому карі на висоті 1750 м над рівнем моря. Площа озера - близько 400 м2, глибина - 1-1,5 м. Живиться переважно атмосферними опадами. Узимку замерзає. На дні є моренні валуни та піщано- мулисті відклади. Береги вкриті луками, серед яких трапляються похилені від сильного вітру гірські сосни і ялівець.

Озеро Марічейка лежить у льодовиковому карі на висоті 1510 м над рівнем моря. Площа озера - близько 10 тис. м2, глибина - 0,8 м. Крізь тонкий шар чистої прозорої води добре видно рівне замулене дно. Озеро оточують мальовничі ялинові та соснові ліси.

В Українських Карпатах у межах Вулканічного хребта зустрічаються вулканічні озера. Озеро Синє лежить на схилах гірського масиву Синяк на висоті 600 м і має дві лійки - заповнені водою два кратери давнього вулкана. Площа - близько 2 км2. Береги, що складені химерними нагромадженнями уламків скельної породи, заболочені, вкриті очеретом. Живиться озеро підземними джерелами, насиченими сірководнем. Тому вода має цілющі властивості.

На Закарпатті біля міста Хуст на висоті 526 м розташоване Липовецьке озеро (мал. 105). Його площа - 0,18 км2. Холодна прозора вода заповнила лійкоподібну улоговину завглибшки 5-7 м, яка виникла на місці бічного кратера згаслого вулкана. Озеро живиться підземними водами, що надходять із великих глибин. Звідси й пішло повір’я, ніби воно не має дна. З озера сильним струменем тече гірський потік.

Мал. 105. Озеро Липовецьке

Мал. 104. Озеро Бребенескул

Завдання: За географічними координатами нанесіть на контурну карту карові та вулканічні озера Карпат: Бребенескул - 48°06' пн. ш., 24°34' сх. д.; Несамовите - 48°07' пн. ш., 24°32' сх. д.; Марічейка - 48°02' пн. ш., 24°39' сх. д.; Синє - 49°55' пн. ш., 23°33' сх. д.; Липовецьке - 48°20' пн. ш., 23°18' сх. д.

Перевір себе

1. Що таке лимани? Як вони утворюються та де поширені в Україні?

2. Наведіть приклади відкритих і закритих лиманів. Як ступінь сполучення з морем впливає на рівень солоності води у лимані?

3. Назвіть приклади озер України, що відрізняються за походженням улоговин. Покажіть їх на карті.

4. Яке господарське значення мають лимани й озера?

✓5. Поміркуйте, які заходи необхідні для запобігання негативному впливу людини на стан лиманів та озер. Які напрями їх використання є найбільш екологічно обґрунтованими?

Проект для краєзнавця

1. Підготуйте презентацію про озера чи лимани вашої місцевості.

2. Розкажіть, які екологічні проблеми створила людина внаслідок використання вод озер і лиманів у вашому краї.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити