Підручник Географія 9 клас - В. М. Бойко - Підручники і посібники 2017

РОЗДІЛ III ВТОРИННИЙ СЕКТОР ГОСПОДАРСТВА

Тема 4. ВИРОБНИЦТВО МАШИН ТА УСТАТКУВАННЯ

§ 29. ГЕОГРАФІЯ ВИРОБНИЦТВА МАШИН І УСТАТКУВАННЯ СВІТУ

• Пригадайте, які види виробництв охоплює машинобудування.

• Які основні сучасні тенденції розвитку машинобудування?

ЕЛЕКТРОННА ПРОМИСЛОВІСТЬ. Електронна промисловість є найбільш наукомістким і динамічним складником світового машинобудування. Сьогодні немає сфери людської діяльності, у якій не застосовували б її продукцію: електронні компоненти і плати, комп’ютери й периферійне обладнання, радіо- і телекомунікаційне устаткування, засоби мобільного зв’язку, інструменти і прилади контролю, медична й промислова апаратура, офісна техніка й різноманітні товари побутового призначення (аудіо- й відеоапаратура тощо). Проникнення електроніки в сучасне життя — важлива віха людського прогресу.

Електронна промисловість з’явилася насамперед у розвинених країнах. Згодом вона перемістилась у країни з дешевою робочою силою, де компанії США, Західної Європи і Японії розміщували свої виробництва побутової, обчислювальної техніки, засобів зв’язку. Спершу це були східноазійські нові індустріальні країни (Республіка Корея, Тайвань, Сінгапур), у яких згодом з’явилися свої компанії — «законодавці моди» в електроніці. Далі їх коло розширилося завдяки країнам Південно-Східної Азії (Малайзія, Філіппіни, Таїланд), Латинської Америки (Мексика, Бразилія), Центральної і Східної Європи (Чехія, Угорщина, Польща, Словаччина). Найбільшим центром розвитку світової електроніки за останні десятиліття став Китай, частка якого досягла близько 2/5 світового виробництва галузі (табл. 6), а обсяги виробництва продукції значно більші, ніж у США і Японії разом узятих (мал. 125). Сьогодні з’явилися нові «дешеві» країни — Індія, Індонезія, В’єтнам, які більш вигідні для ТНК щодо розміщення нових підприємств електронної промисловості, ніж Китай. Серед західноєвропейських країн найбільшими виробниками продукції електронної промисловості є Німеччина, Франція, Велика Британія, Швейцарія, Італія.

Отже, у світовій електроніці відбувається переміщення виробничих потужностей до країн, що розвиваються. Проте основні прибутки від неї залишаються в економічно розвинених і східноазійських нових індустріальних країнах, компанії яких контролюють світовий ринок продукції і є лідерами в дослідженнях, проектуванні та розробці нових зразків. Американські, японські, південно-корейські і тайванські компанії очолюють рейтинг найбільш прибуткових компаній світу з виробництва електроніки (мал. 126).

Таблиця 6

Частка країн у світовому виробництві продукції електроніки, % (1995 і 2015 рр.)

Країни

1995

2015

Економічно

розвинені

75

31

Решта країн світу

25

69

у т. ч. Китай

2,6

39

Мал. 125. Країни-лідери з виробництва продукції електроніки, млрд дол. США (2015 р.)

Схожа ситуація склалася в окремих підрозділах електронної промисловості, зокрема у виробництві комп’ютерної техніки. Китай тут також абсолютний лідер за виробництвом продукції, китайські фірми з’являються в рейтингах найбільших комп’ютерних компаній. Зокрема, компанія Lenovoвийшла на перше місце у виробництві комп’ютерів, потіснивши конкурентів зі США і Тайваню (мал. 127). А серед виробників планшетів вона на третій позиції після американської Apple(що постачає майже четверту частину світової продукції) і півден-нокорейської Samsung. Натомість компанії Samsungі Appleє незаперечними лідерами у новітньому напрямі електронної промисловості — виробництві смартфонів.

Мал. 126. Найбільші компанії світу за доходами від реалізації продукції електроніки, млрд дол. США (2015 р.)

Світ у просторі й часі

Народження комп'ютера

Першою «ластівкою» на шляху виникнення електронної промисловості було винайдення електронної лампи на початку ХХ ст. Наступними етапами, що привели до революційних змін, були: 1947 рік — винахід транзистора; 1959 — створення кремнієвої інтегральної схеми; 1971 — створення мікропроцесора. Першим комп'ютером вважають механічну обчислювальну машину Z1 німецького інженера Конрада Цузе (19361938 рр). Друге, третє і четверте покоління комп'ютерів з'явилися відповідно після винаходу транзистора, створення інтегральних схем, проектування мікропроцесора. Комп'ютерами п'ятого покоління вважають персональні комп'ютери, які почали випускати із середини 1970-х років.

Мал. 127. Частка провідних компаній у світовому виробництві комп'ютерів (2016 р.)

Мал. 128. Компанія Microsoft — світовий монополіст у виробництві програмного забезпечення (США)

Мал. 129. Компанія Apple— світовий лідер з виробництва планшетів iPad, смартфонів iPhone(США)

АВТОМОБІЛЕБУДУВАННЯ. Поряд з електронною промисловістю, автомобілебудування є провідним виробництвом машинобудування світу за вартістю виробленої і реалізованої продукції. Це пояснюється кількома причинами. По-перше, зберігається стійкий попит на автомобілі — головний транспортний засіб сучасності; по-друге, автомобілебудування «притягує» супутні виробництва та активізує розвиток інших галузей як постійний споживач металу, скла, гуми, фарб, пластмас, текстилю, електронного обладнання, паливно-мастильних матеріалів тощо; по-третє, автомобілебудування належить до виробництв середнього рівня складності, що найбільшою мірою відповідає кваліфікації представників робітничих професій в індустріальному суспільстві.

Становлення і розвиток сучасної автомобілебудівної промисловості відбувалися подібно до інших виробництв машинобудування. Виникнувши наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст. у Європі і США, автомобілебудування у першій половині ХХ ст. поширилося територією колишнього СРСР і Японії, у другій половині ХХ ст. — у деяких нових індустріальних країнах (Республіці Корея, Бразилії), а згодом охопило чимало країн в Азії та Центральній Європі. Тривалий час лідерами з виробництва автомобілів були США і Японія (США— найбільший виробник вантажівок, а Японія — легкових автомобілів).

Починаючи з 2009 р., перше місце посів Китай, який з року в рік нарощує обсяги виробництва (насамперед легковиків), випереджуючи колишніх лідерів (табл. 7).

Світ у просторі й часі

Спеціалізація — автомобілебудування

Серед десяти найбільших за обігом коштів промислових компаній світу чотири спеціалізуються на виробництві автомобілів: ToyotaMotor(Японія) — найбільший світовий виробник автомобільної техніки, який на підприємствах у 22 країнах випускає понад 9 млн одиниць продукції під брендами Toyota(«Тойота»), Lexus(«Лексус»), Scion(«Сайон»), Daihatsu(«Дайхатсу»), Hino(«Хіно»); GeneralMotors(«Дженерал моторз») (США); Daimler(«Даймлер») (Німеччина); FordMotorCompany(«Форд Мотор Кампані») (США).

Таблиця 7

Країни-лідери з виробництва автомобілів, млн штук (2016 р.)

Країна / світ

Усього

Легкові автомобілі

Китай

28,1

24,4

США

12,2

3,9

Японія

9,2

7,9

Німеччина

6,0

5,7

Індія

4,5

3,8

Республіка

Корея

4,2

3,9

Мексика

3,6

2,0

Іспанія

2,9

2,4

Канада

2,4

0,8

Бразилія

2,2

1,8

Світ

95,0

72,1

Серед регіонів світу безперечне лідерство належить Азії (понад 50 % світового виробництва), де, крім згаданих вище країн, автомобілебудування стрімко розвивається в Індії, Таїланді, Індонезії, Ірані, Малайзії, Туреччині. В Європі майже усі країни,за незначним винятком, мають автомобілебудівну промисловість. Найбільш розвинена вона в Німеччині, Франції, Іспанії, Великій Британії, Італії, Росії, Чехії, Швеції. В Америці, крім США, в автомобілебудуванні помітними гравцями є Канада, Мексика та Бразилія.

Хоча за обсягами виробництва Китай займає чільні позиції, але жодна китайська автомобілебудівна компанія поки що не стала серйозним конкурентом найбільшим світовим виробникам автомобілів. До таких належать японські, західноєвропейські, американські та південно-корейські фірми (мал. 130). Усі вони є транснаціональними корпораціями, мають складальні підприємства в багатьох країнах світу, де нерідко виробляють значно більше продукції, ніж у країні свого базування. Наприклад,Toyotaскладає 60 % автомобілів поза Японією, Volkswagen— 70 % поза Німеччиною, аFiat— понад 80 % поза територією Італії.

Усі провідні автомобілебудівні компанії світу сьогодні активно працюють над створенням екологічно чистих автомобілів, які споживали б значно менше вуглеводневого пального (бензину, газу чи дизельного), поєднували його з електротягою (гібридні автомобілі) чи повністю від нього відмовилися (електромобілі на акумуляторах, авто з двигуном внутрішнього згоряння, що працює на водні тощо). У цьому сегменті виробництва з’являються новітні компанії, наприклад, американські Teslaта FaradayFuture(розробка електромобілів), британська Riversimple(воднемобілі).

Мал. 130. Найбільші автомобільні компанії світу за обсягом виробництва, млн штук (2015 р.)

ЛІТАКОБУДУВАННЯ. Виробництво літаків є складником авіаційно-космічної промисловості. Це наукомісткий вид діяльності, розвиток якого однаковою мірою залежить від сучасних конструкційних матеріалів, що їх постачають металургія та хімічна промисловість, та електронного обладнання літаків, ракет, супутників (авіоніки). Таке поєднання є доволі унікальним, а виробництво — витратним, тому коло країн, здатних випускати літаки й космічні апарати, обмежене.

Літакобудування почало формуватися на початку ХХ століття. Інтерес до виробництва військових літаків виник за часів останніх світових воєн, а цивільних — у другій половині ХХ ст. Сьогодні світове лідерство в цій галузі належить США, країнам ЄС, Росії, Бразилії та Канаді. У цивільному авіабудуванні світу домінують дві великі корпорації: американська Boeing(«Боїнг») та об’єднана європейська Airbus(«Ейрбас»). Ключовою їх особливістю є розпорошення виробництва по всій території країни (США) або кількох країн (Франції, Німеччини, Великої Британії та Іспанії). Прогнозують, що до переліку передових авіабудівників невдовзі долучиться Китай, який почав виробництво пасажирських літаків рівня авіалайнерів світових гігантів. Виготовлення окремих типів цивільних літаків характерне також для низки країн Європи (України, Італії, Швеції, Швейцарії, Австрії, Чехії), Азії (Японії, Індії, Ірану), Аргентини.

СУДНОБУДУВАННЯ. Виробництво суден належить до найдавніших у транспортному машинобудуванні.

Воно тривалий час було надзвичайно важливим для багатьох приморських країн, які долучалися до системи міжнародних торговельних відносин.

Тепер через низьку економічну ефективність, значну матеріаломісткість, тривалий виробничий процес суднобудування для багатьох країн стало не пріоритетним.

Мал. 131. Boeingамериканської ТНК — найбільш масові літаки у світі

Мал. 132. Китай — світовий лідер з виробництва суден-контейнеровозів

Перед початком Другої світової війни лідером світового суднобудування була Західна Європа, яка забезпечувала 80 % виробництва всіх кораблів. У ХХІ ст. географія світового суднобудування докорінно змінилася. Три східноазійські держави — Китай, Республіка Корея і Японія — спускають на воду 90 % усіх вироблених у світі суден.

ВЕРСТАТОБУДУВАННЯ. Це виробництво визначає світовий науково-технічний розвиток. Верстатобудування виробляє машини для обробки різноманітних матеріалів: метало- та деревообробні верстати, автоматичні й напівавтоматичні машинобудівні лінії, ковальсько-пресове, ливарне та інше обладнання. У наш час стрімко зростає виготовлення верстатів з програмним управлінням, комп’ютеризованих верстатів, а також промислових роботів.

У світовому верстатобудуванні сформувалась відносно невелика група країн, які постачають на міжнародні ринки найбільше металообробного устаткування: Японія, Німеччина, Італія, Швейцарія, США, Тайвань. Найбільшим виробником і водночас споживачем продукції є Китай. Лідерами у світі з виробництва і продажу промислових роботів є Японія (більше половини світового виробництва) і Німеччина.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Які види машинобудівної діяльності за часом своєї появи належать до нових і новітніх, а які — до старих?

2. Яку продукцію виробляє електронна промисловість? Назвіть країни, що є світовими лідерами з виробництва комп'ютерів.

3. Які тенденції спостерігають у розвитку і розміщенні виробництв автомобільної промисловості світу?

4. Назвіть чинники, від яких залежить розвиток сучасного літакобудування. Чому коло країн — виробників літаків обмежене?

5. Як змінилися країни — лідери світового суднобудування в останні десятиліття?

Поміркуйте, чому Азійський регіон має найвищі темпи розвитку машинобудування в сучасному світі.

ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ

Складіть перелік продукції електронної промисловості, якою ви користуєтеся вдома чи під час навчання в школі, за групами призначення:

група 1 — комп'ютерна техніка;

група 2 — мобільні телефони, смартфони;

група 3 — офісна техніка.

Укажіть, які компанії і де її виробили.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити