Підручник Географія 9 клас - Т. Г. Гільберг - Оріон 2017

Розділ 4 ТРЕТИННИЙ СЕКТОР ГОСПОДАРСТВА

ТЕМА 3. ТУРИЗМ

Ви дізнаєтесь

♦ про види туризму

♦ чим відрізняються поняття «туризм», «рекреаційні ресурси», «інфраструктура туризму»

і навчитесь

♦ пояснювати вплив природних і суспільних чинників на розвиток туризму

♦ характеризувати особливості основних туристичних регіонів світу

♦ показувати на карті основні райони туризму в Україні

♦ обґрунтовувати рівень розвитку туризму в окремих регіонах, країнах, районах України

§ 42. Туризм та його види. Туризм в Україні

Чи доводилось вам подорожувати? З якою метою?

ТУРИЗМ ЯК СКЛАДОВА НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ. Туризм — активний відпочинок, що позитивно впливає на зміцнення здоров’я, фізичний розвиток людини та пов’язаний з перебуванням за межами постійного місця проживання. У багатьох країнах світу туризм відіграє значну роль у функціонуванні економіки й зайнятості населення. Він сприяє регіональному розвитку.

Особливе значення має розвиток туризму для сфери послуг. Готельно-ресторанна мережа й виготовлення сувенірів орієнтовані саме на туристів. Кожен, хто мандрує, привозить на згадку певні сувеніри. Це підтримує місцеві народні промисли та виробництво певних видів «люксових» товарів.

ЧИННИКИ РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ В РЕГІОНІ, КРАЇНІ. Розвиток туризму залежить від запитів та інтересів населення. Туризм зумовлений наявністю на певній території місць, сприятливих для відпочинку й оздоровлення. Також важливе значення має наявність пам’яток природної й культурної спадщини. Тому виділяють природні та створені людиною рекреаційні ресурси.

Рекреаційні ресурси — природні й природно-технічні об’єкти та явища природи, які мають комфортні властивості для відновлення фізичних, духовних і нервово-психічних сил людини.

Рекреаційно-туристські ресурси поділяють на дві групи (мал. 130).

Мал. 130. Основні рекреаційно-туристичні ресурси

Поєднання на певній обмеженій території рекреаційно-туристичних ресурсів дозволяє використати її для відпочинку й оздоровлення людей. При цьому важливе значення має її доступність, зручне положення щодо основних транспортних магістралей, доброзичливе ставлення місцевого населення до приїжджих і безпечність перебування.

ВИДИ ТУРИЗМУ. Розрізняють два великі класи подорожей:

■ внутрішні — здійснюють громадяни відповідної країни в її межах;

■ міжнародні — поїздки за кордон.

Найпоширенішими видами туризму є: оздоровчий (лікування й відпочинок), пізнавальний (поїздки культурно-історичними місцями, круїзні подорожі), спортивний (полювання, рибальство, альпінізм) та ін. (мал. 131).

Мал. 131. Основні види туризму

Розвиток туризму вказує на високу якість і рівень життя населення. Він сприяє налагодженню контактів між людьми в різних країнах світу. Тому туризм розглядають як важливу складову міжнародних відносин.

ТУРИСТИЧНА ІНФРАСТРУКТУРА. Туристична інфраструктура — сукупність установ і закладів туристичної діяльності (заклади тимчасового перебування, підприємства харчування, транспорту, заклади культури, спорту тощо), у яких забезпечено прийом, обслуговування й перевезення туристів. Вона має соціальну та виробничу складові.

Розвиток соціальної інфраструктури має відповідати високим стандартам обслуговування туристів. Найважливішими її елементами є заклади громадського харчування та тимчасового перебування (мал. 132).

Система громадського харчування — сукупність ресторанів, барів, кафе, їдалень, пунктів швидкого приготування їжі та самообслуговування. Харчування туристів може бути окремим видом туризму, як-от гастрономічний. Це своєрідний спосіб пізнання культури, традицій народу країни перебування.

Важливе місце в наданні послуг посідають заклади тимчасового перебування — належним чином облаштовані місця для проживання (переважно ночівлі) приїжджих. Їхня комфортність є основою якості обслуговування туристів. Найпоширенішими серед них є готелі, мотелі, туристичні бази (мал. 132).

Нині більшість туристів переважно купують туристичні тури за принципом «усе включено» (послуги з переїзду, проживання, харчування, доступу до основних місць відпочинку). Поширення систем бронювання туристичних послуг у мережі Інтернет дозволяє самостійно обирати та складати маршрут своєї майбутньої мандрівки.

Важливою складовою туризму є транспортні послуги з доставки туристів до місць відпочинку. Переважно переміщуються у групових поїздках, організованих туроператорами. Для потреб туристів функціонують спеціальні туристичні пасажирські поїзди на залізницях, нерегулярні туристичні авіарейси в цивільній авіації (чартерні рейси), круїзні морські й річкові пасажирські перевезення, автобусні туристичні тури тощо.

Мал. 132. Типи закладів розміщення туристів

Найпоширенішим видом туризму є тури вихідного дня. Їх організовують туристичні фірми у вихідні та святкові дні. Це зазвичай пізнавальні поїздки до історико-культурних пам’яток або оздоровчо-відпочинкові.

ТУРИЗМ В УКРАЇНІ. Традиційні маршрути відомі кожному з нас. Нині в Україні постають такі нові його форми, як сільський (зелений) туризм. Мережі приватних закладів відпочинку та оздоровлення побудовано в усіх регіонах держави.

Іноземних туристів насамперед приваблюють пам’ятки архітектури й мистецтва, місця проживання їхніх предків на теренах нашої держави, санаторно-лікувальні установи.

ПРИРОДНІ РЕКРЕАЦІЙНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ. Різноманітні природні рекреаційні ресурси (кліматичні, біологічні, гідрологічні, ландшафтні, джерела мінеральних вод, лікувальні грязі тощо).

В Україні є унікальні місця лікувального туризму. На їхній основі збудовано водолікувальні заклади. Найбільша їхня кількість зосереджена в західній частині держави (переважно Закарпатській і Львівській областях). Це такі відомі курорти, як Хмільник (Вінницька область), Трускавець, Моршин, Немирів, Шкло (усі у Львівській області), Миргород (Полтавська область), Шаяни, Свалява, Солотвино (усі в Закарпатській області).

В Україні грязьові курорти функціонують у Бердянську (Запорізька область), Куяльнику й на Хаджибейському лимані (Одеська область), на озері Сиваш (Херсонська область) тощо.

Гірсько-рекреаційні ресурси зосереджено в Карпатах і Кримських горах. У Карпатах діють такі відомі гірськолижні центри, як Славське (Львівська область), Буковель, Яремче (Івано-Франківська область) та ін. У Кримських горах поширений альпінізм, кінний і піший туризм.

Наймасовішим є пляжний відпочинок на узбережжі Азовського й Чорного морів. Найціннішими з огляду туризму й рекреації є ділянки морського узбережжя на Південному березі Криму та в районі Великої Одеси.

З рекреаційною метою використовують також узбережжя озер, ставків і річок. Набув розвитку відпочинок на берегах Шацьких озер.

ОБ’ЄКТИ ВСЕСВІТНЬОЇ СПАДЩИНИ ЮНЕСКО В УКРАЇНІ. До Всесвітньої спадщини людства належать об’єкти матеріальної та духовної культури. Нині є шість таких культурних об’єктів (архітектурні ансамблі Софії Київської, Києво-Печерської лаври, ансамбль історичного центру Львова, стародавнє місто Херсонес Таврійський, резиденція митрополитів Буковини й Далмації, дерев’яні церкви Карпатського регіону, пункти геодезичної дуги Струве), одна природна (Букові праліси Карпат) і дві пам’ятки нематеріальної культури (українські козацькі пісні та петриківський розпис).

ТУРИСТИЧНІ РАЙОНИ В УКРАЇНІ. Туристичний район рія, забезпечена інфраструктурою й системою організації туризму. Основою їхнього формування є відповідні туристично-рекреаційні ресурси, що й визначають їхню спеціалізацію. Наприклад, природні кліматичні ресурси Південного берега Криму сприяли створенню тут морських курортів (Ялта, Феодосія, Алушта), а культурно-історичні пам’ятки Львова(площа Ринок, Успенська церква, Вірменський собор та ін.) стали базою для формування відомої в Україні дистінації (географічної території, привабливої для туристів).

? З курсу фізичної географії України пригадайте, де вони розміщені.

Дізнайтеся більше

Геодезична дуга Струве — унікальний об’єкт у Всесвітній спадщині ЮНЕСКО, який напряму пов’язаний з географічною наукою. Він єдиний у світі, елементи якого розташовано одночасно на території дев’яти країн (у т.ч. в Україні).

? Які пам’ятки у вашій області ви запропонували би внести до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО?

В Україні найінтенсивніше в рекреаційно-туристичному плані розвивається Південний і Карпатський туристичні райони, а також відповідні об’єкти у старовинних містах Київ, Львів, Чернігів тощо.

Південний туристичний район охоплює узбережжя Азовського й Чорного морів. У його складі виділяють район Одеських, Миколаївських, Херсонських, Приазовських курортів.

До Одеських курортів належать населені пункти, розміщені від Кароліно-Бугаза до Хаджибейського лиману. Основним видом туризму тут є морський відпочинок, а також відвідання пам’яток культури й мистецтва в містах Білгород-Дністровський і Одеса. Особливе місце займає використання в рекреаційних цілях лікувальних грязей Хаджибейського та Куяльницького лиманів.

До складу Миколаївських курортів належать населені пункти від Коблево до Очакова. Основним видом туризму тут є морський відпочинок, а також відвідання об’єктів природно-заповідного фонду України на території Миколаївської області.

До складу Херсонських курортів входять населені пункти від Залізного порту до Хорлів. Основним видом туризму тут є морський відпочинок, а також відвідання об’єктів природно-заповідного фонду України на території Херсонської області. Особливістю цієї групи курортів є орієнтація на відпочинок й оздоровлення дітей і підлітків.

До складу Приазовських курортів входять населені пункти, що розмістились на березі Сивашу та морських кіс Азовського моря й навколо Молочного лиману. Переважно тут відпочивають діти та підлітки, а також люди, які потребують грязелікування.

Особливе місце серед усіх курортних і туристичних місцевостей України займає Крим. На території півострова, а особливо на його південному березі, зосереджені різноманітні туристичні об’єкти та заклади відпочинку й оздоровлення.

Карпатський туристичний район відповідає Карпатській гірській країні. У його складі виділяють район переважно гірсько-лижного туризму в центральних районах Українських Карпат і лікувально-оздоровчого спрямування в передгір’ях Закарпатської та Львівської областей.

Для лікувальних цілей використовують відомі види мінеральних вод «Нафтуся», «Моршинська», «Поляна Квасова», «Свалява», а також озокерит у санаторно-курортних закладах Львівської області.

На решті території України триває процес формування відповідних туристичних районів на базі місцевих туристичних ресурсів, розбудова закладів готельно-ресторанного бізнесу.

? З курсу фізичної географії України пригадайте, які відомі об’єкти природно-заповідного фонду розміщені на території Херсонської області.

Мал. 133. Зелений туризм — запорука розвитку українського села

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• Туризм є важливою складовою світової економіки. Його розвиток свідчить про позитивні зміни в рівні та якості життя населення.

• Серед видів туризму найголовнішими є оздоровчий, пізнавальний, спортивний, лікувальний.

• Розбудова готельно-ресторанної мережі та облаштування пам’яток культури й мистецтва для прийому туристів є основою розвитку туризму. Особливо важливо розвивати транспортну доступність відповідних туристичних місць.

• Україна має різноманітні рекреаційні ресурси. Найцінніші з них внесено до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Знаю і вмію обгрунтувати

1. Чому туризм у світі нині визначає якість життя населення?

2. Схарактеризуйте роль туризму у світовому господарстві.

3. Подумайте, чому туризм, на розвиток якого впливають природні умови, належить до третинного сектора економіки.

4. Поясніть, як туризм впливає на розвиток інших видів економічної діяльності.

5. Які складові туристичної інфраструктури є у вашій області?

6. Складіть маршрути для різних видів туризму у своїй області. Виділіть перспективні рекреаційні території та об’єкти. Чим вони привабливі для туристів?

7. Поясніть, чому найбільше закладів лікувального туризму в Україні зосереджено у Львівській області.

Працюю з картою

Нанесіть на контурну карту об’єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні та туристичні райони.

Шукаю в Інтернеті

Використовуючи інтернет-ресурси, дізнайтесь про об’єкти, включені до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО на території України.

Генерую ідеї

Уявіть, що ви туристичний менеджер. Розробіть туристичний проспект своєї області для іноземних туристів з позначенням унікальних об’єктів культурної та історичної спадщини, місць важливих подій, осередків народних промислів, закладів сільського (зеленого) туризму (мал. 133).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити