Підручник Географія 9 клас - Т. Г. Гільберг - Оріон 2017

Розділ 4 ТРЕТИННИЙ СЕКТОР ГОСПОДАРСТВА

ТЕМА 5. ФІНАНСОВІ ПОСЛУГИ. КОМП'ЮТЕРНЕ ПРОГРАМУВАННЯ

§ 46. Комп'ютерне програмування як вид економічної діяльності

Пригадайте з курсу інформатики, що таке інформаційні технології.

КОМП’ЮТЕРНЕ ПРОГРАМУВАННЯ. Вид економічної діяльності, що передбачає розроблення, модифікацію, тестування та технічну підтримку програмного забезпечення.

Світовий лідер з виробництва програмного забезпечення, надання послуг і розробки інтернет-технологій для персональних комп’ютерів та серверів «Майкрософт» пропонує широкий спектр програмних продуктів ділового й персонального призначення, використання яких значно підвищує ефективність роботи та дозволяє застосувати новітні досягнення інформаційних технологій на роботі, удома, у навчанні.

«АйБіЕм» пропонує широкий спектр програмного забезпечення, додатків, операційних систем для всіх типів обчислювальних машин, дозволяючи своїм клієнтам отримати максимальні вигоди від використання нових технологій ери електронного бізнесу.

«ІнтелСек’юриті» дозволяє підприємствам, організаціям державного сектора й домашнім користувачам безпечно й ефективно застосовувати інтернет-технології. Компанія пропонує перевірені попереджувальні рішення захисту для систем, мереж і мобільних пристроїв у всьому світі.

«Прадотек Корпорейшен» — лідер з розробки та виробництва мультифункціональних пристроїв для безпеки, ідентифікації, аутентифікації та надання платіжних послуг.

«Даймонд Технолоджі» — лідер з розробки та продажу систем безпеки і відеоспостереження. Компанія представляє ряд рішень для мобільного відеоспостереження штатних одиниць різних служб: поліції, Служби безпеки України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної прикордонної служби України та ін.

АУТСОРСИНГ, ЙОГО ПЕРЕВАГИ. Аутсорсинг — це інструмент управління підприємством, спрямований на підвищення його ефективності та конкурентоспроможної діяльності. Він передбачає укладання контракту між замовником (підприємством) і постачальником (аутсорсером) з метою виконання останнім як основних, так і допоміжних бізнес-функцій і бізнес-процесів замовника за певну плату. Види аутсорсингу подано на малюнку 146.

Найбільшого розвитку у світі набув ІТ-аутсорсинг. Основною причиною цього є ресурсозатратність і трудомісткість операцій у сфері інформаційних технологій. Тому більшість підприємств передають зазначені функції зовнішнім спеціалізованим підрядникам. Добре розвиненим є також аутсорсинг бізнес-процесів.

Аутсорсинг дозволяє компанії-замовнику скоротити витрати й значно знизити трудомісткість на експлуатацію інформаційних систем і додатків, концентруватись на основних бізнес-процесах компанії, не відволікаючись на допоміжні.

Мал. 146. Основні види аутсорсингу

Передача зовнішнім партнерам цих функцій має низку стратегічних переваг (мал. 147).

У розвинених країнах організації витрачають на абонентське обслуговування не менше половини всього бюджету, відведеного на IT. Попит на послуги абонентського IT-обслуговування в найближчі роки буде постійно підвищуватись і в нашій країні. Підставою для цього стала значна фінансова ефективність використання IT-аутсорсингу, а також широке поширення інформаційних технологій та переоснащення підприємств.

Мал. 147. Основні переваги аутсорсингу

СВІТОВИЙ РИНОК ПРОГРАМУВАННЯ ТА АУТСОРСИНГУ. До світового інформаційного ринку належать такі регіональні ринки (мал. 148 на с. 258):

Європейський (у т.ч. СНД) — медіа-послуги, телекомунікації, приладобудування, послуги реклами, зв’язки з громадськістю, лобіювання, послуги кредитно-довідкового бюро, продукти та послуги інформаційної безпеки, електронна комерція, послуги мережі Інтернет, послуги електронного врядування, розважальний бізнес.

Азіатсько-Тихоокеанський — послуги з офшорного програмування, ноу-хау, сервісу Інтернет, електронної комерції, ринку реклами, програмного забезпечення.

Північноамериканський — усі інформаційні продукти та послуги на світовому ринку.

Мал. 148. Частка у світовому ринку ІТ-послуг, 2015 р.

Латиноамериканський — виробництво серіалів і розважальних телестрічок.

Африканський — послуги телебачення, мережі Інтернет, телекомунікацій.

Формування інформаційного ринку відбувається одночасно з розвитком інформаційної індустрії. У глобальній економіці спостерігається швидкий розвиток високих технологій, їхнє широке застосування у світовій торгівлі. Найбільший попит мають інформаційно-комунікаційні технології, комплексні технології, продаж ноу-хау.

АУТСОРСИНГ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ (ІТ-АУТСОРСИНГ) УКРАЇНИ. Інформаційні технології в Україні демонструють найкращу динаміку розвитку серед інноваційних сфер діяльності. Світовим лідером з IT-аутсорсингу є Індія. Іншим привабливим місцем для цього виду діяльності є Східна Європа. Україна посідає перше місце серед країн Центральної та Східної Європи за обсягом IT-аутсорсингу (мал. 149).

Розвиток IT-аутсорсингу позитивно впливає на економічний розвиток країни. У перспективі це приведе до формування нових тенденцій у розвитку української економіки.

Україна посідає четверте місце у світі за кількістю сертифікованих ІТ-спеціалістів (після США, Індії, Росії). Наша держава входить до ТОП-30 локацій для передачі замовлень на розробку програмного забезпечення. Це свідчить про наявність величезного потенціалу в розвитку цього виду діяльності.

Українські спеціалісти займаються переважно розробкою програмного забезпечення на замовлення компаній із Західної Європи та США.

Зважена політика сприяння розвитку ІТ-аутсорсингу може перетворити цю діяльність на потужний чинник зростання національної економіки.

Також досить поширеним в Україні є надання послуг фрілансу. Фріланс має багато спільного з IT-аутсорсингом. Фрілансери й ІТ-аутсорсери є позаштатними працівниками компаній, які їх наймають. У разі застосування аутсорсингу підрядником є певна компанія, а у випадку фрілансу — окремий позаштатний працівник. В Україні фрілансерами зазвичай називають людей, які виконують будь-яку роботу через мережу Інтернет на відстані.

Мал. 149. Динаміка розвитку ринку аутсорсингу в Україні, млн дол. США

Фріланс поширений серед дизайнерів, програмістів, оптимізаторів, копірайтерів, перекладачів, учасників партнерських програм, інженерів-конструкторів. Функціонує багато спеціалізованих сайтів, покликаних допомогти фрілансерам знайти чергове замовлення.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• Світовий ринок аутсорсингу має тенденцію до зростання.

• Світовий інформаційний ринок включає такі регіональні ринки: Європейський, Азіатсько-Тихоокеанський, Північноамериканський, Латиноамериканський, Африканський.

• Україна посідає першу позицію за обсягом IT-аутсорсингу серед країн Центральної та Східної Європи.

• Фрілансери — це люди, які виконують будь-яку роботу через мережу Інтернет.

Знаю і вмію обґрунтувати

1. Що таке аутсорсинг? Які його ознаки?

2. Назвіть види аутсорсингу.

3. Схарактеризуйте регіональні ринки інформаційних послуг.

4. Підготуйте проект «Фрілансер — сучасна професія».

5. Використовуючи додаткові джерела інформації, назвіть позитивні й негативні наслідки розвитку фрілансу в Україні.

Працюю з картою

Позначте на контурній карті країни-лідери на ринку ІТ-аутсорсингу.

Шукаю в Інтернеті

Використовуючи інтернет-ресурси, знайдіть інформацію про відомі в усьому світі українські компанії у сфері IT-технологій (мал. 150).

Генерую ідеї

Спрогнозуйте подальшу долю ринку IT-послуг України.

Мал. 150. Офіс однієї з найбільших IT-компаній України «ЕРАМ» у м. Києві

АКАДЕМІЯ НЕСТАНДАРНИХ РІШЕНЬ

КЕЙС 7

ОБГОВОРЮЄМО ПУБЛІКАЦІЮ

Ознайомтесь із прес-релізом «Консорціум чотирьох країн опрацює відтворення водного шляху з Херсона до Гданська». Висловіть свою думку про те, чи можливе відновлення судноплавства цим маршрутом. Як це вплине на розвиток господарства та екологічний стан Полісся?

«Міжнародний консорціум на чолі з Морським інститутом у Гданську (Польща) підписав 29 січня в Мінську контракт із підприємством «Дніпро-Бузький водний шлях» (Білорусь) про проведення дослідження щодо можливості відтворення водного шляху між Балтикою й Чорним морем.

Пролягаючи територією Польщі, Білорусі та України, магістраль Е-40 сполучає порти Гданська й Херсона по річках Вісла, Західний Буг, Прип’ять і Дніпро. Однак сьогодні судна не можуть проходити по її відрізку на річці Західний Буг, між Варшавою та Брестом, який є майже несудохідним. Ця ділянка Е-40 також перетинає Екопарк, що належить до європейської природоохоронної мережі Natura 2000.

Е-40 зможе пропускати до 4 млн т вантажів щорічно, що значно спростить торгівлю між Україною, Польщею та Білоруссю…»

З офіційного сайта Державного підприємства «Адміністрація морських портів України», 31 січня 2015р.

КЕЙС 8

ДИСКУТУЄМО

Чи погоджуєтеся ви з поданим визначення поняття «банк»? Запропонуйте своє.

«Банк — це місце, де вам позичають зонтик у ясну погоду, а потім просять повернути, коли починається дощ».

Американський письменник Роберт Фрост

КЕЙС 9

ЗМАГАННЯ «ЇДЕМО НА МОРЕ!»

Учні класу обирають місто своєї області, з якого їм слід виїхати до місця відпочинку на морі. За допомогою розкладу «Укрзалізниці» та руху регулярних пасажирських автобусів відповідного міста учні мають з’ясувати час і маршрут, необхідний для переїзду між містами відповідно рейсовим автобусом і пасажирським поїздом та кількість пересадок і вартість проїзду. Переможе той учень, який зможе якнайшвидше і з мінімальними витратами доїхати до місця відпочинку.

КЕЙС 10

ДІЛОВА ГРА «ГЕОГРАФІЯ ТУРИЗМУ В МОЄМУ РЕГІОНІ»

Ролі: підприємці — (дві-три команди із чотирьох осіб у кожній), які працюють у туризмі у своєму регіоні; інвестори — усі інші учні класу.

Обладнання: проектор для презентацій; спеціальна валюта «гео» для голосування за кращий проект.

Завдання для підприємців. Професійно, переконливо й привабливо представити туристичні принади свого регіону, щоб в інвесторів з’явилось бажання вкласти свої кошти в розвиток туризму.

КЕЙС 11

САМОСТІЙНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

■ З’ясуйте, як реформа децентралізації у вашій області вплине на розміщення закладів освіти й охорони здоров’я. Чи поліпшиться матеріально-технічна база цих закладів і якість послуг, які вони надають?

■ Кожному з вас доводилося чути слова «Хворобу простіше попередити, ніж лікувати». Дізнайтеся в шкільної медсестри перелік хвороб, на які найчастіше хворіли учні вашої школи за останні три роки. Користуючись отриманими даними, побудуйте діаграму, яка відображає кількість учнів, які хворіли на ту чи іншу хворобу у відповідному навчальному році.

■ Дізнайтеся, яких профілактичних заходів необхідно вживати для запобігання поширення цих захворювань. Користуючись Інтернетом, знайдіть санаторно-курортні заклади або пансіонати в Україні, де здійснюють профілактику й реабілітацію після цих захворювань. Запропонуйте заклад, що найкраще підходить для відповідно: категорії учнів, зважаючи на зручність проїзду, термін і вартість перебування.

МІЦНІ ЗНАННЯ — СТРАТЕГІЧНЕ МИСЛЕННЯ

1. Який чинник зумовив виняткову роль залізничного транспорту в Україні?

2. Поясніть, чому в Україні відсутній космодром.

3. Поясніть чинники появи хабів у світі.

4. Чому в Україні відсутні регулярні морські перевезення між вітчизняними портами в Азовському й Чорному морях?

5. Чому національний швидкісний коридор проходить зі сходу на захід, а не з півночі на південь України?

6. У більшості розвинених країн світу частка вуличної торгівлі дуже незначна. В Україні цей показник є ще високим. Які причини цього явища? Яких заходів треба вжити для його зменшення?

7. Поясніть, чи залежать обсяги торгівлі між країнами від рівня їхнього економічного розвитку та інтеграційних процесів у світі.

8. Назвіть і схарактеризуйте показники зовнішньої торгівлі. Що таке експорт, імпорт, торговельний баланс та сальдо балансу?

9. Поміркуйте, чому туризм називають феноменом ХХ ст.

10. Які ви знаєте види туризму?

11. Що таке туристична інфраструктура? Як вона впливає на розвиток туризму?

12. Які рекреаційні ресурси характерні для вашої області? Які види туризму доцільно розвивати?

13. Яку роль відіграє туризм у світовому господарстві?

14. Давньокитайський філософ Конфуцій зазначав: «Того, хто не дбає про своє майбутнє, найближчим часом чекають неприємності». Як ви розумієте ці слова?

15. Чи погоджуєтеся ви з висловлюванням українського вченого Михайла Ільченка: «Не задіявши у виробництво власну науку та інновації, Україна буде фінансувати дослідження інших країн»? Свою відповідь обґрунтуйте.

16. Поясніть вплив глобалізації на розміщення фінансових установ.

17. Що таке банк? Які його функції?

18. Що таке офшорні зони? Із чим пов’язане їхнє виникнення?

19. Назвіть причини нестабільності банківської системи України.

20. Зазначте основні переваги аутсорсингу.

21. Використовуючи різноманітні джерела інформації, схарактеризуйте особливості Африканського, Близькосхідного й Південно- азіатського туристичних мікрорегіонів (на вибір).

22. Які види туризму належать до пригодницького? Зазначте райони розвитку екстремального туризму.

23. Чому в Україні у 2000-і роки бурхливо розвивається аутсорсинг у сфері ІТ-технологій?

24. Як ви розумієте американське прислів’я: «Гроші, витрачені для розвитку розуму, ніколи не витрачені даремно»?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити