Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Ранок 2017

Шановні дев'ятикласниці та дев'ятикласники!

Наші уявлення про навколишній світ формує кожна наукова дисципліна. Цілісні уявлення про природу нашої планети, людське суспільство, образ певної території дає географія. Її роль у системі наук унікальна. Наукові дослідження переконливо довели, що географія — єдина наука, яка об’єднує багатогранні знання про природу Землі та життєдіяльність людей.

Якщо зараз ви тримаєте в руках цей підручник, отже, ви зробили свідомий вибір щодо поглибленого вивчення географії. Цей вибір, імовірно, пов’язаний із подальшою професійною діяльністю, що матиме географічну складову.

Минулого навчального року ви вивчали географію України, досліджували багатства, якими наділила її природа, знайомилися із закономірностями формування, розвитку та розміщення населення й господарства.

Із плином часу ви дорослішаєте, розширюється та поглиблюється коло ваших інтересів. Дорослішим і глибшим стає світ, який вас оточує, і світ географії також. Ви, мабуть, помітили, що на зміну красномовним описам природи на уроках географії минулого навчального року прийшли аналітичні огляди, подорожі, робота зі статистичними довідковими матеріалами, враження від мальовничих пейзажів довкілля змінилися на визначення способів їх збереження та примноження.

У 9 класі ви розпочинаєте вивчення шкільного географічного курсу «Економічна і соціальна географія світу». Знання, здобуті під час вивчення попередніх курсів географії, стануть вам у пригоді цього навчального року. Ви отримаєте уявлення про політичну карту, дізнаєтеся про динаміку кількості населення світу, актуальні проблеми людства, основи соціально-економічних відносин між країнами, шляхи розвитку світового господарства тощо.

Цей підручник відрізняється від його попередників, так само як доросле життя відрізняється від дитинства. І йдеться не лише про появу іншої назви курсу — «Економічна і соціальна географія світу». Річ у тім, що саме ця навчальна книга допоможе вам бути обізнаними щодо найважливіших викликів сучасного життя — глобальних проблем економіки, науки, суспільства.

Навіть тим, хто добре підготовлений завдяки попереднім курсам географії, спочатку нелегко буде зрозуміти та проникнути в суть питань, які вивчає новий шкільний курс географії. Щоб допомогти вам у цьому, і був створений цей підручник. Тож ознайомимося, як із ним працювати.

Весь матеріал підручника представлений трьома розділами. У першому подається загальна економіко-географічна характеристика сучасного світу — проблеми народонаселення, різноманіття природних ресурсів, загальні закономірності світового господарства, що віддзеркалює політичну ситуацію в різних куточках політичної карти світу. На сторінках другого розділу підручника ви познайомитеся з окремими регіонами та країнами світу. Третій розділ відображає особливості міжнародних відносин сучасного світу, у тому числі України.

Кожен параграф підручника починається запитаннями, які пропонують вам пригадати матеріал із попередніх географічних курсів.

Основна частина підручника — це текст, який треба уважно прочитати та проаналізувати, адже він — основне, хоча й не єдине джерело географічних знань. Створюючи цей підручник, ми намагалися залучити вас до активної співпраці, адже ви набули достатньо географічних знань, умінь і навичок у попередніх класах. Тож запитання та завдання, наведені в тексті параграфа, допоможуть вам їх продемонструвати. Відповіді на ці запитання покажуть, що ви вже знаєте і над чим треба замислитися, що пошукати в додаткових джерелах географічних знань, що запитати у вчителя географії.

Разом із вами будуть помічники — атласи, карти, довідники, енциклопедії, газети й журнали, Інтернет, тож не забувайте про додаткові джерела інформації під час роботи над завданнями.

Найголовніші терміни та поняття винесено в окрему рубрику «Словник».

В основному тексті кожного параграфа ви знайдете такі позначки:

— скористайтеся атласом

— дайте відповідь на запитання

— виконайте практичне завдання

Кожен параграф закінчується висновками та підсумковими запитаннями і завданнями. Ці матеріали допоможуть вам визначити головні думки, які закладено в тексті параграфа, виявлять, чи все було для вас зрозумілим. Якщо ви не зможете знайти відповіді на підсумкові завдання самостійно, то перечитайте відповідний текст підручника ще раз або зверніться до вчителя географії.

Крім того, на полях деяких параграфів ви побачите значок. Він запрошує до роботи з електронними додатками до підручника. Так, ви можете поглибити свої знання за допомогою актуальних додаткових матеріалів. Вони містять цікаву інформацію, що стосується відповідного параграфа підручника, а також різні вправи, завдання та запитання, які допоможуть вам визначити рівень власних досягнень. Їх можна виконати вдома або в класі, самостійно, у парі із сусідом по парті або в групі, об’єднавши зусилля так, як це роблять справжні науковці-дослідники. Сподіваємося, що під час роботи ви запропонуєте однокласникам щось своє, те, що ви дізналися в процесі самостійного пошуку. Додаткові матеріали ви знайдете на спеціально розробленому сайті interactive.ranok.com.ua.

Вивчаючи економічну і соціальну географію світу, варто пам’ятати про те, що життя не зупиняється і світ не залишається сталим. Мільйони людей переміщуються планетою, змінюються політичні кордони держав, їхній суспільний устрій, злети в розвитку економіки держав чергуються з падіннями, триває боротьба проти голоду й тероризму, за «місце під сонцем» та обмежені природні ресурси. Світ змінюється швидше, ніж ми встигаємо це усвідомлювати. Тож спробуйте слідкувати за цими перетвореннями за допомогою довідника «Джерела Інтернету».

Отже, все необхідне для нової географічної подорожі готове. Нехай вона підкаже вам власний шлях до розвитку особистих здібностей і талантів для подальшого дорослого життя. Вирушаймо в дорогу! І успіхів вам!

АвториPersonalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити