Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Ранок 2017

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА СУЧАСНОГО СВІТУ

Тема 2. Населення світу

Практична робота 3. Аналіз типу відтворення населення та статевовікових пірамід окремих країн світу

1. Проаналізуйте статевовікові піраміди, які характеризують населення Афганістану, Японії та України (мал. 3).

2. Зробіть висновки щодо вікової структури та статевого складу населення на прикладі цих трьох країн.

3. Спрогнозуйте проблеми, пов’язані з віковою структурою населення цих країн на найближчі 15—20 років.

ПАМ'ЯТКА УЧНЯ

• Статевовікову піраміду населення традиційно розглядають знизу вгору. Основа піраміди (кількість дітей) може бути широкою або звуженою (порівняно зі старшими поколіннями). Нижня та середня частини пірамід чітко відображають тенденції щодо народжуваності. Ширина та висота верхньої частини піраміди залежать передусім від величини середньої тривалості життя населення в державі.

• Зниження народжуваності (вузька основа піраміди) зумовлює збільшення частки населення старшого віку, або «старіння нації».

• Співвідношення чоловіків і жінок у різних вікових групах відображено в правій і лівій частинах статевовікової піраміди. Хоча в середньому хлопчиків народжується більше, ніж дівчаток, але надалі їх співвідношення приблизно вирівнюються, а в старших вікових групах спостерігається й помітне переважання жінок. Це зумовлено різною середньою тривалістю життя: у жінок зазвичай вона вища, ніж у чоловіків.

Мал. 3. Піраміди статевовікового складу населення країн (на 2015 р.).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити