Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Ранок 2017

РОЗДІЛ II. ТИПІЗАЦІЯ КРАЇН СВІТУ

Тема 3. Розвинені країни світу

§ 47 Японія — розвинена країна Азії

Пригадайте, як відрізняється клімат північної та південної частин Японських островів.

Офіційна назва — Японія. Столиця — Токіо (понад 8 млн жителів). Площа — 378 тис. км1 2 (60-те місце у світі). Населення — близько 127 млн осіб (дев’яте місце). Державна мова — японська. Грошова одиниця — єна. Насправді Японія не має офіційного державного герба, а відома всім 16-пелюсткова жовта хризантема є емблемою японського імператорського дому. Прапор Японії — червоне коло на білому тлі (мал. 1).

Мал. 1. Державні символи країни: імператорська печатка і прапор.

1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.

Японія — країна-архіпелаг, яка не має сухопутних кордонів із жодною державою світу. На заході вона омивається водами Східнокитайського та Японського морів, на сході й півдні — Тихим океаном. У цілому її територія складається із 4 тис. островів. Лише чотири з них — Кюсю, Хоккайдо, Хонсю та Сікоку — є великими. Японія має сприятливе географічне положення для розвитку економіки, оскільки розташована в Тихому океані, який відокремлює її від двох найпотужніших країн світу — США та Китаю. Острівне положення дає їй змогу використовувати транспортні магістралі океану і сприяє світовому лідерству в галузі суднобудування.

Знайдіть на карті острови, які входять до складу країни.

2. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Майже вся територія Японії розташована на вершинах вулканів, які об’єдналися у великі або малі острови. Процеси горотворення тут тривають постійно, і тому в Японії відбувається до 5 тис. землетрусів на рік. Потужні руйнівні землетруси, які є тут досить частим явищем, завдають країні значних збитків. Прикладом величезних втрат економіки Японії через природні катаклізми є аварія на атомній станції «Фукусіма», яка сталася у 2011 р. Землетрус і цунамі спричинили зупинку всіх атомних електростанцій країни (мал. 3).

За додатковими джерелами підготуйте повідомлення про наслідки аварії на атомній станції «Фукусіма».

Японці дуже люблять природу, а в шкільній програмі є уроки милування природою. Майже 25 % території країни займають національні парки, заповідники і заказники (мал. 4).

Мінерально-сировинні ресурси країни дуже обмежені. Інтенсивно експлуатуються морські ресурси (риба, водорості, молюски, краби тощо). Є мінеральні та термальні джерела.

Мал. 2. Японки в кімоно — національному одязі країни.

Мал. 3. Ліквідація аварії на АЕС «Фукусіма».

Мал. 4. 1) Цвітіння сакури навесні в місті Осака; 2) японський клен восени.

3. НАСЕЛЕННЯ.

Густота населення в Японії дуже велика і перевищує 300 осіб/км2. Населення розміщене вкрай нерівномірно. Відносно слабозаселеними є північні й західні райони. Міське населення перевищує 78 %. Крім столиці, до міст-мільйонерів належать Йокогама (4 млн жителів), Осака (3 млн), Нагоя (2,3 млн). Зростання кількості населення вже майже припинилося. Японія має одну з найвищих у світі середню тривалість життя населення — більше ніж 80 років. Це типова однонаціональна держава, де японці становлять понад 99 % населення. Тут також живе незначна кількість корейців, китайців та корінних жителів айнів. Останні відрізняються від японців більш європейськими рисами (світліша шкіра, у чоловіків густі бороди).

4. ГОСПОДАРСТВО.

Японія — одна з найрозвиненіших постіндустріальних країн. За обсягом ВНП вона є третьою державою після США та Китаю. Нестача природних ресурсів повною мірою компенсується вмілим використанням переваг географічного положення, високою кваліфікацією, культурою, працелюбністю та патріотизмом населення, високим рівнем розвитку науки і техніки.

У промисловості значну увагу приділяють новітнім галузям, які базуються на передових технологіях (мал. 6). Японія виробляє близько половини морських суден, до 30 % якісної офісної та побутової техніки. За виробництвом роботів країна посідає перше місце у світі.

Промисловість Японії швидко пристосовується до мінливих потреб світового ринку.

Розвиток господарства ґрунтується на потужному паливно-енергетичному комплексі, який працює на довізній сировині. Розвивається теплова та гідроенергетика. До аварії на «Фукусімі» АЕС вважалися настільки безпечними й досконалими, що на них влаштовували екскурсії для туристів.

На імпортній руді та вугіллі з Австралії працює чорна металургія, що є в Японії однією з найпотужніших у світі. Підприємства, розміщені на узбережжі, мають високий рівень автоматизації виробничих процесів. Кольорова металургія виплавляє необхідні для машинобудування метали — мідь, алюміній, цинк. Ці галузі забезпечують країні високорозвинену автомобільну промисловість. Найпотужнішими концернами є «Ніссан», «Тойота» і «Хонда». Вони успішно конкурують з американською та європейською автомобілебудівною промисловістю. За обсягами випуску електронно-обчислювальної техніки Японія поступається лише США.

За рівнем розвитку хімічна промисловість посідає друге місце після машинобудування й спеціалізується переважно на виробництві пластичних мас, синтетичних смол, хімічних волокон, синтетичного каучуку. Підприємства цієї галузі сконцентровані в найбільших містах на східному узбережжі (Токіо, Осака, Нагоя, Кавасакі).

Мал. 5. Японська історична архітектура.

Поясніть причини концентрації промисловості Японії на Тихоокеанському узбережжі.

У Японії розвинена також легка промисловість, яка виробляє текстиль (Токіо, Кіото, Нагоя, Кобе). На заході країни випускають шовкові тканини й тканини з хімічних волокон.

Знайдіть на карті атласу найбільші промислові центри країни.

Японці з давніх часів використовували дари моря. Рибоконсервна промисловість є лідером харчової промисловості. Серед її інших галузей виділяються цукрова, борошномельна, пивоварна. Водночас недостатньо розвинені м’ясна та молочна промисловість.

У сільському господарстві переважають дрібні селянські господарства. Продукція цієї галузі становить лише 2,2 % ВНП. Основу складають рис, соя, картопля, овочі, фрукти, цукрова тростина, цитрусові, тютюн. Японія посідає перше місце у світі за виловом риби. Країна імпортує до 30 % усіх продуктів харчування. Раніше японці вживали дуже мало м’яса, але зараз ситуація змінилася. Швидкими темпами розвиваються свинарство та бройлерне птахівництво.

Основним видом транспорту Японії є автомобільний. Протяжність автомобільних магістралей перевищує 1,2 млн км, залізниць — 30 тис. км. Для країни характерні швидкісні залізниці та шосейні шляхи. Окремі острови з’єднані мостами й тунелями. Найбільший у світі підводний тунель «Сейкан» споруджено через Сангарську протоку. У Японії діють понад 100 портів.

Мал. 6. Роботизований машинобудівний завод у Японії.

За тоннажністю морського торговельного флоту країна посідає друге місце у світі. У міжнародних пасажирських перевезеннях переважає авіаційний транспорт.

5. РЕГІОНИ ЯПОНІЇ.

Усього в Японії виділяють вісім економічних районів. Найпотужніший із них — Канто, найбільш освоєна й заселена східна частина острова Хонсю. Найбільшими містами є Токіо та Йокогама. Тут зосереджені головні виробничі потужності машинобудування країни, де випускається понад 30 % національної продукції промисловості, із якої більше половини складають продукція радіоелектроніки та машинобудування.

Друге місце за значенням посідає регіон Кінкі, або Кансай. До нього належать центральна й західна частини острова Хонсю з промисловими центрами Осака, Кобе та Кіото, де виробляється понад 15 % продукції машинобудування Японії.

Третє місце належить регіону Токайдо. Головними промисловими центрами тут є Нагоя, Хамамацу, Сідзуока та ін. Тут розвинені автомобільна і нафтохімічна промисловість, традиційна легка промисловість. У регіоні функціонує потужний технополіс Хамамацу.

28 грудня 1991 р. Японія визнала незалежність України, а 23 січня 1992 р. були встановлені дипломатичні відносини між країнами. У Києві працює посольство Японії. Договірно-правова база двосторонніх відносин постійно розширюється. Зростає товарообіг між двома країнами.

ВИСНОВКИ

■ Японія — острівна країна, яка не має сухопутних кордонів із жодною державою світу та активно використовує транспортні магістралі океану.

■ Мінерально-сировинні ресурси країни дуже обмежені. Щороку тут відбувається до 5 тис. землетрусів, оскільки процес горотворення ще триває.

■ Японія — одна з найрозвиненіших постіндустріальних держав, типова однонаціональна країна з великою густотою населення. У промисловості значна увага приділяється новітнім галузям, які базуються на передових технологіях. Підприємства розміщені на узбережжі та мають високий рівень автоматизації виробничих процесів.

■ Японія посідає перше місце у світі за виловом риби. У сільському господарстві переважають дрібні селянські господарства. Основним видом транспорту Японії є автомобільний. У міжнародних пасажирських перевезеннях переважає авіаційний транспорт.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Охарактеризуйте географічне положення Японії. Оцініть його вплив на розвиток господарства країни.

2. Які географічні процеси вплинули на розвиток атомної енергетики країни?

3. Поясніть, чому в країні набула розвитку галузь робототехніки.

4. Чому країна змушена імпортувати продукти харчування? Які умови не сприяють розвитку сільського господарства країни?

5. У школах Японії передбачено уроки милування природою. Запропонуйте природні явища, які варті того, щоб проводити такі уроки в навчальних закладах України.

Північна Америка. Загальні та внутрішньо-регіональні відмінності. Тенденції, проблеми та перспективи розвитку

1. Поясніть, чому в країнах Північної Америки розмовляють переважно англійською, французькою та іспанською мовами. 2. Чому не існує мексиканської або канадської мов?

1. ПІВНІЧНА АМЕРИКА. СКЛАД РЕГІОНУ.

На материку Північна Америка розташовані три великі держави — Канада, США та Мексика (мал. 1—3). Вони тісно пов’язані не лише географічно та історично, але й економічно. На їхніх територіях усе більше утверджується регіональне інтеграційне утворення — зона вільної торгівлі НАФТА, відбуваються складні й суперечливі процеси регіональної інтеграції та диференціації. Домінуючий вплив США в цьому регіоні, як і в усій Америці, хоча й залишається ще дуже сильним, але поступово згасає. Проте вибори нового президента в США накреслюють перспективи нових економічних і політичних зрушень на материку.

За матеріалами періодичної преси та телевізійних новин дізнайтеся про зміни в зовнішній політиці США, які пов'язані зі змінами управління державою. Як ці зміни впливають у цілому на економіку та відносини між державами материка?

У Північній Америці розташовані дві економічно розвинені держави — США та Канада. Фактично до цього материка належить острів Гренландія. Він є частиною території європейської країни Данії, але має внутрішню автономію. Мексику, що також розташована на материку, ще відносять до регіону Латинської Америки.

Латинською Америкою називають регіон Західної півкулі, розташований між США та Антарктидою. До нього входять Мексика, країни Центральної Америки, Вест-Індії та Південної Америки. Причому Мексику, Центральну Америку та острови Вест-Індії часто об’єднують у субрегіон країн Карибського басейну.

Знайдіть та покажіть на політичній карті світу країни Латинської Америки та Карибського басейну.

2. ЗАГАЛЬНІ ТА ВНУТРІШНЬОРЕГІОНАЛЬНІ ВІДМІННОСТІ КРАЇН РЕГІОНУ.

До регіону входять доволі контрастні країни. У першу чергу це стосується Мексики, яка значно поступається як США, так і Канаді за рівнем економічного розвитку.

Мал. 1. Національний парк Арчес (штат Юта, США).

Однак структурні зміни в її економіці спричиняють нові тенденції в розвитку інтеграційних процесів. Якщо раніше Мексика орієнтувалася на латиноамериканські країни, то сьогодні використовує власне географічне положення для поглиблення інтеграційних процесів з економічно розвиненими країнами Північної Америки. Саме через це її все більше починають ототожнювати саме з Північноамериканським регіоном і його інтеграційною економічною організацією НАФТА.

США — світова супердержава та країна Америки, що завжди домінувала як в Америці в цілому, так і в Північній Америці зокрема. Вживаючи термін «Америка», люди в усьому світі перш за все мають на увазі США. Відомо, що в 1823 р. у цій країні було проголошено доктрину Монро (за ім’ям тодішнього президента США Дж. Монро). Її сутність можна описати трьома словами — «Америка для американців».

США відіграють провідну роль в Організації американських держав і НАФТА, які створені для вирішення економічних проблем. В об’єднанні НАФТА економічна перевага США є абсолютною. Канада у своїх економічних зв’язках більше ніж на 60 % пов’язана зі США. Ще більшою є питома вага зовнішньоекономічних зв’язків Мексики, яка орієнтується на свого північного сусіда.

Як ви вважаєте, чому Мексика більше орієнтується на США?

Північна Америка характеризується як регіон значних соціально-економічних і політичних контрастів. Створення зони вільної торгівлі сприяло подальшому розвитку економіки всіх країн регіону і в першу чергу Мексики (мал. 4).

Мал. 2. Озеро Морейн (штат Альберта, Канада).

До країни надійшли великі інвестиції з Канади й особливо зі США. Проте регіональна контрастність залишилася. Рівень життя в США набагато вищий, ніж у Мексиці. Це викликає масову незаконну міграцію мексиканців до США. Оскільки природний приріст населення в Мексиці дуже високий, то кількість населення країни збільшується надзвичайно швидко. Унаслідок цього зростає безробіття, і все більше людей прагнуть виїхати до розвинених північних країн (мал. 5).

3. ТЕНДЕНЦІЇ, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ РЕГІОНУ.

Північноамериканський регіон має великі перспективи для власного економічного розвитку. По-перше, тут зосереджені величезні природні ресурси. Сумарні їхні запаси в трьох країнах регіону поступаються у світі лише найбільшому материку Євразія.

Мал. 3. Стародавній Паленке — місто цивілізації майя (штат Чіапас, Мексика).

Мал. 4. Структура експорту США — Мексика.

По-друге, США та Канада запрошують до себе на роботу кращих спеціалістів світу практично в усіх сферах економіки. Оскільки інтелектуальний потенціал є головним для розвитку держав у ХХІ ст., така політика сприятливо позначиться на розвитку регіону. По-третє, зона вільної торгівлі НАФТА в Північній Америці перетворилася на найбільше за площею та економічним значенням інтеграційне об’єднання світу.

Як ви вважаєте, чому кращі спеціалісти світу прагнуть працювати в США?

Однак Мексика й надалі залишається «слабкою ланкою» Північноамериканського регіону, оскільки вона є економічно і політично нестабільною державою.

Мал. 5. Кордон між США та Мексикою в межах пустелі Сонора.

Характерними ознаками держави стали виникнення і розвиток революційних і національно-визвольних рухів місцевих індіанських народів, поширення тероризму.

Ці негативні явища спричинені значною корупцією влади, пануванням наркобаронів, майновою нерівністю населення. Зростання ВВП Мексики не призводить до зникнення контрастів у рівні життя різних верств населення. Багато в чому ця нерівність навіть зростає. Демократичні принципи правління, характерні для США та Канади, не дуже добре приживаються в Мексиці. Авторитаризм правління й перерозподіл національного багатства призводять до зубожіння одних груп суспільства й надмірного збагачення інших.

ВИСНОВКИ

■ Держави Північноамериканського регіону — Канада, США й Мексика — тісно пов'язані географічно, історично й економічно.

■ Північна Америка є регіоном значних соціально-економічних і політичних контрастів. Вона володіє величезними природними ресурсами й має значні перспективи розвитку. США і Канада залучають до себе кращих спеціалістів світу практично в усіх сферах життя.

■ Найвищий рівень життя мають США, які завжди відігравали панівну роль як в Америці в цілому, так і в Північній Америці зокрема.

■ Створення в регіоні зони вільної торгівлі сприяло подальшому розвитку економіки його країн і в першу чергу Мексики, але темпи збільшення кількості населення випереджають темпи економічного зростання країни. Унаслідок цього поширюється безробіття, що спричиняє міграції до багатих північних країн.

ЗАПИТАННЯІ ЗАВДАННЯ

1. Які країни входять до складу Північноамериканського регіону? Покажіть їх на політичній карті світу.

2. Охарактеризуйте загальні та внутрішньо-регіональні відмінності країн Північної Америки.

3. Із яких причин США залишаються лідером регіону?

4. Поясніть причини відставання економічного розвитку Мексики від США й Канади.

5. Поясніть, чому США будують стіну на кордоні з Мексикою, а мексиканці нелегально виїздять до США.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити