Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ II Секторальна структура світового господарства та господарства України: первинний сектор

Тема 1. Сільське господарство. Лісове господарство

§ 12. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО СВІТУ

Дослідіть походження продуктів харчування, які продаються на полицях Ваших магазинів. Із яких країн світу вони потрапили в Україну?

Географія основних зернових і технічних культур та виробництва продукції тваринництва. Землеробство дає світу близько 1,5 тис. видів сільськогосподарських культур. Серед них — зернові (пшениця, рис, кукурудза), технічні (олійні, цукроносні, волокнисті), коренеплоди (картопля, маніок), овочеві, баштанні та садові культури, а також тонізуючі (чай, кава, какао тощо). Найважливіша галузь землеробства — зернове господарство, на яке припадає близько половини всіх оброблюваних земель (мал. 43).

За даними шкільного географічного атласу назвіть країни світу, які мають найбільшу площу ріллі.

Найбільші посівні площі зайняті під трьома головними зерновими культурами: пшеницею (230 млн га), рисом (140 млн га) і кукурудзою (180 млн га). Основні виробники пшениці (у 2015 р.): Китай, Індія, Росія, США, Канада. Країни Євросоюзу, лідером серед яких є Франція, взяті разом, випереджають найбільшого виробника пшениці — Китай. Україна на 7-му місці серед країн- лідерів із вирощування та експорту пшениці.

Мал. 43. Структура земельного фонду за регіонами світу, в %

Рис вирощують переважно в Азії і Латинській Америці. Лідерами є Китай, Індія, Індонезія, Бангладеш, В’єтнам, Таїланд, Філіппіни, Бразилія. Великі виробники кукурудзи у світі — США, Китай, Бразилія, Євросоюз, Україна, Аргентина, Індія.

У харчовому раціоні деяких країн Азії (Індія, Індонезія, Пакистан) здавна відіграють велику роль зернобобові рослини (соя, квасоля, горох, чечевиця). Найбільшими їх виробниками та експортерами є США, Бразилія, Аргентина, Китай та Індія.

До технічних культур належать волокнисті (бавовник, льон, джут, сизаль), цукроносні (цукрові тростина і буряк), олійні (соняшник, олива, арахіс, коноплі), крохмаленоси (картопля, маніок, ямс, рис, батат, кукурудза), каучуконоси (гевея), тонізуючі (чай, кава, шоколадне дерево), лікарські рослини.

Користуючись національним агропорталом «Латифундист» (електронний режим доступу: latifundist.com/rating), дізнайтеся, хто в цьому році є лідером із виробництва технічних культур.

За картами шкільного географічного атласу перевірте, чи збігаються отримані Вами дані. Запишіть у таблицю в зошиті найбільших виробників технічних культур (по три на кожну культуру).

Головна волокниста культура — бавовник (мал. 44). Найбільше його виробляють і експортують Китай, США, Індія, Пакистан і Узбекистан. Льон- довгунець вирощують лише в Європі (Білорусь, Україна, Польща тощо). Твердоволокнисті культури (джут, кенаф, сизаль, абаку) вирощують переважно на півдні й південному сході Азії.

Більше половини цукру в світі виробляють із цукрової тростини, яку вирощують у США, Індії, Бразилії, Мексиці, Австралії, на Кубі тощо. Головні експортери тростинного цукру-сирцю — Куба, Бразилія, Мексика, Ямайка, імпортери — країни Європи, Японія, Канада. Цукровий буряк вирощують головним чином у країнах Європи і Північної Америки. Головні виробники цукру з цукрового буряка — Франція, Україна, Німеччина.

Мал. 44. Технічні та тонізуючі культури: а) бавовник; б) олива; в) кава

Олію виробляють із різних культур, які вирощують у різних районах світу. Лідером із вирощування сої і виробництва соєвої олії, в основному на експорт, є США (до 80% світового виробництва), Бразилія, Аргентина та Китай. Найбільшим виробником і експортером соняшникової олії (понад 55% світового експорту) є Україна. Оливкову олію виробляють переважно в країнах Середземномор’я (Іспанія, Італія, Греція, Туніс тощо). Ці ж країни є головними її експортерами та споживачами.

Серед сільськогосподарських культур, які містять крохмаль, головною є картопля. Її валовий збір у світі вже перевищив 280 млн т. Основними виробниками є Польща, Україна, Білорусь, США, Франція, Канада та ін.

Головні райони вирощування каучуконосів — Південно- Східна Азія (Шрі-Ланка, Малайзія, Індонезія), африканська Ліберія.

За картами шкільного географічного атласу знайдіть країни-лідери з виробництва технічних культур.

Світове виробництво кави складає близько 6 млн т, чаю і какао — по 2,5 млн т. Головні виробники й експортери кави — Бразилія, Колумбія, Мексика, Ефіопія тощо. Найбільше чаю виробляють і експортують Індія, Шрі-Ланка, Китай. Какао-боби, плоди шоколадного дерева, продукують переважно африканські країни — Гана, Нігерія, Кот-д’Івуар, а також Бразилія й Еквадор.

? Поясніть, що таке «неврожайний рік». Які природні умови провокують це явище? Як воно впливає на виробників сільськогосподарської продукції?

Географія виробництва продукції тваринництва. До складу тваринництва входять: скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво, верблюдівництво, конярство, оленярство та ін.

У структурі світового виробництва м’яса свинина посідає сьогодні перше місце — 39%, на другому місці м’ясо птиці (куряче, гусяче, страусяче, індиче, качине тощо) — 29%, яловичина — 25%, баранина — 5%, інші — 2% (кенгуру, конина тощо).

Найбільший виробник та експортер молока і продуктів із нього — країни Євросоюзу та Нова Зеландія. Основними експортерами м’яса великої рогатої худоби є Аргентина, ФРН, Франція, імпортерами — США, Велика Британія, Японія. Індія, де корова вважається священною твариною, постачає у 65 країн світу м’ясо буйволів, яке теж вважають яловичиною. На неї припадає 20% світового експорту яловичини. Оброблена у відповідності до халяльних стандартів та ісламських законів індійська яловичина користується великим попитом у мусульманських країнах Азії та Африки.

Користуючись додатковими джерелами знань, знайдіть інформацію про те, що таке халяльна та кошерна їжа.

Свинарство розвинуте в густонаселених регіонах світу, в районах вирощування зерна і картоплі. Більше половини поголів’я свиней припадає на Азію. У Китаї вигодовують майже половину всіх свиней планети. За ним ідуть країни Європи (ФРН, Франція, Польща, Данія, Велика Британія), США та Бразилія. Окрім м’яса та сала, галузь дає сировину для фармацевтики (жовч), легкої промисловості (шкіра, щетина) тощо.

Вівчарство, основними видами продукції якого є м’ясо і вовна, поширене майже повсюдно. Найбільші виробники та експортери — Австралія, Нова Зеландія, ПАР, Аргентина. Імпортери — США, Бельгія, Нідерланди, ФРН тощо.

Найбільшими виробниками продукції птахівництва — м’яса і яєць — є США, Китай, Франція, Україна, Японія, Канада та ін. Основні експортери бройлерів — США, Нідерланди, Бельгія, Франція, а яєць — США, Бельгія, Нідерланди.

Зональність світового сільського господарства, на відміну від промисловості, залежить від природних умов. Зокрема, певні зони його спеціалізації виділяються в рослинництві. Вони відповідають природним зонам, що розташовані на нашій планеті переважно в широтному напрямку.

У північних приполярних районах зі складним кліматом для вирощування сільськогосподарських культур панує оленярство, рибальство, полювання. Південніше, на бідних ґрунтах в умовах короткого літа, розвивається молочно-м’ясне скотарство, свинарство, місцями вівчарство. Тут вирощують льон, картоплю, жито. Далі на південь, у лісостепу на достатньо зволожених родючих ґрунтах, склалися найкращі умови для вирощування основних сільськогосподарських культур помірного поясу. В багатьох країнах цієї зони вирощують зернові, цукровий буряк, соняшник та овочеві культури, розвинуте м’ясо-молочне скотарство і свинарство. Південніше, у степах на родючих недостатньо зволожених ґрунтах, сформувалася зона зернових і олійних культур із розвинутим овочівництвом, баштанництвом, виноградарством і м’ясо-молочним скотарством.

Знайдіть на карті світу країни, які розташовані у помірному і тропічному кліматичних поясах. Поясніть як буде залежати спеціалізація їхнього сільського господарства від клімату.

Субтропіки, особливо Середземномор’я, славляться вирощуванням винограду, оливок, плодових культур субтропічного поясу, а також вівчарством. У тропічних районах пустель і напівпустель панує пасовищне тваринництво з окремими територіями оаз, де розвинуте землеробство. У місцях, де випадає багато опадів, вирощують рис і різноманітні тропічні сільськогосподарські культури в поєднанні з пшеницею, ячменем, просом, бобовими, кукурудзою й арахісом. У багатьох місцях тропічного, субекваторіального й екваторіального клімату, особливо на узбережжях океанів, вирощують технічні, продовольчі культури переважно експортного призначення, особливо тропічні фрукти (мал. 45).

У гірських районах переважає пасовищне тваринництво, розводять овець, кіз, лам. Навколо великих міст і промислових районів виникли приміські зони господарства, які спеціалізуються на вирощуванні овочів і фруктів, виробництві молока, м’яса, яєць. Спеціалізація приміських зон мало залежить від природної зони, в якій вони розміщені. Вона визначається потребами населення міст у плодоовочевій і тваринницькій продукції.

Мал. 45. Тропічні фрукти: а) дуріан; б) манго; в) мангостін; г) драгон; д) рамбутан; е) маракуя

Основні сільськогосподарські культури світу — зернові (пшениця, рис, кукурудза), технічні (олійні, цукристі, волокнисті), коренеплоди (картопля, маніок), овочеві, баштанні та садові культури, тонізуючі (чай, кава, какао). Найважливіша галузь землеробства — зернове господарство, на яке припадає близько половини всіх оброблюваних земель.

До складу тваринництва входять: скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво, верблюдівництво, конярство тощо, які крім м’яса, яєць та сала дають сировину для фармацевтики (жовч), легкої та харчової промисловості.

Світове сільське господарство залежить від природних умов. Зони його спеціалізації особливо помітні в рослинництві. Вони відповідають природним зонам, розташованим на планеті переважно в широтному напрямку.

У гірських районах переважає пасовищне тваринництво, навколо великих міст і промислових районів виникли приміські зони господарства, спеціалізація яких залежить від потреб населення.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Назвіть основні зернові та технічні культури світу. Поясніть, чому вони мають різну географію вирощування.

2. Як впливають суспільні чинники на рівень розвитку та спеціалізацію сільського господарства в окремих регіонах світу?

3. Знайдіть на карті світу в шкільному атласі райони вирощування пшениці, кукурудзи, рису, бавовнику, льону-довгунця, соняшника, сої, маслин, олійної пальми, цукрової тростини, цукрового буряка, картоплі, чаю, кави, какао-бобів.

4. Поясніть, від чого залежить поширення у світі свинарства, птахівництва, формування спеціалізованих районів скотарства, вівчарства.

5. Обґрунтуйте, чому, на відміну від промисловості, існує зональність світового сільського господарства, яка залежить від природних умов.

6. Схарактеризуйте роль природних чинників у розвитку аграрного виробництва.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити