Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ II Секторальна структура світового господарства та господарства України: первинний сектор

Тема 1. Сільське господарство. Лісове господарство

§ 13. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО УКРАЇНИ. РОСЛИННИЦТВО

Пригадайте природні зони, в межах яких розташована територія України. Території яких природних зон найбільше розорані і чому?

Сільськогосподарські угіддя України. Сільськогосподарські угіддя розрізняються за природними особливостями та призначенням: рілля, багаторічні насадження (сади, виноградники), перелоги (необроблювані землі, які «відпочивають»), сіножаті й пасовища (луки, які використовуються для отримання сіна і випасу свійських тварин).

Нині сільськогосподарські угіддя України складають 42 млн га, або близько 70% загального земельного фонду країни. Найпродуктивніша частина сільськогосподарських угідь — орні землі (рілля) і багаторічні насадження — становлять 78,6% від їх площі, пасовища 13,0% і 8,4% — сіножаті.

Рослинництво. Зернові й технічні культури. Наша держава і нація належать до найдавніших хліборобських країн і народів світу. Рослинництво з часів трипільської цивілізації (ІІІ тис. до н. е.) є провідною галуззю сільського господарства України, яка охоплює вирощування зернових, технічних, кормових культур, овочів і фруктів. Основою рослинництва країни є вирощування зернових — пшениці, жита, кукурудзи, ячменю, вівса, рису; круп’яних (проса, гречки) та зернобобових культур.

У структурі посівних площ зернові культури посідають перше місце. Основною зерновою культурою України є озима пшениця, на яку припадає майже 20% посівних площ і 50% валового збору зерна. Озимі культури висівають наприкінці літа — на початку осені, перезимувавши, вони дозрівають наступного року, звідки й назва. Ярі культури дають урожай у рік посіву, поступаються озимим урожайністю і, як правило, висіваються тоді, коли вимерзають озимі. Основні райони вирощування пшениці — Лісостеп, Степ і частково Полісся (мал. 46).

Ячмінь, який вирощують у Степу, — друга за розмірами посівних площ і за валовим збором (близько 20%) яра зернова культура України. Жито більш як удвічі поступається врожайністю озимій пшениці, його посіви охоплюють близько 2% площі зернових і локалізуються на Поліссі, у Лісостепу і Карпатах. Овес займає таку саму площу, що й жито. Його вирощують на Поліссі та в Прикарпатті.

Сільськогосподарські угіддя — це частина земельних ресурсів країни, які використовуються в сільському господарстві.

Рілля — землі, що постійно обробляються, розорюються і використовуються для посіву сільськогосподарських культур.

Мал. 46. Зернові, круп’яні та зернобобові культури

Третє місце за площею посівів в Україні посідає кукурудза — 15% валового збору зерна. Врожайна, посухостійка, з високою кормовою цінністю культура, найкращі умови для вирощування якої у північному і центральному Степу.

Круп’яні культури — гречка, просо — мають важливе значення в харчовому раціоні українців. Традиційна для нас гречка вирощується в Лісостепу і на Поліссі, посухостійке просо — в Лісостепу і Степу, рис — на зрошувальних землях півдня країни.

Поясніть, чому, на відміну від країн Південної Азії, рис в Україні вирощують на зрошувальних землях.

Горох, люпин, вика, соя — цінні зернобобові кормові та харчові культури. Крім того, їх вирощування збільшує вміст азоту в ґрунті. Горох вирощують переважно в південній частині Лісостепу і в північній частині Степу, люпин — на Поліссі. Соя - рослина багата на протеїн, використовується в харчовій промисловості та як кормова культура. Поширена вона переважно в Степу і Лісостепу (мал. 47).

Найпоширенішими в Україні технічними культурами є цукровий буряк і соняшник. Найбільші площі під цукровим буряком (75%) у Лісостепу. За вирощуванням соняшника (Степ і Лісостеп) Україна посідає перше місце у світі. Провідною технічною волокнистою культурою у нас є льон-довгунець. Ця культура найбільш поширена в передгір’ях Карпат і на Поліссі.

Мал. 47. Соєві продукти

Нагадаємо, що в Україні природні умови близькі до ідеальних для вирощування основних сільськогосподарських культур помірного поясу. Тут усі основні культури ніби «розведені» самою природою в різні регіони країни і територіально не конкурують між собою.

Картоплярство, овочівництво, баштанництво та виноградарство. Картопля використовується як цінний харчовий продукт і сировина для харчової промисловості. Найбільші площі угідь під нею на Поліссі, в Прикарпатті та поблизу великих міст і курортних зон.

Природні умови України дають змогу вирощувати різноманітні овочі. Огірки, помідори, капуста, цибуля, столовий буряк, морква поширені на всій території України, особливо навколо великих міст, а баклажани та перець — здебільшого в Степу. Баштанні культури (кавун, диня), вирощують у південних областях країни.

Окремі райони спеціалізуються на вирощуванні різних фруктів. Насадження яблунь і груш характерні для Лісостепу і Полісся, а вишень, черешень, слив, абрикосів, персиків, волоських горіхів (перше місце у світі) — для Степу. У центральних і південних областях плодові дерева ростуть у лісосмугах і обабіч доріг. Зростає їх кількість і на дачних ділянках навколо міст. Найбільші плодоягідні насадження — у Правобережному Лісостепу, Закарпатській області, Криму. Промислові ягідні насадження зосереджено здебільшого навколо великих міст з орієнтацією на споживача.

Користуючись сайтом для садівників (електронний режим доступу: sadvam.com.ua), підберіть плодові культури, виведені українськими селекціонерами.

Важливою галуззю сільського господарства країни є виноградарство. Близько 90% товарного винограду вирощують у Криму, Одеській, Миколаївській, Херсонській та Закарпатській областях. Поширений він і на дачних ділянках.

За природними особливостями та призначенням сільськогосподарські угіддя розподіляються на: ріллю, перелоги, багаторічні насадження, сіножаті й пасовища. Це близько 70% загального земельного фонду країни.

Українська держава і нація належать до найдавніших хліборобських країн і народів світу. Основою рослинництва України є зернові культури: пшениця (озима та яра), жито, кукурудза, ячмінь, овес; круп’яні: просо, гречка, рис; зернобобові: горох, люпин, вика, соя.

Найпоширенішими технічними культурами є цукровий буряк, соняшник і льон-довгунець. Природні умови України дають змогу вирощувати картоплю, різноманітні овочі, баштанні культури, сади, плодоягідні культури та виноград.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Назвіть ОСНОВНІ ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ В СІЛЬСЬКОМУ господарстві України.

2. Назвіть ОСНОВНІ ВИДИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ угідь України.

3. Наведіть приклади ВПЛИВУ природних і СУСПІЛЬНИХ ЧИННИКІВ на рівень розвитку та спеціалізацію СІЛЬСЬКОГО господарства В Україні.

4. Знайдіть на карті України райони вирощування пшениці, кукурудзи, рису, льону-довгунця, соняшника, цукрового буряка, картоплі.

5. ПОЯСНІТЬ значення рослинництва України ДЛЯ розвитку господарства і суспільства.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити