Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ II Секторальна структура світового господарства та господарства України: первинний сектор

Тема 1. Сільське господарство. Лісове господарство

§ 14. ТВАРИННИЦТВО УКРАЇНИ. ЗОНАЛЬНА СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

1. Яку продукцію тваринництва Ви бачите на полицях магазинів?

2. Чи знаєте Ви, яких свійських тварин не розводять в Україні і чому?

Структура та розміщення тваринництва в Україні. Тваринництво та розвиток його кормової бази. Тваринництво — друга після рослинництва важлива галузь сільського господарства. Вона забезпечує населення цінними продуктами харчування — молоком, м’ясом, яйцями, а харчову, легку, фармацевтичну та інші галузі промисловості — сировиною. У складі тваринництва виділяють кілька складових частин, галузей із певною спеціалізацією.

? Користуючись мал. 37 на стор. 68, назвіть основні галузі тваринництва, які розвинені в Україні.

На структуру, розміщення, спеціалізацію тваринництва країни впливає характер наявної в тій чи іншій місцевості кормової бази. Понад третину всіх посівних площ в Україні відведено підкормові культури. Важливим джерелом кормів є природні угіддя — сіножаті та пасовища, жом, патока, макуха та інші відходи підприємств харчової промисловості, яка переробляє фрукти на сік, цукровий буряк на цукор, чавить олію з насіння соняшника тощо (мал. 48).

Рік

Велика рогата худоба

Свині

Вівці та кози

Коні

Птиця всіх видів

усього

у т. ч. корови

усього

у т. ч. вівці

2001

9423,7

4958,3

7652,3

1875,0

963,1

701,2

123722,0

2011

4494,4

2631,2

7960,4

1731,7

1100,5

414,2

203839,9

2014

4534,0

2508,8

7922,2

1735,2

1066,7

354,2

230289,8

2014 і

4397,7

2343,0

7764,4

1500,2

859,4

350,4

220636,1

2015 1

3884,0

2262,7

7350,7

1371,1

785,8

316,8

213335,7

2016 1

3750,3

2166,6

7079,0

1325,3

743,9

305,8

203986,2

1 Дані наведено без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя; на 1 січня 2015-2016 рр. - також без урахування частини зони проведення антитерористичної операції.

Мал. 48. Поголів’я худоби та птиці в Україні у тис. голів (на 1 січня) (за даними ukrstat.gov.ua)

Скотарство є провідною галуззю тваринництва і поширене в усіх областях України, найбільше — на Поліссі й у Лісостепу.

Основний напрямок розвитку скотарства — молочно-м’ясний, тобто в структурі продукції, що виробляється, більшу частину становить молоко. Найбільше молока виробляють господарства поліських, західних і лісостепових областей, де є для цього кормова база. Скотарство дає також багато м’яса (яловичини і телятини). М’ясні породи великої рогатої худоби вирощують на відгодівельних пунктах поблизу цукрових, спиртових, крохмале-патокових заводів, де є багато відходів, які є цінною кормовою базою тваринництва у спеціалізованих господарствах.

Свинарство посідає друге місце після скотарства. Частка свинини у виробництві м’яса перевищує 40%. Свиней в Україні вирощують повсюдно, хоча спеціалізація цієї галузі в залежності від домінуючої кормової бази різна. На Поліссі і в Лісостепу переважають породи м’ясо-сального напрямку, в Степу — сального.

До найдавніших галузей тваринництва в Україні належить вівчарство. Воно найбільш поширене в Степу і Карпатах та майже повністю базується на природних кормових угіддях, тому існують проблеми з вигодовуванням тварин у зимовий період (мал. 49). Продукцію галузі — м’ясо (баранину), молоко, лій (жир) використовує харчова промисловість, вовну (настриг від однієї вівці становить від 2 до 10 кг і більше), смушки (шкурки ягнят) та овчину (шкурки дорослих овець) — легка промисловість.

Мал. 49. Карпатські пасовища

Мал. 50. Гаврилівська птахофабрика у Київській області

Мал. 51. Продукція бджільництва

Важливе місце серед галузей тваринництва посідає птахівництво. Крім дієтичного поживного м’яса, воно дає яйця, а також пір’я і пух. Галузь характеризується найвищим рівнем механізації та автоматизації. У структурі птахівництва переважає вирощування курей (94%). Поволі зростає питома вага качок, гусей, індиків і страусів. Кормова база — концентровані корми вітчизняного виробництва. Найкраще птахоферми поєднуються з молочним скотарством і вівчарством, оскільки вони не конкурують у споживанні кормів (мал. 50).

Серед інших галузей тваринництва виділяємо ставкове рибництво, шовківництво, кролівництво, звірівництво й особливо бджільництво, яке дає цінну продукцію — мед, віск, прополіс, пилок, маточне молочко. За експортом меду Україна посідає перше місце у Європі та третє у світі (мал. 51).

Зональна спеціалізація сільського господарства України. Сільське господарство в Україні має зональну спеціалізацію, яка залежить від природних умов та впливає на переробні легку і харчову промисловість. Поліська агропромислова зона має сприятливі умови для розвитку молочно-м’ясного скотарства, м’ясо- сального свинарства, грубововняного вівчарства, льонарства, картоплярства і зернового господарства.

Лісостепова зона на достатньо зволожених родючих ґрунтах має буряківничо-зерновий напрямок із м’ясо-молочним скотарством і м’ясо-сальним свинарством.

У Степовій зоні на родючих недостатньо зволожених ґрунтах вирощують зернові й олійні культури, розвинені овочівництво, баштанництво, виноградарство, м’ясо-молочне скотарство, сальне свинарство, вовняне тонкорунне вівчарство.

Приміські сільськогосподарські райони України, що виникли навколо великих міст і промислових центрів, спеціалізуються на вирощуванні овочів і фруктів, виробництві молока, м’яса, яєць. Спеціалізація приміських зон не залежить від природної зони. Їх утворення визначають потреби населення міст у плодоовочевій і тваринницькій продукції.

За картами шкільного географічного атласу знайдіть найбільші приміські зони сільського господарства.

Гірські й передгірні території мають своєрідні природні умови, що позначається на особливостях господарювання. У Криму вирощують виноград, тютюн, там розвинуте садівництво, тваринництво має молочно-м’ясний напрямок. У гірських районах розводять овець. У Прикарпатті вирощують зернові культури, льон, хміль, картоплю, розвинені скотарство і свинарство. У Карпатах на полонинах випасають овець. На Закарпатті переважають скотарство, виноградарство та вирощування тютюну.

форми агробізнесу та сільське господарство у своєму регіоні. Однією з сучасних форм організації агробізнесу є агрохолдинги. Найбільшим із них в Україні є «Ukrlandfarming», який займається виробництвом зернових культур, насіння, цукру, тваринництвом тощо. В галузі виробництва та постачання на міжнародний ринок соняшникової олії лідером є «Kernel». «Миронівський хлібопродукт» пропонує куряче м’ясо та продукти швидкого приготування з нього. «Астарта» — найбільший виробник цукру. «Нібулон» спеціалізується на виробництві й експорті пшениці, кукурудзи, соняшника. Розвинуто агробізнес і у Вашому регіоні.

Агрохолдинг — це компанія (група юридичних осіб), що здійснює сільськогосподарську діяльність (виробляє продукти харчування) і реалізує сільгосппродукцію (забезпечує населення продовольством).

Користуючись місцевими засобами інформацїі, підготуйте матеріал про агробізнес у Вашому регіоні. Які найбільші агрохолдингові компанії його представляють?

Важлива галузь сільського господарства — тваринництво — складається з галузей із певною спеціалізацією, що забезпечують населення продуктами харчування — молоком, м’ясом, яйцями, а харчову, легку, фармацевтичну та інші галузі промисловості — сировиною. Структура, розміщення і спеціалізація тваринництва залежать від наявної у певній місцевості кормової бази.

Провідною галуззю тваринництва є скотарство, переважно молочно-м’ясного напрямку, яке поширене в усіх областях України. Також в Україні розвинені свинарство, вівчарство, птахівництво, ставкове рибництво і рибальство, шовківництво, кролівництво, звірівництво і бджільництво.

Зональний характер спеціалізації сільського господарства України впливає на спеціалізацію переробних галузей легкої і харчової промисловості.

Навколо великих міст і промислових центрів виникли приміські зони господарства, завдання яких — забезпечити потреби населення у плодоовочевій і тваринницькій продукції.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Проаналізуйте статистичні дані мал. 48 на стор. 83. Як змінилося поголів’я свійських тварин в Україні за останні два десятиліття?

2. Схарактеризуйте особливості розміщення тваринництва в Україні. Яку кормову базу використовують його галузі?

3. Оцініть місце України на світових ринках сільськогосподарської продукції. Яку продукцію рослинництва і тваринництва вигідно постачати на світовий ринок і чому?

4. Поясніть, чому в Україні існує зональна спеціалізація сільського господарства.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити