Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ II Секторальна структура світового господарства та господарства України: первинний сектор

Тема 1. Сільське господарство. Лісове господарство

§ 14. ТВАРИННИЦТВО УКРАЇНИ. ЗОНАЛЬНА СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

1. Яку продукцію тваринництва Ви бачите на полицях магазинів?

2. Чи знаєте Ви, яких свійських тварин не розводять в Україні і чому?

Структура та розміщення тваринництва в Україні. Тваринництво та розвиток його кормової бази. Тваринництво — друга після рослинництва важлива галузь сільського господарства. Вона забезпечує населення цінними продуктами харчування — молоком, м’ясом, яйцями, а харчову, легку, фармацевтичну та інші галузі промисловості — сировиною. У складі тваринництва виділяють кілька складових частин, галузей із певною спеціалізацією.

? Користуючись мал. 37 на стор. 68, назвіть основні галузі тваринництва, які розвинені в Україні.

На структуру, розміщення, спеціалізацію тваринництва країни впливає характер наявної в тій чи іншій місцевості кормової бази. Понад третину всіх посівних площ в Україні відведено підкормові культури. Важливим джерелом кормів є природні угіддя — сіножаті та пасовища, жом, патока, макуха та інші відходи підприємств харчової промисловості, яка переробляє фрукти на сік, цукровий буряк на цукор, чавить олію з насіння соняшника тощо (мал. 48).

Рік

Велика рогата худоба

Свині

Вівці та кози

Коні

Птиця всіх видів

усього

у т. ч. корови

усього

у т. ч. вівці

2001

9423,7

4958,3

7652,3

1875,0

963,1

701,2

123722,0

2011

4494,4

2631,2

7960,4

1731,7

1100,5

414,2

203839,9

2014

4534,0

2508,8

7922,2

1735,2

1066,7

354,2

230289,8

2014і

4397,7

2343,0

7764,4

1500,2

859,4

350,4

220636,1

20151

3884,0

2262,7

7350,7

1371,1

785,8

316,8

213335,7

20161

3750,3

2166,6

7079,0

1325,3

743,9

305,8

203986,2

1 Дані наведено без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя; на 1 січня 2015-2016 рр. - також без урахування частини зони проведення антитерористичної операції.

Мал. 48. Поголів’я худоби та птиці в Україні у тис. голів (на 1 січня) (за даними ukrstat.gov.ua)

Скотарство є провідною галуззю тваринництва і поширене в усіх областях України, найбільше — на Поліссі й у Лісостепу.

Основний напрямок розвитку скотарства — молочно-м’ясний, тобто в структурі продукції, що виробляється, більшу частину становить молоко. Найбільше молока виробляють господарства поліських, західних і лісостепових областей, де є для цього кормова база. Скотарство дає також багато м’яса (яловичини і телятини). М’ясні породи великої рогатої худоби вирощують на відгодівельних пунктах поблизу цукрових, спиртових, крохмале-патокових заводів, де є багато відходів, які є цінною кормовою базою тваринництва у спеціалізованих господарствах.

Свинарство посідає друге місце після скотарства. Частка свинини у виробництві м’яса перевищує 40%. Свиней в Україні вирощують повсюдно, хоча спеціалізація цієї галузі в залежності від домінуючої кормової бази різна. На Поліссі і в Лісостепу переважають породи м’ясо-сального напрямку, в Степу — сального.

До найдавніших галузей тваринництва в Україні належить вівчарство. Воно найбільш поширене в Степу і Карпатах та майже повністю базується на природних кормових угіддях, тому існують проблеми з вигодовуванням тварин у зимовий період (мал. 49). Продукцію галузі — м’ясо (баранину), молоко, лій (жир) використовує харчова промисловість, вовну (настриг від однієї вівці становить від 2 до 10 кг і більше), смушки (шкурки ягнят) та овчину (шкурки дорослих овець) — легка промисловість.

Мал. 49. Карпатські пасовища

Мал. 50. Гаврилівська птахофабрика у Київській області

Мал. 51. Продукція бджільництва

Важливе місце серед галузей тваринництва посідає птахівництво. Крім дієтичного поживного м’яса, воно дає яйця, а також пір’я і пух. Галузь характеризується найвищим рівнем механізації та автоматизації. У структурі птахівництва переважає вирощування курей (94%). Поволі зростає питома вага качок, гусей, індиків і страусів. Кормова база — концентровані корми вітчизняного виробництва. Найкраще птахоферми поєднуються з молочним скотарством і вівчарством, оскільки вони не конкурують у споживанні кормів (мал. 50).

Серед інших галузей тваринництва виділяємо ставкове рибництво, шовківництво, кролівництво, звірівництво й особливо бджільництво, яке дає цінну продукцію — мед, віск, прополіс, пилок, маточне молочко. За експортом меду Україна посідає перше місце у Європі та третє у світі (мал. 51).

Зональна спеціалізація сільського господарства України. Сільське господарство в Україні має зональну спеціалізацію, яка залежить від природних умов та впливає на переробні легку і харчову промисловість. Поліська агропромислова зона має сприятливі умови для розвитку молочно-м’ясного скотарства, м’ясо- сального свинарства, грубововняного вівчарства, льонарства, картоплярства і зернового господарства.

Лісостепова зона на достатньо зволожених родючих ґрунтах має буряківничо-зерновий напрямок із м’ясо-молочним скотарством і м’ясо-сальним свинарством.

У Степовій зоні на родючих недостатньо зволожених ґрунтах вирощують зернові й олійні культури, розвинені овочівництво, баштанництво, виноградарство, м’ясо-молочне скотарство, сальне свинарство, вовняне тонкорунне вівчарство.

Приміські сільськогосподарські райони України, що виникли навколо великих міст і промислових центрів, спеціалізуються на вирощуванні овочів і фруктів, виробництві молока, м’яса, яєць. Спеціалізація приміських зон не залежить від природної зони. Їх утворення визначають потреби населення міст у плодоовочевій і тваринницькій продукції.

За картами шкільного географічного атласу знайдіть найбільші приміські зони сільського господарства.

Гірські й передгірні території мають своєрідні природні умови, що позначається на особливостях господарювання. У Криму вирощують виноград, тютюн, там розвинуте садівництво, тваринництво має молочно-м’ясний напрямок. У гірських районах розводять овець. У Прикарпатті вирощують зернові культури, льон, хміль, картоплю, розвинені скотарство і свинарство. У Карпатах на полонинах випасають овець. На Закарпатті переважають скотарство, виноградарство та вирощування тютюну.

форми агробізнесу та сільське господарство у своєму регіоні. Однією з сучасних форм організації агробізнесу є агрохолдинги. Найбільшим із них в Україні є «Ukrlandfarming», який займається виробництвом зернових культур, насіння, цукру, тваринництвом тощо. В галузі виробництва та постачання на міжнародний ринок соняшникової олії лідером є «Kernel». «Миронівський хлібопродукт» пропонує куряче м’ясо та продукти швидкого приготування з нього. «Астарта» — найбільший виробник цукру. «Нібулон» спеціалізується на виробництві й експорті пшениці, кукурудзи, соняшника. Розвинуто агробізнес і у Вашому регіоні.

Агрохолдинг — це компанія (група юридичних осіб), що здійснює сільськогосподарську діяльність (виробляє продукти харчування) і реалізує сільгосппродукцію (забезпечує населення продовольством).

Користуючись місцевими засобами інформацїі, підготуйте матеріал про агробізнес у Вашому регіоні. Які найбільші агрохолдингові компанії його представляють?

Важлива галузь сільського господарства — тваринництво — складається з галузей із певною спеціалізацією, що забезпечують населення продуктами харчування — молоком, м’ясом, яйцями, а харчову, легку, фармацевтичну та інші галузі промисловості — сировиною. Структура, розміщення і спеціалізація тваринництва залежать від наявної у певній місцевості кормової бази.

Провідною галуззю тваринництва є скотарство, переважно молочно-м’ясного напрямку, яке поширене в усіх областях України. Також в Україні розвинені свинарство, вівчарство, птахівництво, ставкове рибництво і рибальство, шовківництво, кролівництво, звірівництво і бджільництво.

Зональний характер спеціалізації сільського господарства України впливає на спеціалізацію переробних галузей легкої і харчової промисловості.

Навколо великих міст і промислових центрів виникли приміські зони господарства, завдання яких — забезпечити потреби населення у плодоовочевій і тваринницькій продукції.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Проаналізуйте статистичні дані мал. 48 на стор. 83. Як змінилося поголів’я свійських тварин в Україні за останні два десятиліття?

2. Схарактеризуйте особливості розміщення тваринництва в Україні. Яку кормову базу використовують його галузі?

3. Оцініть місце України на світових ринках сільськогосподарської продукції. Яку продукцію рослинництва і тваринництва вигідно постачати на світовий ринок і чому?

4. Поясніть, чому в Україні існує зональна спеціалізація сільського господарства.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити