Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ II Секторальна структура світового господарства та господарства України: первинний сектор

Тема 2. Видобувна промисловість

§ 18. ДОБУВАННЯ МЕТАЛЕВИХ РУД

Пригадайте, де в Україні розміщені родовища рудних корисних копалин. Яких саме? Знайдіть їх на карті.

Основні закономірності розміщення родовищ металевих руд.

Родовища металевих руд приурочені до кристалічних щитів, платформенних ділянок, гірських районів, місць виверження вулканів тощо.

Рудні корисні копалини відіграють важливу роль в економіці. З них виробляють різноманітні конструкційні матеріали, вони є гарними провідниками електричного струму.

Благородні й рідкоземельні метали широко використовуються в найсучасніших приладах, космічних апаратах, військовій техніці останнього покоління.

Великі запаси і видобуток залізної руди зосереджені в США, КНР, Індії, Україні, Австралії, Росії та ін. Відкриті залізні руди в районі р. Амазонки в Бразилії, є родовища в Ліберії, Гвінеї, Алжирі тощо (мал. 58). Великі родовища алюмінієвої сировини зосереджені в Індії, Суринамі, США, державах Західної Африки. Мідь — основний провідник електричного струму — видобувають у Замбії, Чилі, США, Канаді, а свинцево-цинкові (поліметалічні) руди — у США, Канаді, Австралії. Щодо марганцевих руд, то тут Україна посідає перше місце у світі — 75% усіх глобальних запасів, є вони також у Китаї, ПАР, Габоні, Бразилії, Грузії. У світі навіть існують найбільші «пояси» видобутку руд кольорових металів: це Кордильєри — Анди у Північній Америці, «вольфрам-олов’яний пояс» в Азії, «мідний пояс» в Африці.

Знайдіть указані країни та регіони на карті світу.

Найбільші проблеми у світового співтовариства з олов’яними рудами. Нині доступні для видобутку лише трохи більше 4 млн т. Десь років за 20 вони можуть опинитися на межі вичерпання.

Щорічний видобуток золота тримається на позначці 1200 т. Його значні запаси мають і видобувають ПАР (половина світового видобутку), а також США, Росія, Канада, Індія, Австралія.

Розвиток і розміщення видобутку залізних і марганцевих руд в Україні. Багатство України на руди металів пов’язане з особливостями її геологічної будови. Особливо великі й розмаїті родовища розташовані в межах Українського кристалічного щита, де знайдено практично всі відомі людству руди металів. Багато родовищ мають світове значення. Основну частку залізної руди в Україні (близько 90%) дає Криворізький басейн — один із найбільших районів видобутку залізної руди у світі (мал. 59). Видобувають її там як відкритим (кар’єрним), так і шахтним способом (мал. 60). Так, на шахті «Гігант-Глибока» видобуток здійснюють з глибини 1200-1500 м. Залізорудні басейни є і в інших районах країни: Кременчуцький — у Полтавській області, Керченський — у Криму, Білозерське родовище — в Запорізькій області. Відкрито нові родовища залізної руди в Сумській, Харківській областях та поблизу м. Маріуполя. Найбільша кількість кар’єрів і гірничо- збагачувальних комбінатів (ГЗК), де збільшують вміст заліза в руді, перетворюючи її на залізорудний концентрат, знаходиться у Кривому Розі. Він простягнувся більш як на 120 км уздовж витягнутого стрічкою залізорудного родовища. Величезний кар’єр глибиною понад 500 м знаходиться в м. Горішні Плавні поблизу Кременчука в Полтавській області. Тут теж є ГЗК. На базі Білозерського родовища залізної руди (вміст заліза понад 60%) у Запорізькій області працює Запорізький залізорудний комбінат.

Мал. 58. Країни-лідери за видобутком залізної руди на 2015 рік

Для поліпшення якості металу при виплавці сталі потрібний марганець. Він надає їй міцності, тобто легує сталь, і виводить у шлаки шкідливі речовини. Найбільші марганцеворудні кар’єри і гірничозбагачувальні комбінати знаходяться у Дніпропетровській і Запорізькій областях. Найпотужніший із них — Таврійський — розміщений у Запорізькій області. Марганцеворудна база чорної металургії зосереджена у Придніпровському басейні, який складається з Нікопольського, Інгулецько-Дніпровського і Токмацького районів (Нікополь, Марганець, Токмак).

Мал. 59. Техногенні провалля в районі Криворізького залізорудного кар’єру

Мал. 60. Підрив ґрунту в Криворізькому кар’єрі

Користуючись додатковими джерелами географічних знань, підготуйте інформацію про відкриття покладів марганцю геологом Валеріаном Домгером.

Розробка родовищ руд кольорових металів в Україні. Основні потоки експорту рудної сировини з України. До кольорових металів відносять усі метали та їх сплави, крім заліза та його сплавів, що називаються чорними металами. Кольоровими є благородні метали (золото, срібло, платина), тугоплавкі (титан, хром, молібден, вольфрам), легкі (берилій, магній, алюміній), м’які (літій, натрій, калій), важкі (свинець, мідь, цинк, нікель, кобальт, олово, ртуть). Виділяють метали радіоактивні (уран, технецій), рідкісноземельні (ітрій) та розсіяні (скандій). Руди кольорових металів містять у своєму складі менше корисного компонента (металу), ніж залізна руда. Тому їх недоцільно перевозити на далеку відстань, хіба що тільки після збагачення.

В Україні є два основних райони видобутку руд кольорових металів, їх збагачення і виплавки з них металу: Донецький і Придніпровський. Формується Карпатський район. Найбільші підприємства галузі — алюмінієвий і титано-магнієвий комбінати працюють в Запоріжжі.

Нині Україна найбільше відправляє на світовий ринок титанових руд і концентратів. На другому місці знаходяться цирконієві руди. Марганцеві руди і концентрати посідають третє місце.

Родовища руд кольорових металів поширені в гірських районах, місцях виверження вулканів, приурочені до кристалічних щитів, платформенних ділянок тощо. Рудні корисні копалини відіграють важливу роль в економіці. З них виробляють різноманітні конструкційні матеріали, використовують у найсучасніших приладах, інформаційних системах, космічних апаратах тощо.

Великі запаси і видобуток залізної руди зосереджені в США, КНР, Індії, Україні, Австралії, Росії та ін., існують «пояси» видобутку руд кольорових металів: це Кордильєри — Анди у Північній Америці, «вольфрам-олов’яний пояс» в Азії, «мідний пояс» в Африці.

Багатство України на руди металів пов’язане з особливостями її геологічної будови. Родовища залізної, титанової руди та марганцю мають світове значення. Особливо великі і розмаїті родовища зосереджені в межах Українського кристалічного щита.

До кольорових металів відносять усі метали та їх сплави, крім заліза та його сплавів. Розрізняють благородні, тугоплавкі, легкі, важкі, радіоактивні, рідкісноземельні та розсіяні метали.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Знайдіть та покажіть на карті країни з найбільшими обсягами видобутку залізних руд.

2. На карті України знайдіть басейни та райони залізних і марганцевих руд.

3. Проаналізуйте мал. 54, 55 та 58 і зробіть висновки.

4. Розкажіть, де знаходяться найбільші райони видобутку руд кольорових металів у світі та в Україні.

5. Поясніть, чи однакові природні закономірності розповсюдження паливних та рудних корисних копалин.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити