Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ II Секторальна структура світового господарства та господарства України: первинний сектор

Тема 2. Видобувна промисловість

§ 19. ДОБУВАННЯ ІНШИХ ВИДІВ ПРИРОДНОЇ СИРОВИНИ

Яку природну хімічну сировину та будівельні матеріали видобувають В Україні? Знайдіть їх родовища на карті.

Добування інших видів природної сировини. До нерудних ресурсів світу належать гірничохімічні, гірничо-металургійні, вогнетривкі, мінеральні будівельні матеріали, коштовне каміння, абразивні матеріали. Без них неможлива робота промисловості, сільського господарства, будівництва тощо. Пісок, глина — матеріали, з яких роблять цемент, — «непримітні», але вони «тримають» на собі всі будівлі нашої планети. Без вогнетривів не можна збудувати металургійні підприємства, а без добрив не буде сучасного сільського господарства. Та й без прикрас із коштовного каміння сучасне людство не обходиться. Тим більше, що дорогоцінне каміння знаходить все більше застосування у промисловості, наприклад, алмази.

Гірничохімічні ресурси — це фосфорити, апатити, калійні солі, сірка, барит, борні руди, розчини йоду. Загальні світові ресурси фосфатної сировини оцінюються в 35 млрд т. Найбільше їх у Марокко (52%), ПАР (22%), США (11%), Бразилії (3%). Найбільші родовища апатитів у Росії, Швеції, в центральних і східних районах Африки, калійних солей — в Україні, Білорусі, Росії, Казахстані, США, Німеччині, Канаді, Франції. Усі вони є сировиною для виробництва мінеральних добрив, які вкрай необхідні сільськогосподарському виробництву.

Поясніть, чому сільське господарство потребує мінеральних добрив. Які ще бувають добрива, яка галузь господарства є їх постачальником?

Мал. 61. Вироби з турецького оніксу (а), американська яшма (б), китайський нефрит (в)

Мал. 62. Руїни Яворівського комбінату «Сірка»

Сірчані руди видобувають Україна, Туркменістан, Росія, Польща, Іран, США, Мексика. В Україні є значні запаси гірничо-металургійних ресурсів — магнезиту, флюсових вапняків і доломітів, формувальної глини, піску тощо. Мінеральне будівельне каміння — граніт, лабрадорит, мармур, скляні піски, вапняк є у США, Україні, Канаді, Росії, Італії, на Кубі. Основне коштовне каміння — алмаз, рубін, топаз, яшма, агат тощо є у країнах центральної і південної Африки, Індії, Росії, Бразилії, Україні (мал. 61).

Сучасний стан підприємств, що видобувають природну хімічну сировину й будівельні матеріали в Україні. В минулому, за часів входження України до складу СРСР, природні багатства країни експлуатувалися варварськими методами та обсягами. Видобували природну хімічну сировину у величезних кількостях для забезпечення потреб не лише усієї величезної імперії, але і її сателітів по всьому світу. Величезні екологічно небезпечні кар’єри з видобутку, наприклад, сірки в Новому Роздолі та Яворові (Львівська обл.) понад 30 років руйнували навколишнє середовище й небезпечно змінювали структуру ґрунтів. Зараз вони не діють, але нагадують про себе (мал. 62).

Україна — один із головних світових виробників кам’яної солі (Солотвино на Закарпатті, Слов’янськ і Бахмут на Донбасі). Величезні поклади калійної солі знаходяться в Івано-Франківській області (Калуш, Стебник — унаслідок екологічної катастрофи обидва не експлуатуються).

До металургійного комплексу України входить і видобування нерудної сировини — вапняків, формувальних пісків і вогнетривких глин. Флюси (вапняк, доломіти, кварц тощо) використовують у чорній металургії, додаючи до руди, щоб одержати шлаки з певними фізичними і хімічними властивостями. Флюсові вапняки і доломіти у значних кількостях містяться в Докучаєвському, Первомайському, Новотроїцькому родовищах Донецької області та родовищах поблизу Кривого Рогу в Дніпропетровській області.

У Придніпров’ї та на Донбасі є найбільші родовища вогнетривких глин світового масштабу — Часовоярське, Новорайське та Веселинівське. З каоліну і доломіту виробляють вогнетривкі матеріали, які витримують температури понад 1580 °С.

Україна володіє величезними запасами найрізноманітніших будівельних матеріалів, які є практично на всій її території. Особливо велика їх кількість зосереджена на височинах Правобережжя та в районі Українського щита. Тут знаходиться унікальне будівельне каміння, яке використовується для облицювання будинків у багатьох країнах світу. Особливо гарними є український кольоровий граніт, габро, лабрадорит, базальти.

Наша держава має величезні, майже не розвідані, запаси коштовного каміння. Український щит помережений десятками, а, можливо, і сотнями кімберлітових трубок, які містять алмазоносну породу. На Волині знайдено монокристали коштовного топазу дуже гарних відтінків вагою понад 120 кг. Більші камені знайдені лише у Бразилії. На Українському щиті, а також у горах перспективними є пошуки усіх відомих людству коштовних каменів.

Підприємства добувної промисловості свого регіону. Звичайно, що Ваш регіон, як і інші регіони нашої країни, багатий на поклади корисних копалин. Якісь із них уже використовують в господарстві, якісь із певних економічних та екологічних причин уже не експлуатуються, а якісь ще чекають своєї черги. Хто як не Ви, знавці природи рідного краю, знаєте про них краще та більше. Спробуйте за матеріалами місцевого радіо, телебачення, газет, Інтернету підібрати інформацію про корисні копалини Вашого краю та їх експлуатацію сьогодні, яка буде цікавою не тільки для Вас, а й для усіх інших дев’ятикласників та вчителів географії.

Скомпонуйте підібрану інформацію у вигляді есе або невеличкої статті, додайте відповідні фото та надішліть на адресу відомих в Україні географічних газет і журналів, які повідомлять результати Вашого дослідження всій країні: «Географія» (електронний режим доступу: osnova.com.ua/authors/), «Краєзнавство. Географія. Туризм» (електронний режим доступу: osvitaua.com/sw_ press/contacts), «Географія та економіка в рідній школі» (електронний режим доступу: presa.ua/contact).

До нерудних ресурсів належать гірничохімічні, гірничо-металургійні, вогнетривкі, мінеральні будівельні матеріали, коштовне каміння, абразивні матеріали. Без них неможлива робота промисловості, сільського господарства, будівництва тощо.

Гірничохімічні ресурси — це фосфорити, апатити, калійні солі, сірка, барит, борні руди, розчини йоду.

За часів входження України до складу СРСР з її надр видобували природну хімічну сировину для забезпечення не лише власних потреб. Утворені в результаті цього екологічно небезпечні кар’єри та шахти руйнували навколишнє середовище, небезпечно змінювали структуру ґрунтів, що нагадує про себе і зараз.

Україна володіє величезними запасами найрізноманітніших нерудних ресурсів — від будівельних матеріалів до коштовного каміння.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Поясніть основні закономірності поширення родовищ і басейнів корисних копалин.

2. Назвіть види корисних копалин, які належать до складу нерудних. На які групи їх можна поділити?

3. Поясніть, чому з видобутком корисних копалин пов’язана велика кількість екологічних проблем.

4. Користуючись додатковими джерелами знань, знайдіть інформацію про «кімберлітові трубки». Чи є вони на території України? Які особливості вони мають?

СЕКТОРАЛЬНА СТРУКТУРА СВІТОВОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

Археологічні дослідження доводять, що людина другою твариною після собаки одомашнила свиню. Для цього потрібні були осілість, влаштований побут та розвинене сільське господарство. Дослідження довели, що первинні центри одомашнення свиней — це Китай та Мала Азія. Найдавніші рештки одомашненої свині в Європі датують 5 тис. до н. є. В Україні свинарство відоме з часів Трипілля.

Найсамотніше дерево у світі — це пальма, що росте в оазисі Торер у Сахарі. Найближче до неї дерево знаходиться на відстані 1000 кілометрів.

1873 р. англо-голландська експедиція на борту британського дослідницького судна «Челленджер» уперше підняла з дна океану на поверхню зразки марганцевої руди. Людство вперше дізналося про існування океанічних покладів марганцевих конкрецій, які на довгий час стали предметом досліджень і дискусій учених. Було встановлено, що структура поперечного перерізу конкрецій схожа на річні кільця дерев, що ростуть вони зі швидкістю від 0,001 до 1 мм на 1000 років! У їх складі знайшли залізо, мідь, нікель, марганець. Дослідження Міжнародного геофізичного року (1957-1958 рр.) довели, що ці, схожі на картоплю, рудні утворення покривають великі площі дна Тихого, індійського і північної частини Атлантичного океанів і містять до 30% марганцю. У квітні 1978 року експериментальне судно «Sedco 445» підняло перші зразки конкрецій із глибини 5250 метрів у районі Гавайських островів у Тихому океані. Це був результат спільної роботи учених і техніків зі США, Канади, Японії та Німеччини.

^ Зміщення видобувної промисловості світу в райони зі складними природними умовами почалося з 60-х рр. минулого століття. Наприкінці 1950-х рр. у районі затоки Кука на півдні Аляски в надзвичайно складних природних умовах почали бурити морські свердловини. Згодом відкрили нафтогазоносну провінцію «Північного схилу Аляски», з найбільшим родовищем Прадхо-Бей (1968 р.) на узбережжі Північного Льодовитого океану. Транспортувати колосальні запаси заполярної нафти на основну територію США вирішили нафтопроводом, будівництво якого почалося в 1974 р. Понад 20 тис. осіб із різних країн працювали в екстремальних умовах, при температурі до -64 °С. За рік тут випадає 84 см снігу. Північний 680-кілометровий відрізок нафтопроводу до долини Юкону проклали на висоті 6 м над землею. При виході зі свердловин на поверхню, нафта мала температуру 80 °С. Це не дозволило прокладати труби в ґрунтах із вічною мерзлотою. Південний відрізок

нафтопроводу проклали в траншеях на глибині 4-6 м, аби не заважати оленячим стадам чисельністю до 100 тис. голів, які щорічно тут кочують. Відрахування від продажу нафти з 1980-х рр. складали 85% усіх доходів до скарбниці штату. Завдяки їм на Алясці скасували податки прибутковий і на споживання, влада штату утворила з нафтових відрахувань спеціальний фонд, із якого кожен житель щорічно отримував чек на 800 $.

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ БЕСІДИ

1. Наведіть приклади впливу природних і суспільних чинників на рівень розвитку та спеціалізацію сільського господарства на прикладі України, будь- якої іншої країни чи регіону світу.

2. Оцініть місце України на світових ринках сільськогосподарської продукції. Поясніть, які її види мають переваги і конкурентоспроможність на світовому ринку.

3. Пригадайте з курсу географії материків та океанів, де знаходяться основні лісові пояси світу. Покажіть їх приблизне розташування на політичній карті світу. Назвіть країни, в межах яких вони розташовані.

4. Порівняйте лісозабезпеченість України, світу й окремих його регіонів.

5. Назвіть види мінеральних ресурсів за способом їх використання.

ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ

1. Складіть картосхему «Найбільші виробники та споживачі сільськогосподарської продукції». Покажіть на ній основні райони вирощування та споживання зернових культур.

2. Складіть схему структури первинного сектора господарства, вкажіть, яку продукцію виробляють галузі, що входять до його складу.

3. За допомогою шкільного географічного атласу визначте температурний режим, кількість опадів та типи ґрунтів на яких вирощують цукрові буряки і цукрову тростину. Зробіть висновки.

ВИКОРИСТОВУЄМО ДОДАТКОВІ ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ

1. За даними Національного агропорталу (електронний режим доступу: latifundist.com/rating) знайдіть інформацію про найбільших виробників сільськогосподарської продукції в Україні та світі. Зробіть висновки щодо отриманої інформації.

2. Перегляньте відеоматеріали про виготовлення натуральної гуми з соку гевеї у Таїланді (ключові слова для пошуку в Інтернеті: How it’s Made - Natural Rubber). Зробіть висновки щодо отриманої інформації.

3. На сайті Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААНУ (електронний режим доступу: fri.vin.ua) перегляньте інформацію про сучасні технології вирощування сільськогосподарських культур, які впроваджено в практику сільського господарства в Україні. Зробіть висновки щодо отриманої інформації.

ПРАЦЮЄМО РАЗОМ (У ГРУПІ АБО В ПАРІ)

Дослідження 1

Тема: Проблеми і перспективи освоєння родовищ нафти і природного газу на шельфі Чорного й Азовського морів.

Завдання:

Користуючись додатковими джерелами знань, підготуйте інформацію про проблеми і перспективи освоєння родовищ нафти і природного газу на шельфі Чорного й Азовського морів. Складіть список використаних джерел.

проводимо науковий творчий пошук

практична робота 3

Тема: Визначення основних технічних культур, що вирощуються в помірному і тропічному кліматичних поясах, та обґрунтування встановлених відмінностей.

Завдання:

1. Користуючись текстом підручника, картами шкільного географічного атласу, додатковими джерелами географічних знань, визначте основні технічні культури, які вирощуються в помірному і тропічному кліматичних поясах.

2. Визначте природно-кліматичні умови вирощування цих культур та зробіть відповідні висновки.

Практична робота 4

Тема: Позначення на контурній карті найбільших басейнів видобутку кам’яного вугілля, нафти і природного газу.

Завдання:

Позначте на контурній карті найбільші басейни видобутку кам’яного вугілля (Верхньосілезький (Польща), Кузнецький (Росія), Карагандинський (Казахстан), Північно-Східний (Китай), Східний (Індія), Аппалацький (США), Південно-Східний (Австралія), Донецький та Львівсько-Волинський (Україна); нафти і природного газу (Перської затоки, Західносибірський, Зондський, Сахарський, Гвінейської затоки, Техаський, Мексиканської затоки, Західноканадський, Північноморський).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити