Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017
Розділ ІІІ Секторальна структура світового господарства та господарства України: вторинний сектор
Тема 1. Виробництво та постачання електроенергії
§ 21. ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА УКРАЇНИ
1. Які відновлювані джерела енергії Вам відомі?
2. Що Вам відомо про способи використання енергії Сонця, вітру, океанів?
Електроенергетика України. Найбільші ТЕС, АЕС, ГЕС.
У господарстві України електроенергетика відіграє важливу роль. Близько половини всього первинного палива (вугілля, нафта, газ, уран), що його видобуває Україна на своїй території чи отримує з інших держав, а також енергія окремих річок витрачаються на виробництво електро- і теплоенергії. Електроенергетика — одна з найдавніших галузей економіки України. Вона забезпечує всебічний науково-технічний прогрес у всіх без винятку виробництвах, поліпшує умови праці й побуту. Розвиток електроенергетики, будівництво потужних електростанцій сприяють створенню нових промислових підприємств та вузлів. Окремі галузі промисловості територіально тяжіють до джерел дешевої електроенергії.
Паливно-енергетичний баланс — співвідношення видобутку різних видів палива і виробленої енергії та їх використання в господарстві.
Мал. 66. Структура загального виробництва електроенергії у % на 2015 рік
Електроенергія в Україні виробляється тепловими (ТЕС), гідравлічними (ГЕС і ГАЕС), атомними (АЕС), вітровими (ВЕС) і сонячними (СЕС) електростанціями. У перспективі є можливість розвитку геотермальної та інших видів електроенергетики. Загальна потужність усіх електростанцій країни перевищує 157 264 млн кВт/год (мал. 66). На атомні електростанції припадає близько 56% виробництва електроенергії. Далі йдуть ТЕС і ГЕС. У країні діють 14 великих ТЕС (найбільші з них — Запорізька, Придніпровська, Трипільська, Зміївська, Слов’янська, Ладижинська, Бурштинська), 8 ГЕС, 4 АЕС, 2 ГАЕС — Дністровська (четверта за потужністю в світі) й Ташлицька, а також 7 СЕС. Найбільша на 2012 р. СЕС у світі — Кримська, побудована австрійською компанією в анексованому нині Росією українському Криму. За рахунок у тому числі й цієї сонячної електростанції самопроголошений уряд анексованого Криму має намір частково вирішувати питання нестачі електроенергії на півострові (мал. 67).
Мал. 67. Кримська СЕС
Знайдіть на карті в шкільному географічному атласі ГЕС України. На яких річках вони збудовані? Поясніть, чи було доцільним їх будівництво на рівнинних річках у межах території з родючими чорноземами?
Найбільшою в Європі й третьою за потужністю в світі є Запорізька АЕС в Енергодарі. Діють Південноукраїнська АЕС в Миколаївській області (м. Южноукраїнськ), а також Хмельницька АЕС (м. Нетішин) і Рівненська АЕС (м. Вараш). На останніх двох споруджуються нові атомні реактори.
У різних регіонах країни енергозабезпеченість і структура виробництва електроенергії на різних типах електростанцій суттєво відрізняються. Основні теплові електростанції діють на Донбасі й у Придніпров’ї. Найпотужнішими з них (по 3,6 млн кВт є Вуглегірська ТЕС на Донбасі й Запорізька ТЕС в Енергодарі Запорізької обл.
Подумайте, яку економіко-географічну помилку зробили проектанти, побудувавши недалеко одна від одної (на відстані приблизно 3 км) найпотужнішу в Європі Запорізьку АЕС і найпотужнішу в Україні Запорізьку ТЕС.
Якщо на Донбасі домінують ТЕС, то в Придніпров’ї є ТЕС, АЕС і найпотужніша у країні Дніпровська ГЕС. Західну частину України електроенергією забезпечують теплові й атомні електростанції.
Знайдіть на карті в шкільному географічному атласі найбільші ТЕС України.
Зважаючи на гострий дефіцит вугілля через військові дії на Донбасі, ТЕС і ТЕЦ на початок 2016 року скоротили виробництво електроенергії на 18,7%.
Використання відновлюваних джерел енергії. Відновлювана енергетика — це галузь, що отримує енергію за допомогою відновлюваних джерел. У 2016 р. загальна потужність електростанцій на відновлюваних джерелах енергії в Україні (без великих ГЕС) залишається на рівні 1,8% від загальної потужності об’єднаної енергосистеми України. Для порівняння частка відновлюваної енергетики в загальному енергобалансі країни в 2011 р. становила лише 0,17%.
До цієї галузі належать сонячна, геотермальна, вітроенергетика, гідроенергетика та використання біопалива. Ця енергія не знищується, не спалюється, як мінеральне паливо. Експерти оцінюють можливості розвитку і використання відновлюваних джерел енергії в Україні у 455 млрд кВт. Таким чином, майбутнє енергетики в нашій країні за її розвитком.
Знайдіть сучасну довідкову інформацію про використання відновлюваних джерел енергії в Україні на сайті проекту ОБСЄ «Зелений пакет» (електронний режим доступу: ecoclubua.com/about/).
Лінії електропередачі (ЛЕП). Різні типи електростанцій зв’язані між собою та з районами найбільшого споживання електроенергії лініями електропередачі (ЛЕП) (мал. 68).
Мал. 68. Картосхема ЛЕП України
У межах країни мережа енергетичних об’єктів із комунікаціями між ними становить єдину енергетичну систему України. Утворилися і її локальні (місцеві) системи, наприклад, районного рівня на Донбасі та в Придніпров’ї. Навколо найбільших міст також сформувалися енергосистеми, які забезпечують їх тепловою та електричною енергією.
Користуючись мал. 68, укажіть з ЛЕП яких країн зв’язані українські лінії електропередачі.
Близько половини всього первинного палива (вугілля, нафта, газ, уран) Україна витрачає на виробництво електро- і теплоенергії. Електроенергетика, як одна з найдавніших галузей економіки України, забезпечує всебічний науково- технічний прогрес у всіх виробництвах, поліпшує умови праці й побуту населення.
Електроенергія в Україні виробляється на ТЕС, ГЕС, ГАЕС, АЕС, ВЕС і СЕС, є можливість розвитку геотермальної та інших видів енергетики. Загальна потужність усіх електростанцій країни перевищує 157 264 млн кВт/год. На атомні електростанції припадає близько 56% її виробництва. Експерти оцінюють як перспективні можливості використання в Україні відновлюваних джерел енергії.
Зважаючи на гострий дефіцит вугілля через військові дії на Донбасі, ТЕС і ТЕЦ на початок 2016 року скоротили виробництво електроенергії на 18,7%.
Різні типи електростанцій зв’язані між собою та з районами найбільшого споживання електроенергії лініями електропередачі, які у межах країни утворюють єдину енергетичну систему України.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
1. Які типи електростанцій за джерелом енергетичних ресурсів працюють в Україні?
2. Запропонуйте шляхи енергозбереження. Поясніть, які з них Ви можете втілити в життя Вашої школи та родини.
3. Знайдіть на карті найбільші ТЕС, каскад ГЕС на Дніпрі, Дністровську і Ташлицьку ГАЕС та АЕС України.
4. Користуючись текстом підручника, порівняйте структуру виробництва електроенергії в Україні та інших державах світу.
5. Схарактеризуйте перспективи використання різних видів відновлюваних джерел енергії в світі, Україні та у своєму регіоні.