Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ ІІІ Секторальна структура світового господарства та господарства України: вторинний сектор

Тема 3. Хімічні виробництва. Виробництво деревини, паперу

§ 27. ХІМІЧНЕ ВИРОБНИЦТВО В УКРАЇНІ

Перегляньте інформацію на упаковках миючих засобів та інших товарів побутової хімії, якими користується Ваша родина. Де вони зроблені? Знайдіть ці міста на карті України та світу.

Основні центри виробництва хімічної продукції та чинники їх формування в Україні. Україна належить до провідних світових виробників деяких видів продукції хімічної промисловості. Певною мірою це пов’язано з наявністю відповідної сировини.

Сировиною для хімічної промисловості країни є кам’яне й буре вугілля, супутні й природні гази, нафта, кам’яна й калійна солі, фосфорити, крейда, вапняки, сірка тощо. Використовує галузь також відходи чорної і кольорової металургії, харчової промисловості, лісопромислового комплексу.

Підприємства гірничої хімії розміщуються в районах видобування корисних копалин, що використовуються як хімічна сировина. Запаси сірки зосереджені у Львівській області, кам’яної солі — в Солотвино (Закарпаття), Слов’янську, Бахмуті (Донбас) і в Криму, поклади калійної солі — в Івано-Франківській області.

Однією з галузей основної хімії, що ґрунтується на потребах чорної металургії Донбасу і Придніпров’я, є коксохімічне виробництво. Коксохімія — комплексоутворююча галузь, яка добре поєднується з металургійним виробництвом. Так, низькокалорійний доменний газ використовується для обігрівання коксових печей, а висококалорійний газ, що утворюється внаслідок коксування вугілля, передається в мартени для виплавляння сталі й на прокатне виробництво. Крім того, з нього виробляють азотні добрива. Коксохімія є базою для розвитку великої кількості супутніх і допоміжних підприємств, які переробляють доменний і коксовий гази, феноли, смоли тощо. З них виробляють сірчану кислоту, медичні препарати, пестициди і гербіциди, барвники, пластмаси, мінеральні добрива (мал. 87).

Мал. 87. Структура коксового виробництва

До провідних галузей основної хімії належить виробництво мінеральних добрив: калійних, фосфорних, азотних, комбінованих, гранульованих. Україна має значну сировинну базу для виробництва калійних добрив (родовища калійних солей у Калуші й Стебнику).

Підприємства, що випускають фосфорні добрива, працюють на імпортній сировині та місцевих фосфоритах. Найбільшими підприємствами є хімзаводи у Вінниці й Костянтинівці, суперфосфатний завод в Одесі, «Хімпром» у Сумах, металургійний завод «Азовсталь» у Маріуполі.

Основними центрами виробництва азотних добрив (аміачна вода, аміачна селітра) є Кам’янське, Запоріжжя, Алчевськ, Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Горлівка. Ці підприємства розміщено в районах коксохімічного виробництва. Друга група підприємств, де виробляють ці добрива, тяжіє до споживача і розміщена в районах видобування природного газу та на трасах газопроводів. Так виникли виробництва в Черкасах, Рівному, Одесі.

У багатьох галузях господарства використовується сірчана кислота: у виробництві мінеральних добрив, нафтопереробній, харчовій, текстильній. Виробництво сірчаної кислоти — галузь основної хімії, яка є однією з провідних у хімічній промисловості України та має значну сировинну базу. Це самородна сірка в Передкарпатті, відходи коксохімічних і нафтопереробних заводів, сірчисті гази, що утворюються під час виплавки цинку, міді, нікелю. Через високу хімічну активність сірчану кислоту небезпечно перевозити на далекі відстані. Тому її виробництво орієнтується на споживача. Основними виробниками сірчаної кислоти є підприємства Костянтинівки, Сум, Рівного, Нового Роздолу, Кам’янського.

Виробництво соди зосереджено біля родовищ кам’яної солі й ропи солоних озер, оскільки воно дуже матеріаломістке. Щоб виробити 1 т соди, потрібно витратити 1,5 т кам’яної солі, 1,5 т вапняку і 1,7 т умовного палива. Основними підприємствами содової промисловості є ВО «Хімпром» у Слов’янську і завод у Лисичанську. На ропі Сиваша працює підприємство в Красноперекопську (Крим). Кальцинована сода використовується в харчовій промисловості та для виробництва скла. Каустична сода виробляється в Калуші. Її використовують у текстильній промисловості, миловарінні, при виробництві штучних волокон, глинозему з бокситів тощо.

Фармацевтична галузь випускає лікарські засоби і вироби медичного призначення. Це одна з галузей господарства, яка розвивається в Україні та світі найдинамічніше. У нашій державі в останні роки темпи зростання виробництва в ній у середньому сягали 20%. Нині в країні діє 49 підприємств, які забезпечують лише 30% ринку ліків. Домінуючим центром виробництва галузі залишається Київ. Він же демонструє найвищі темпи зростання виробництва. Серед інших центрів фармацевтичної промисловості виділяються Харків, Львів, Одеса. Найбільшими підприємствами є ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» (Київ), корпорація «Артеріум» (ТОВ «Київмедпрепарат» і АТ «Галичфарм»), АТ «Київмедпрепарат» (Київ), АТ «Здоров’я» (Харків), АТ «Фармак» (Київ), ЗАТ НВЦ «Борщагівський ХФЗ», АТ «Київський вітамінний завод» та ін. (мал. 88).

Мал. 88. а) Сучасне фармацевтичне виробництво;

б) Борщагівський хіміко- фармацевтичний завод;

в) фармацевтична фірма «Дарниця»; г) продукція заводу «Фармак»

Проаналізуйте Вашу домашню аптечку. Визначте, які ліки та медичні приладдя зроблені в Україні.

Виробництво гуми і пластмас, миючих засобів. Для виробництва синтетичних смол і пластмас сировиною є нафта, газ, кам’яне вугілля, а також кам’яна сіль.

Хімічні підприємства розміщуються у районах видобування сировини або в місцях споживання готової продукції, яка використовується в легкій, харчовій, гумоазбестовій та інших галузях господарства. Найбільші підприємства зосереджені на Донбасі і в Придніпров’ї. У Запоріжжі виробляють кремнійорганічні сполуки, синтетичні смоли, в Кам’янському — полівініл і полістирол, у Сєвєродонецьку — вироби з пластмас і склопластику. Синтетичні смоли переробляють на плівкові, пластмасові та інші вироби в Калуші, Одесі, Києві, Фастові.

Гумоазбестова промисловість налічує понад 30 підприємств різної потужності та різного асортименту продукції. Виробництво шин і гумоазбестових виробів зосереджено в Дніпрі (ВО «Дніпрошина»), Білій Церкві («Росава»), Броварах. Гумотехнічні вироби випускають у Києві, Лисичанську, Білій Церкві, Сумах, Запоріжжі, Одесі, Харкові, Донецьку, Чернівцях (завод гумового взуття), Луцьку, Кременчуці (завод технічного вуглецю).

На українському ринку, як Ви вже, мабуть, помітили, панують миючі засоби зарубіжного виробництва. Водночас Україна володіє сировиною світового значення для виготовлення миючих засобів найвищої якості, та ще й екологічно безпечних, на основі чорноморського кілу (пластична маса морських відкладів) і грязей солоних лиманів. Нині основними виробниками миючих засобів в Україні є підприємства у Дніпропетровській (м. Покровськ) і Харківській (м. Первомайськ) областях та в м. Вінниці.

До складу хімічної промисловості входять: гірнича хімія, основна хімія (виробництво мінеральних добрив, неорганічних кислот і соди) та хімія органічного синтезу (виробництво полімерних матеріалів). Україна належить до провідних виробників окремих видів хімічної продукції світу.

Підприємства гірничої хімії розміщуються в районах видобування корисних копалин. Коксохімія є базою для розвитку великої кількості супутніх і допоміжних підприємств. До провідних галузей основної хімії України належать виробництво мінеральних добрив, соди, кислот.

Фармацевтична галузь розвивається в Україні найдинамічніше. Головним центром виробництва галузі залишається м. Київ.

Гумоазбестова промисловість налічує понад 30 підприємств різної потужності й асортименту від шин до гумового взуття.

Вітчизняна промисловість забезпечує незначну частку миючих засобів і засобів побутової хімії.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Назвіть види хімічної продукції, яка випускається в Україні.

2. Покажіть на карті найбільші центри виробництва мінеральних добрив, виробів із гуми і пластмас, побутової хімії, ліків в Україні.

3. Схарактеризуйте вітчизняну сировинну базу виробництва хімічної продукції.

4. Проаналізуйте зв’язки хімічних виробництв із металургійними та коксохімічними.

5. Оцініть вплив виробництва хімічної продукції на довкілля. Підготуйте додаткову інформацію про найбільш екологічно брудні підприємства галузі.

6. Поясніть, чому металургійний завод є крупним виробником мінеральних добрив.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити