Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ ІІІ Секторальна структура світового господарства та господарства України: вторинний сектор

Тема 4. Виробництво машин та устаткування

§ 30. ВЗАЄМОЗВ'ЗОК МІЖ РІВНЕМ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ і РІВНЕМ РОЗВИТКУ МАШИНОБУДУВАННЯ

1. Перегляньте інформацію про машини та механізми, якими користується Ваша родина у побуті. Де вони зроблені?

2. Знайдіть ці міста на карті України та світу.

Машинобудування світу. Взаємозв’язок між рівнем економічного розвитку регіону, країни і рівнем розвитку машинобудування. На розміщення машинобудування світу впливає багато різноманітних чинників. Це визначається тим, що машинобудування буває метало-, праце- і наукомістким. Окремі галузі тяжіють до кваліфікованих кадрів, інші до наукових центрів, ще інші — до місць виробництва сировини (металургійних районів і центрів). Останнім часом важливим став чинник дешевої робочої сили. Ще один чинник — територіальна близькість країн, які вироблять велику кількість вузлів і деталей для збирання готових машин і обладнання.

У зв’язку зі зростаючими наукомісткістю машинобудування і вимогами до кваліфікації працівників, прослідковується чіткий зв’язок між рівнем економічного розвитку країни і рівнем розвитку в ній машинобудування. Фактично перехід тієї чи іншої країни до так званої «Великої двадцятки» був зумовлений випереджаючими темпами розвитку в ній саме машинобудування.

? Пригадайте, які країни входять до складу «Великої двадцятки». Знайдіть їх на карті. Поясніть, чи впливає територіальна близькість цих країн на виробництво вузлів деталей для збирання готових машин і обладнання.

Вплив глобалізації на розвиток машинобудування у країнах «центру», «напівпериферії» і «периферії». Машинобудування виявилося галуззю світового господарства, яка дуже швидко відгукнулася на запити глобалізації. З країн «центру», з їх традиційно розвиненим машинобудуванням, ця галузь вирушила до «напівпериферії», а нині й до країн «периферії». У ці регіони з менш розвинутими країнами в наш час відбувається переміщення загального машинобудування, деяких працемістких галузей, зокрема, виробництво дорожньо-будівельних і сільськогосподарських машин, суднобудування тощо. Таке поширення машинобудівного виробництва планетою слугує додатковим стимулом глобалізації, поглиблення спеціалізації і встановлення кооперованих зв’язків глобального масштабу.

Поясніть, як науково-технічний прогрес та розвиток морського транспорту вплинули на поширення машинобудівного виробництва планетою.

Найбільші країни-виробники літаків, легкових автомобілів, морських суден, верстатів, комп’ютерів, робототехніки. У світовому виробництві пасажирських літаків безумовним лідером є США. На цю країну припадає близько 65% ринку літаків планети. Підприємства однієї з найбільших корпорацій світу «Boeing» щорічно випускають по 400 магістральних пасажирських літаків. Таке масове виробництво називають серійним. Спостерігається дуже висока територіальна концентрація підприємств цієї корпорації на крайньому північному заході США, в містах Сіетл та Лос-Анджелес. На другому місці знаходиться європейський консорціум (тимчасове об’єднання підприємств) «Ейрбас Індастріз» (штаб-квартира розташована у місті Тулуза, Франція) (мал. 96).

До нього входять авіабудівні компанії Європи із Франції, Німеччини, Великої Британії й Іспанії.

Вони за рік випускають до 200 літаків марки «Airbus». На цей консорціум припадає до третини світового виробництва пасажирських літаків (мал. 97).

Мал. 96. Літаки «Airbus А380» (а) та «Boeing 747» (бб)

Мал. 97. Розріз-порівняння літаків «Airbus А380» та «Boeing 747»

? Чи є у Вас або членів Вашої родини досвід використання авіаційного транспорту? Поділіться своїми враженнями від нього з однолітками.

Між цими виробниками пасажирських авіалайнерів точиться запекла конкурентна боротьба на світовому ринку: за 10 років (2004-2014 р.), «Airbus» отримав 8 933 замовлення і поставив замовникам 4 824 судна. «Boeing» отримав 8 428 замовлень, забезпечивши поставку 4 458 суден. Кожна компанія регулярно звинувачує іншу в отриманні несправедливої державної допомоги від своїх урядів тощо.

? Чому, на Вашу думку, існує ця конкуренція? Що вона дає?

Ще одним із лідерів світового ринку пасажирських регіональних літаків є бразильська авіабудівна компанія «Embraer» (Empresa Brasileirade Aeronautica) зі штаб-квартирою в м. Сан- Жозе-дус-Кампус, штат Сан-Паулу.

Найбільшими виробниками легкових автомобілів є Китай, США та Японія. Світове автомобілебудування поступово поширюється світом, захоплюючи все нові країни, до переліку яких вже долучилися Індія, Мексика, Бразилія, Таїланд, Туреччина та ін. Якщо у країнах ЄС і Японії легкові автомобілі переважно випускаються на експорт, то у США — для внутрішнього споживання (мал. 98).

? Проаналізуйте дані мал. 98 та назвіть світових лідерів за обсягами виробництва автомобілів у 2015 році. Спробуйте пояснити, як до цього списку лідерів потрапили Індія, Мексика, Бразилія, Таїланд.

Світове суднобудування також переміщується до країн, що розвиваються. Тут значно дешевша робоча сила. Тому постійно зростає питома вага цих країн у виробництві кораблів. Нині у трійці лідерів Південна Корея, Японія та Китай, однак найшвидше ця галузь розвивається в Аргентині, Мексиці, Індії. США нині концентрують увагу на виробництві військових кораблів.

Сучасне верстатобудування, яке вимагає високої кваліфікації працівників, зосереджує власне виробництво у розвинутих країнах світу і є доволі працемістким (Німеччинна, США, Японія, Італія і Швейцарія). Частка країн, що розвиваються, не перевищує в складі продукції галузі 6%.

Мал. 98. Країни-лідери з виробництва автомобілів

Виробництво комп’ютерної техніки та робототехніки нині орієнтується на Південно-Східну і Східну Азію (Китай, Сінгапур, Республіка Корея, Японія, Таїланд). Останнім часом до них приєдналася Мексика. Країни Європи і США постійно втрачають тут свої позиції.

Користуючись картами атласу, знайдіть країн-лідерів із випуску продукції машинобудування в кожному з регіонів світу.

На розміщення машинобудування світу впливає багато різноманітних чинників, адже воно буває метало-, праце- і наукомістким.

Через зростання наукомісткості машинобудування і вимог до кваліфікації працівників прослідковується чіткий зв’язок між рівнем економічного розвитку країни і рівнем розвитку в ній машинобудування.

Сучасні процеси глобалізації зрушили переміщення галузей машинобудування з країн «центру» до «напівпериферії» та «периферії». Відбувається поглиблення спеціалізації і встановлення кооперованих зв’язків глобального масштабу.

Лідерами виробництва широкого спектру продукції машинобудування є країни «Великої двадцятки», а сучасне верстатобудування, яке вимагає високої кваліфікації працівників, концентрує власне виробництво у розвинутих країнах світу і є доволі працемістким.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Назвіть основні види продукції машинобудування та чинники їх розміщення.

2. Наведіть приклади найбільших країн-виробників автомобілів, літаків, морських суден, верстатів, комп’ютерів та електроніки. Покажіть їх на політичній карті світу.

3. Схарактеризуйте сучасні тенденції розвитку і розміщення виробництва машин і устаткування.

4. Оцініть роль машинобудування у розвитку світового господарства.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити