Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ ІІІ Секторальна структура світового господарства та господарства України: вторинний сектор

Тема 4. Виробництво машин та устаткування

§ 31. МАШИНОБУДУВАННЯ В УКРАЇНІ

1. Назвіть галузь господарства, в якій задіяні члени Вашої родини. Вона надає послуги чи випускає певну промислову продукцію?

2. Ці послуги або продукцію реалізовують В Україні ЧИ ВОНИ ідуть на експорт?

Машинобудування в Україні. Машинобудування України — надзвичайно складна галузь, яка поділяється на кілька десятків галузей і виробництв. Підприємства машинобудування об’єднуються в одне ціле на основі спільних технологій, сировини та кінцевого призначення готової продукції. Великі галузі, наприклад, сільськогосподарське, енергетичне, транспортне машинобудування, поділяються на менші. Так, транспортне машинобудування країни складається з автомобіле-, судно-, вагоно-, тепловозо-, літакобудування. А, наприклад, автомобілебудування охоплює виробництво легкових і вантажних автомобілів, автобусів, трамваїв і тролейбусів тощо.

Які з цих видів транспорту працюють у Вашому обласному центрі? Дізнайтеся, чи є тут підприємства з їх виробництва або ремонту.

В Україні, як і у світі, розміщення окремих галузей машинобудування залежить від характеру виробництва, його трудомісткості, потреб у кваліфікованій робочій силі, сировині, енергії, устаткуванні в розрахунку на випуск одиниці продукції. Залежно від дії цих чинників галузі машинобудування об’єднано в кілька груп.

Найбільші центри виробництва продукції машинобудування в Україні. Важливе значення для нашої країни має транспортне машинобудування. Це складна і територіально поширена галузь. Її підприємства випускають автомобілі, тепловози, тролейбуси, трамваї, вагони, судна, літаки. В Україні підприємствами чорної металургії випускається різноманітний прокат для цієї галузі. Крім того, багато транспортних засобів випускають підприємства транспортного машинобудування, які входять до військово-промислового комплексу країни.

Львівське підприємство «Електрон» налагодило випуск сучасних трамваїв для перевезення пасажирів великих міст. Це підприємство працює в кооперації з відомими зарубіжними фірмами. Потужності з виробництва тролейбусів є в Києві і Дніпрі. Легкові автомобілі в кооперації з відомою корейською фірмою «Деу» виробляє Запорізький автомобільний завод (ЗАЗ). У Луцьку функціонує автомобільний завод, орієнтований на виробництво вантажно-пасажирських автомобілів, їх збирають також із деталей зарубіжного виробництва. Великий автомобільний завод знаходиться в Кременчуці. Він серійно виробляє потужні вантажні автомобілі. Крім того, тут налагоджено випуск вантажних автомобілів різного типу, в тому числі й для військових потреб. У Черкасах створено автобусний завод, який виробляє автобуси і збирає вантажні автомобілі із зарубіжних комплектуючих (мал. 99).

Потужні підприємства, зайняті ремонтом, відновленням і переоснащенням тепловозів, електровозів і вагонів, існують у великих містах і залізничних вузлах. Дарницький вагоноремонтний завод у Києві на базі старих вагонів фактично виробляє нові, повністю переоснащуючи їх. У країні є декілька вагонобудівних заводів (Кам’янське, Кременчук, Стаханов, Маріуполь, Київ). Крюківський вагонобудівний завод (Кременчук) випускає швидкісні електропоїзди та вагони для метро (мал. 100).

Мал. 99. Продукція транспортного машинобудування України: а) львівський трамвай; б) луцький тролейбус; в) запорізька «Славута»; г) кременчуцький «КрАЗ»

Найбільшим центром суднобудування, яке поширене в узбережних містах, є Миколаїв. Другий центр знаходиться в Херсоні. Великий суднобудівний завод працює в Києві. Виготовлені у столиці морські судна глибоководними річками доправляють до Чорного моря. Є такі заводи і в Криму (Феодосія і Керч). Ремонтують морські судна в найбільших портах.

Розвинуте в Україні й літакобудування. Всього до 10 країн світу здатні виробляти великі літаки. Україна входить до їх числа. Більш того, саме у нас, на авіаційному заводі «Антонов» у Києві, виготовили найбільший у світі транспортний літак АН-225 «Мрія», який установив близько 200 світових рекордів. Понад 50 тис. людей зустрічали його в Австралії у 2016 році, адже він вражає уяву. Нині завод налагодив випуск декількох типів вантажних і пасажирських літаків, у тому числі відомого АН-178. Ще один літакобудівний завод знаходиться у Харкові.

В Україні налагоджено випуск машин і найрізноманітнішого обладнання для різних галузей промисловості. Важке машинобудування випускає обладнання для гірничодобувної і металургійної промисловості й орієнтується в розміщенні на Донбас і Придніпров’я, де є метал. Найбільшим центром енергетичного машинобудування є Харків. Тут виробляють потужні турбіни для різних типів електростанцій, які поставляються на електростанції різних країн світу. Географія поставок підприємства сьогодні охоплює 45 країн Європи, Азії, Америки та Африки (Китай, Аргентина тощо) (мал. 101).

Мал. 100. Продукція Крюківського вагонобудівного заводу

Мал. 101. Продукція українського машинобудування та країни, в які вона експортується

Наявність великої кількості замовників у сільському господарстві й харчовій промисловості зумовила появу в Україні чисельних підприємств сільськогосподарського машинобудування і заводів, які виробляють обладнання для харчової промисловості. Це переважно великі міста (мал. 102).

Найбільше підприємств електротехнічної та електронної промисловості знаходиться у великих містах (Львові, Києві, Дніпрі, Запоріжжі, Одесі тощо). Найбільші з цих підприємств працюють у кооперації з фірмами Японії, Китаю, Тайваню, Республіки Корея, Сінгапуру.

Найбільшим машинобудівним центром в Україні є Харків.

Користуючись каталогом провідних підприємств України (електронний режим доступу: rada.com.ua), знайдіть підприємства Вашої області. Назвіть продукцію, яку вони випускають.

Проблеми з розвитком машинобудування в нашій країні виникли ще за часів СРСР, машинобудування якого випускало неконкурентоздатну на світовому ринку продукцію, переважно для внутрішнього споживання. За відсутності іншої продукції люди були вимушені її купувати. Відкриття світового ринку надало вітчизняному споживачеві доступ до високоякісної продукції зарубіжних фірм, і неякісна власна продукція втратила попит. Заводи опинилися на межі банкрутства. Частину з них довелося закрити.

Із початком конфлікту на Донбасі невідомою є доля значної кількості підприємств машинобудування. Відома ж інформація просто жахлива: частково або повністю вивезено на територію Росії обладнання і фактично зруйновано Стаханівський вагонобудівний завод (єдине підприємство в Україні, яке може виробляти транспортні системи, спеціально розроблені для перевезення залізницею надпотужних силових трансформаторів та відпрацьованого ядерного палива з АЕС); ВАТ «Ясинуватський машинобудівний завод» (провідний виробник унікальної шахтної прохідницької техніки для більш ніж 30 країн світу, з її устаткуванням будується метрополітен у Празі і Санкт-Петербурзі); Державну акціонерну холдингову компанію «Топаз» (розробка і серійне виробництво складних радіотехнічних систем і комплексів спеціального призначення); Лутугинський науково-виробничий валковий комбінат (робочі чавунні валки для прокатних станів гарячої прокатки, валки для млинів усіх типів, валки для гумотехнічної, паперової та інших галузей промисловості, які поставлялися в Пакистан, Індію, Угорщину, Болгарію, Македонію, Єгипет); Луганський патронний завод (став ремонтною базою для техніки терористів); Луганський завод електронного машинобудування (розробляв і виготовляв обладнання для вирощування монокристалів сапфіру, кремнію, твердих і надтвердих монокристалів для електроніки); завод «Юність» Краснодон-Луганськ (радіотехніка та радіоелектроніка, вироби для ракетобудівної й аерокосмічної галузей, автореле, регулятори напруги, малогабаритні трансформатори, які продавалися переважно російським оборонним і космічним підприємствам). І це далеко не повний перелік втрат економіки України. Приміщення самих заводів або зруйновані, або стали базами для бойовиків.

Мал. 102. Сільськогосподарська техніка, вироблена за стандартами ЄС у м. Кропивницький

Підприємства машинобудування свого регіону. Будь-який сучасний день важко собі уявити без використання продукції машинобудування. Та і сама вона час від часу потребує ремонту та певного технічного обслуговування. Звичайно, що Ваш регіон, як і інші регіони нашої країни, має великі чи малі підприємства, які так чи інакше належать до машинобудівної галузі. Якісь із них працюють, якісь із певних економічних, соціальних чи екологічних причин ні.

Хто як не Ви, знавці рідного краю, знає про них краще та більше. Спробуйте за матеріалами місцевого радіо, телебачення, газет, Інтернет-ресурсів підібрати інформацію про підприємства машинобудування Вашого краю та їх сьогодення, яка буде цікавою не тільки для Вас, а й для інших дев’ятикласників та вчителів географії України. Скомпонуйте підібрану інформацію у вигляді есе або невеличкої статті, додайте відповідні фото та надішліть усе на адресу відомих в Україні географічних газет та журналів, які повідомлять результати Вашого дослідження всій країні: «Географія» (електронний режим доступу: osnova.com.ua/authors/), «Краєзнавство. Географія. Туризм» (електронний режим доступу: osvitaua. com/sw_press/contacts), «Географія та економіка в рідній школі» (електронний режим доступу: presa.ua/contact).

Галузі машинобудування поділяються на менші галузі та об’єднуються на основі спільних технологій, сировини, кінцевого призначення готової продукції. Як і скрізь у світі, розміщення окремих галузей машинобудування залежить від характеру виробництва, його потреб у кваліфікованій робочій силі, сировині, енергії, устаткуванні.

В Україні налагоджено випуск машин і найрізноманітнішого обладнання для різних галузей промисловості. Вона входить до переліку країн, здатних виробляти великі літаки, транспортне машинобудування країни випускає автомобілі, тепловози, тролейбуси, трамваї, вагони, судна, літаки, транспортні засоби для військово-промислового комплексу тощо. Працюють численні підприємства сільськогосподарського машинобудування і заводи, що виробляють обладнання для харчової промисловості.

Проблеми з розвитком машинобудування в нашій країні через випуск неконкурентоздатної продукції пов’язані ще з економікою часів СРСР.

Із початком конфлікту на Донбасі пов’язані значні втрати економіки України в галузі машинобудування: частина підприємств з окупованих територій частково або повністю вивезена на територію Росії, приміщення самих заводів зруйновані або стали базами для бойовиків.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Наведіть приклади розміщення окремих галузей машинобудування залежно від потреб у кваліфікованій робочій силі, сировині, енергії, устаткуванні.

2. Знайдіть та покажіть на карті найбільші центри машинобудування в Україні.

3. Поясніть розміщення виробництв транспортних засобів, промислового обладнання, сільськогосподарської техніки, електротехнічної та електронної продукції побутового призначення в межах території країни.

4. Поясніть причини виникнення в Україні проблем у виробництві верстатів, автомобілів.

5. Знайдіть та покажіть на карті країни світу куди постачається продукція українського машинобудування.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити