Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ ІІІ Секторальна структура світового господарства та господарства України: вторинний сектор

Тема 5. Виробництво тканин, одягу, взуття

§ 32. ОСОБЛИВОСТІ ВИРОБНИЧОГО ПРОЦЕСУ ТА ЧИННИКИ РОЗМІЩЕННЯ ПІДПРИЄМСТВ, ЩО ВИРОБЛЯЮТЬ ТКАНИНИ РІЗНИХ ВИДІВ, ОДЯГ, ШКІРО-ВЗУТТЄВУ ПРОДУКЦІЮ

1. Яку сировину використовують для виробництва одягу та взуття?

2. Перегляньте етикетки на власному одязі. Встановіть, де його виробили.

Особливості виробничого процесу та чинники розміщення підприємств, що виробляють тканини різних видів, одяг, шкіряно-взуттєву продукцію. Легка промисловість світу виробляє тканини, одяг, взуття, килими тощо. Окремими її галузями є текстильна (виробництво тканин), швейна (пошиття одягу), трикотажна (випуск плетених тканин і виробів із них), шкіряно-взуттєва, хутряна тощо. Лідерами легкої промисловості світу були і є нині три її галузі — текстильна, швейна і взуттєва. Серед них найбільші обсяги продукції дає перша з них — текстильна (мал. 103). Вона використовує як натуральні (бавовняні, вовняні, лляні й шовкові), так і штучні та синтетичні волокна (віскоза, капрон, нейлон).

Мал. 103. Структура легкої промисловості

Бавовняна галузь об’єднує прядильне, ткацьке та крутильно-ниткове виробництва, вовняна — підприємства з первинної переробки вовни, виробництва вовняної пряжі та тканин. Основною продукцією конопледжутової промисловості є мішковина, пакувальні матеріали, канати, шпагат тощо (мал. 104).

Швейна галузь посідає друге місце у складі легкої промисловості за вартістю виробленої продукції і має практично повсюдне поширення.

Найбільші країни — виробники й експортери тканин, одягу та взуття на світовий ринок. Найбільшими виробниками тканин із хімічних волокон все ще залишаються розвинуті країни (США, Японія, Німеччина, Китай, Південна Корея). Головними їх експортерами виступають Республіка Корея, Японія і Тайвань.

Поясніть, чому лідерами з виробництва хімічних волокон залишаються розвинені країни.

Бавовняних тканин випускають найбільше в країнах, що розвиваються (Єгипет, Пакистан, Бразилія, Туреччина, Індія тощо). Однак все ще значну їх частину виробляють і США, Італія, Китай. Найбільше їх відправляють на світовий ринок Пакистан, Індія, Єгипет і Китай. Високоякісними бавовняними тканинами світ забезпечують такі розвинені країни, як Німеччина, Італія і Японія.

Вовну для виробництва вовняних тканин на світовий ринок поставляють переважно Австралія, Нова Зеландія й Аргентина. Виробництво ж вовняних тканин зосереджується в розвинутих країнах ЄС, Японії і Китаї.

Хоча швейна промисловість нині сильно перемістилася до країн, що розвиваються, все одно законодавцями мод і найдорожчого модного одягу залишаються розвинуті країни Заходу — Франція, Велика Британія, Італія, США. Особливою славою користуються французькі будинки моди, такі як «Валентіно», «Ніна Річчі», «Версаче», «Діор», «Шанель» та ін. В Італії це «Гуччі», «Прада», «Дольче і Габана» тощо (мал. 105).

Мал. 104. Продукція текстильної промисловості Туреччини

Мал. 105. Всесвітньовідомі кутюр’є: а) Коко Шанель; б) Крістіан Діор; в) Ніна Річчі

? Користуючись додатковими джерелами знань, знайдіть інформацію про історію створення одного з цих відомих будинків моди. Проведіть презентацію власних знахідок.

Взуттєва промисловість теж не уникла територіального перерозподілу у зв’язку з глобалізацією. Відбулося її «переселення» в країни, що розвиваються, з їх дешевою робочою силою. Тому на країни Азії вже припадає понад 60% світового виробництва взуття. Головними виробниками й експортерами взуття нині у світі є Китай, Республіка Корея, Індія, Індонезія, В’єтнам тощо. Однак законодавцями високої моди, як і у швейній промисловості, залишаються італійські, французькі, британські й американські взуттєві фірми.

Така важлива галузь текстильної промисловості, як трикотажна, яка виготовляє переважно білизну, шкарпетки, верхній одяг із плетених тканин, теж нині зосередилася в країнах, що розвиваються. Звідси цю продукцію відправляють по всьому світу.

Найбільшим виробником і експортером нетканих килимів є США. Велика Британія і Бельгія постачають на світовий ринок в’язані й ткані килими. Але найвідомішим і найпрестижнішим виробником килимів у світі однозначно залишається Іран (знамениті перські килими), за ним ідуть Індія, країни Близького Сходу, Середньої Азії та Північної Африки (мал. 106).

Хутряна промисловість розміщується в локальних центрах у США, Китаї, Росії. Масове виробництво хутряних виробів характерне для країн Європи (Італія, Греція), а також для Лівану і Туреччини.

Мал. 106. Виробництво килимів: а) ручне; б) машинне

Користуючись картами шкільного географічного атласу, визначте країн-лідерів у галузі легкої промисловості світу. Подумайте, чи дозволяє їм сільськогосподарське виробництво використовувати власну сировину, чи вирішальним для розвитку галузей легкої промисловості залишається все ж таки дешева жіноча праця.

Вплив глобалізації на розміщення текстильного, швейного, взуттєвого виробництва. Глобалізація, розширення світового ринку і поглиблення інтеграційних процесів призвели до занепаду текстильної промисловості в розвинених країнах і переміщення виробництва з них до країн, що розвиваються. Тому нині провідними регіонами виробництва стали азійський і латиноамериканський. Виготовлення одягу теж змінило «прописку» і перемістилося з країн ЄС і США до Індії, Сінгапуру, Таїланду, Індонезії, Малайзії, Домініканської Республіки, Гонконгу (Сянгану) тощо.

Легка промисловість світу складається з текстильної, швейної, трикотажної, шкіряно-взуттєвої, хутряної тощо, які виробляють тканини, одяг, взуття, килими галузей. Лідерами легкої промисловості світу були і є нині три її галузі — текстильна, швейна і взуттєва. Серед них найбільші обсяги продукції дає текстильна. Швейна галузь — друга за вартістю виробленої продукції і має практично повсюдне поширення.

Хоча швейна промисловість нині сильно перемістилася до країн, що розвиваються, все одно законодавцями мод і найдорожчого модного одягу залишаються розвинуті країни Європи та США.

Глобалізація, розширення світового ринку і поглиблення інтеграційних процесів призвели до занепаду текстильної промисловості в розвинених країнах і переміщення виробництва з них до країн, що розвиваються. Це стосується майже всіх галузей.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Проаналізувавши мал. 103, назвіть галузі легкої промисловості та продукцію, яку вони виробляють.

2. Назвіть види тканин, які виробляє сучасна текстильна промисловість. Схарактеризуйте способи отримання сировини для їх виробництва та виробництва взуття.

3. Наведіть приклади країн - найбільших у світі та Європі виробників й експортерів тканин, одягу, взуття.

4. Поясніть, як впливають кількість, якість і ціна робочої сили та споживчий чинник на розвиток текстильного, швейного, взуттєвого виробництва на прикладі певної країни.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити