Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ ІІІ Секторальна структура світового господарства та господарства України: вторинний сектор

Тема 6. Виробництво харчових продуктів, напоїв

§ 34. ОСОБЛИВОСТІ ВИРОБНИЧОГО ПРОЦЕСУ ТА ЧИННИКИ РОЗМІЩЕННЯ ПІДПРИЄМСТВ, ЩО ВИРОБЛЯЮТЬ ХАРЧОВІ ПРОДУКТИ

1. Перегляньте етикетки на продуктах харчування, які споживає Ваша родина.

2. У яких країнах вони вироблені? Знайдіть ці країни на політичній карті світу.

Особливості виробничого процесу та чинники розміщення підприємств, що виробляють харчові продукти. Харчова промисловість світу тісно пов’язана з сільським господарством. Ці галузі тісно інтегровані як географічно, так і технологічно: країни, що мають розвинене високотоварне сільське господарство, як правило, мають і розвинену харчову промисловість.

? Назвіть країни світу, в яких розвинене високотоварне сільське господарство. Покажіть їх на карті.

У розвинутих країнах між ланкою сільськогосподарського виробництва і столом пересічної родини, яка споживає готовий харчовий продукт, є проміжна ланка - підприємства харчової промисловості. Вони переробляють сільськогосподарську продукцію до того рівня, що інколи, придбавши в магазині продукти, перед безпосереднім уживанням їх достатньо лише розігріти. В країнах, що розвиваються, більшість цієї продукції потрапляє на стіл у необробленому вигляді, тому що харчова промисловість тут не отримала належного розвитку.

Територіально харчова промисловість, яка має складну галузеву структуру, тяжіє до сировини і споживача. На дію цих чинників усе більший вплив мають сучасні технології. До них у першу чергу відноситься розвиток транспорту і холодильного обладнання, що дає можливість транспортувати без втрат сільськогосподарську сировину в будь-який куточок світу. Обмеженням тут виступають неминучі транспортні витрати (мал. 111).

Виробництво продуктів харчування у світі. Останнім часом на структуру і територіальну організацію харчової промисловості світу в розвинених країнах усе більший вплив мають запити масового споживача (мал. 112). На Заході нині переважає рух за здоровий спосіб життя, який вимагає від людини менше вживати жирної їжі, більше їсти овочів і фруктів, висуває високі вимоги до екологічного стану продукції харчової промисловості. Крім того, для розвинених країн характерним є перевиробництво продуктів харчування. У країнах, що розвиваються, такими проблемами переймаються мало, оскільки продуктів харчування не вистачає. Кількість населення швидко зростає, і тому вимоги до екології продуктів, їх якості мінімальні. Головне, щоб вони були (мал. 113).

Мал. 111. Сучасне холодильне обладнання

Мал. 112. Асортимент одних тільки йогуртів у звичайному французькому супермаркеті

Звичайно, швидкі темпи зростання населення у країнах, що розвиваються, ставлять перед харчовою промисловістю світу складні завдання і гострі проблеми. Вчені донині не дійшли до єдиної думки щодо того, яку кількість людей може прогодувати наша планета. Дехто вважає, що це 10-12 млрд осіб.

Однак необхідно враховувати й те, що новітні технології вирощування сільськогосподарських культур і виробництва продуктів харчування, постійні зусилля з селекції все більш урожайних культур, застосування найсучасніших хімічних технологій у випуску харчових продуктів можуть значно збільшити кількість землян, яких зможе прогодувати планета.

Хоча глобалізація і призводить до поступового розмивання національних традицій у виготовленні харчових продуктів, вони донині все ще відчутні. Розширення міжнародного співробітництва призводить до того, що найкращі страви з кухонь різних народів стають інтернаціональними. Наприклад, увесь світ завоювала італійська піца, яка виявилася дуже зручною у використанні в сучасному світі. У багатьох країнах світу прижилася китайська кухня. В колишньому СРСР повсюдно харчувалися українським борщем і практично не використовували російські щі. Кавказький шашлик теж давно став інтернаціональною стравою.

Мал. 113. Структура харчової промисловості

? Спробуйте продовжити цей перелік.

Підготуйте додаткову інформацію про вимоги окремих релігій щодо канонів національного харчування.

Найбільші країни-виробники цукру, рослинної олії, вершкового масла. Цукрова промисловість світу належить до провідних. Це пов’язано з повсюдним використанням цукру при приготуванні їжі. Велике значення має і той факт, що цукрова промисловість, мабуть, найбільш механізована. Більше половини хліба, м’яса в сучасному світі виробляють саме кустарним способом у домашніх умовах, переважно у сільській місцевості країн, що розвиваються, чого не можна сказати про виробництво цукру.

Загалом, цукор виробляють у понад 120 країнах світу. Традиційно виокремлюють три основні регіони його виробництва:

- північна півкуля (країни-виробники бурякового цукру в Європі, Північній Америці, Центральній Азії та Північній Африці);

- екваторіальний регіон (країни-виробники тростинного цукру в Азії, Північній та Центральній Америці, Африці);

- південна півкуля (країни-виробники тростинного цукру в Південній Америці, Південній Африці та Океанії).

П’ять найбільших виробників цукру — Бразилія, Індія, ЄС, Китай і США. З цукрового буряка виробляють цей продукт європейські країни — Франція, Німеччина, Україна. Основними імпортерами цукру є США, Росія і Японія.

Знайдіть ці регіони та країни на карті шкільного географічного атласу.

Рослинна олія — важливий харчовий продукт. Крім того, її широко використовують у різних галузях господарства, наприклад, під час виробництва рибних і овочевих консервів. Згадайте лише відомі всім «шпроти в рослинній олії».

Найбільше у світі виробляють пальмової (64% світового експорту), соєвої, ріпакової та соняшникової олії. Лідерами з її виробництва й експорту є Індонезія, Малайзія, Аргентина, Україна й Канада. Індонезія, Малайзія й Аргентина мають низький рівень внутрішнього споживання рослинної олії, тому і постачають багато її на світовий ринок. Лідером із виробництва соєвої олії є США. Україна дає 60% соняшникової олії світового ринку.

Дізнайтеся більше про різницю в технології вирощування та виробництва пальмової, соєвої, ріпакової та соняшникової олії. Поділіться інформацією з однолітками.

Мал. 114. Оливкове дерево Гефсиманського саду в Єрусалимі

Відомо, що середня тривалість життя оливкового дерева — 500 років, але є окремі екземпляри віком понад 1 500 і навіть 2 000 років (мал. 114). Оливкову олію виробляють переважно європейські середземноморські країни, лідерами серед яких є Іспанія, Італія та Греція. Слід відзначити, що 80% її вони самі ж і споживають. Лідерами є греки, які на рік уживають понад 20 літрів оливкової олії на душу населення.

Дізнайтеся більше про технологію вирощування та виробництва оливкової олії. Поділіться інформацією з однолітками.

За виробництвом молока країни вишикувалися таким чином: США, Індія, Китай, Бразилія та Німеччина.

Якщо назвати компанії - лідери світового виробництва молочних продуктів, то незаперечним лідером буде Nestle (найбільша у світі швейцарська фірма), Danone (французька група компаній), Lactalis (Франція), Fonterra (Нова Зеландія), Friesland Campina (Нідерланди), Dairy Farmers of America (США). Тобто, географія виробництва сирого молока та кінцевих, готових до споживання продуктів із нього різниться.

Територіально харчова промисловість, яка має складну галузеву структуру, тяжіє до сировини і споживача, вона тісно пов’язана з сільським господарством, із яким інтегрована як географічно, так і технологічно.

Розвиток транспорту і холодильного обладнання дав змогу без втрат транспортувати сільськогосподарську сировину в будь-який куточок світу.

Вимоги до екологічного стану продукції харчової промисловості в країнах із різним рівнем розвитку різні. Глобалізація призводить до поступового розмивання національних традицій у виготовленні харчових продуктів.

Тростинний та буряковий цукор виробляють у понад 120 країнах світу. Важливий харчовий продукт — рослинна олія — широко використовується в різних галузях господарства.

Найбільше у світі виробляють пальмової, соєвої, ріпакової та соняшникової олії. Географія виробництва сирого молока та кінцевих, готових до споживання продуктів із нього різниться.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Назвіть складові харчової промисловості світу. Вкажіть продукцію, яку дає кожна з них.

2. Наведіть приклади найбільших у світі та Європі країн — виробників та експортерів цукру, олії, молокопродуктів.

3. Поясніть вплив спеціалізації сільського господарства та споживчого чинника на розвиток харчової промисловості в окремих регіонах світу.

4. Схарактеризуйте особливості виробництва окремих видів продукції харчової промисловості.

5. Поясніть, чому вимоги до продукції харчової промисловості у країнах із різним рівнем розвитку різні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити