Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017
Розділ ІV Секторальна структура світового господарства та господарства України: третинний сектор
Тема 1. Транспорт
§ 37. РОЗВИТОК ТРАНСПОРТНОЇ МЕРЕЖІ
1. Поясніть, які види транспорту найбільш економічно ефективні.
2. Яких видів транспорту немає у Вашому населеному пункті? Чому?
Країни, що вирізняються високим рівнем розвитку мережі залізниць та автомобільних шляхів. Світова мережа залізничних магістралей склалася на початку ХХ ст. З того часу відбувалося її ускладнення, розгалуження, будівництво переважно додаткових магістралей у райони нового освоєння. Нині залізниці є в 140 країнах світу. Загальна довжина залізничної мережі вже досягла 1,2 млн км. Найдовша вона у США (250 тис. км), Китаї (121 тис. км), Індії (115 тис. км), Канаді (90 тис. км) і Росії (86 тис. км). Найвища щільність залізничних шляхів, яка вимірюється в кілометрах на 100 квадратних кілометрів площі, характерна для Швейцарії, Німеччини, Чехії та Бельгії. У світі все ще є країни (понад 20), які взагалі не мають залізничного сполучення: Нігер, Ісландія, Лівія тощо. Характерною особливістю територіальної організації нинішньої світової залізничної мережі є наявність великих трансконтинентальних магістралей. Найбільша їх кількість припадає на Америку. У структурі вантажообігу світу на залізничний транспорт припадає близько 12%, а на пасажирообіг — понад 10% (мал. 121).
Автомобільний транспорт виник пізніше за залізничний, але розвивався дуже бурхливо. Він розвинений там, де є розгалужена мережа автошляхів і значний парк автомобілів. Раніше вважали, що цей вид транспорту ефективний у перевезеннях лише на невеликі відстані. Нині з кожним роком зростає питома вага перевезень ним на далекі віддалі. Лідерами за протяжністю автомагістралей є США, Індія, Китай, Бразилія, Росія. За щільністю автомережі лідерами є Іспанія, Франція, Японія, Китай, США. Загалом на нашій планеті нині налічується вже понад 500 млн автомобілів. Близько 80% їх припадає на розвинуті країни.
Показники забезпечення автомобільним транспортом у різних країнах різні. У США на тисячу жителів припадає вже понад 600 автомобілів, у Німеччині — 500, стільки ж у Канаді, 400 в Італії. За обсягом вантажів, що перевозяться, автотранспорт поступається лише залізничному і морському.
Автобан - широка транспортна магістраль для швидкісного руху автомобілів. У Німеччині значна кількість автобанів експлуатується вже понад 30 років. Перевірку стану автодоріг німці проводять із використанням технології лазерного сканування.
Мал. 121. Пасажирські залізниці в Індії
Не дивлячись на те, що у Фінляндії температура повітря взимку щорічно опускається до - 40 °С, автобани просто взірцеві. Будівництво доріг в ОАЕ ведеться за німецькими технологіями і практично всі вони прекрасно освітлені в темний час доби. Швейцарія та Франція, аби підтримувати відмінну якість дорожнього покриття, зробили автобани платними.
Якість покриття, освітлення в темний час доби, велика кількість станцій технічного обслуговування — все це робить автобани Франції одними з найкращих у світі. Причому, експерти відзначають, що якість платних і безкоштовних доріг тут практично нічим не відрізняється (мал. 122). Найвідомішими є Панамериканське шосе, яке проходить через Північну і Південну Америку, та автошляхи через Сахару в Африці.
Найбільші морські порти, їх вплив на розміщення промисловості. Морський флот зосереджений у десятьох найбільших країнах світу: США, Великій Британії, Японії, Німеччині, Франції, Італії тощо. У світі налічується понад 2 000 морських портів. Вони мають все більший вплив на розміщення промисловості світу. Саме до них у розвинутих країнах світу, а також країнах, що розвиваються, тяжіють нові потужні промислові підприємства, особливо ті, які займаються переробкою сировини (мал. 123).
? За даними мал. 123 проаналізуйте, як змінився вантажообіг найбільших портів світу. Знайдіть їх на карті світу.
Велике значення в розвитку морського судноплавства світу мають великі канали, які сполучають між собою різні океани або моря з інтенсивним рухом морських суден. До них належать Панамський, Суецький, Кільський канали.
Мал. 122. Автотраси Ізраїлю — одні з найякісніших у світі
Знайдіть ці канали на карті, в яких країнах вони розташовані, що вони розділяють та сполучають?
Судноплавні річки світу. Внутрішній водний транспорт розвинутий у країнах із судноплавними річками, озерами, побудованими каналами між ними. Головною судноплавною річковою системою Північної Америки є річка Міссісіпі з притоками, а також Великі озера з річкою Святого Лаврентія. США взагалі мають найрозвинутіший річковий транспорт у світі. Інтенсивно використовує свої річки і Німеччина, де, в першу чергу, Рейн та найбільші річки з’єднано між собою судноплавними каналами. Розвинутий річковий транспорт у Росії (Волга, річки Сибіру і Далекого Сходу), Китаї (Янцзи, Хуанхе, Сунгарі тощо), Нідерландах. У деяких країнах, наприклад, у Японії, на Кубі, в Монголії, внутрішній водний транспорт відсутній.
Мал. 123. Рейтинг портів світу за вантажообігом
? Поясніть, чому окремі країни не мають річкового транспорту.
Найбільші аеропорти світу. У світі нині налічується понад 600 міжнародних аеропортів. Вони знаходяться на всіх материках. Повітряний транспорт перевозить переважно пасажирів, але поступово зростає й обсяг вантажних перевезень (мал. 124).
Мал. 124. Найбільші аеропорти світу
Як бачимо, переважна кількість найбільших аеропортів світу знаходиться у США.
За допомогою мал. 124 знайдіть найбільші аеропорти світу на карті.
Міжнародні транспортні коридори. Основним завданням створення міжнародних транспортних коридорів (МТК) є доставка вантажів до споживачів найкоротшим шляхом і якомога швидше. Друге завдання — узгодження роботи всіх видів транспорту в просторі й часі. Особливу роль у цьому відіграє інформаційне забезпечення.
Найбільшого розвитку ця ідея отримала в ЄС. Тут МТК розглядаються як своєрідний полігон для відпрацювання основних принципів створення глобальних транспортних коридорів (ГТК). У 1994 р. Загальноєвропейська конференція на Криті (Греція) прийняла концепцію МТК. Проект мав на меті створення десяти МТК, 4 з яких мали пройти черезУкраїну. Це коридор № 3 (Брюссель — Ахен — Кельн — Дрезден — Вроцлав — Катовіце — Краків — Львів — Київ), коридор № 5 (Венеція — Трієст/Копер — Любляна — Ма- рибор — Будапешт — Ужгород — Львів — Київ), Дунайський водний коридор № 7 (Австрія, Угорщина, Югославія, Болгарія, Румунія, Молдова, Україна) та коридор № 9 (Гельсінкі — Виборг — Санкт-Петербург — Псков — Москва — Калінінград — Київ — Любашівка/Роздільна — Кишинів — Бухарест — Димитровград — Александруполіс).
Знайдіть ці транспортні коридори на карті Європи.
Міжнародні транспортні коридори (МТК) — це сукупність різних видів транспорту, що забезпечують значні перевезення вантажів і пасажирів на напрямах їх найбільшої концентрації.
Характерною особливістю територіальної організації світової залізничної мережі є наявність великих трансконтинентальних магістралей. Найбільша їх кількість припадає на Америку.
Автомобільний транспорт ефективний у перевезеннях пасажирів та вантажів на різні відстані. Лідерами за протяжністю автомагістралей є США, Індія, Китай.
У світі налічується понад 2 000 морських портів, які все більше впливають на розміщення промисловості світу, до них тяжіють потужні промислові підприємства, особливо ті, які займаються переробкою сировини.
Внутрішній водний транспорт розвинутий у країнах із судноплавними річками, озерами та каналами між ними. Є країни, де внутрішній водний транспорт відсутній.
Значна кількість із понад 600 міжнародних найбільших аеропортів світу знаходиться у США.
Основним завданням створення МТК є узгодження роботи всіх видів транспорту в просторі й часі для доставки вантажів до споживачів найкоротшим шляхом і якомога швидше.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
1. Поясніть особливості кожного виду транспорту і його роль у перевезенні вантажів та пасажирів у світі.
2. Назвіть та покажіть на карті найбільші за вантажообігом морські порти та судноплавні канали. Поясніть їх роль у розвитку світового господарства.
3. Поясніть, чому найбільші за пасажирообігом аеропорти світу знаходяться у США.
4. Проаналізуйте дані мал. 123, 124 на стор. 198-199 та назвіть країни з найбільш розвиненим авіаційним та морським транспортом. Які умови сприяли його розвитку саме тут?
5. Поясніть значення європейських транспортних коридорів, які проходять територією України, для розвитку її економіки.